Mezi hlavními světovými centrálními bankami patří mezi nejdůležitější a nejskeptičtější k digitálním měnám a Bitcoinu americký Federální rezervní systém (FED), který jako jediný z největších světových bank dosud ani nevěří, že stojí za to zahájit studii o možnostech přijetí digitální měny centrální banky (CBDC).
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!
Znepokojení FEDu
V červenci banka uvedla, že existence CBDC pravděpodobně způsobí, že Bitcoin a další kryptoměny budou naprosto zbytečné. A není náhoda, že před několika dny prezident Banky pro mezinárodní platby Benoit Coeure zdůraznil potřebu státních digitálních měn.
Prezident Jerome Powell považuje kryptoměny za vysoce spekulativní a nespolehlivá aktiva a proto jsou zcela nevhodné k nahrazení tradičních měn. V srpnu také uvedl, že by kryptoměny měly být lépe regulovány. V tomto bodě se zdá, že SEC začala jednat, protože v posledních měsících zahájila americká burzovní autorita desítky vyšetřování amerických kryptoměnových společností kvůli údajnému porušení finančních pravidel.
Federální rezervní systém je také velmi znepokojen stablecoiny, které jsou na rozdíl od běžných kryptoměn vázány na fiat měnu, jako je dolar a jsou mnohem méně spekulativní než běžné kryptoměny.
Bitcoin se zrodil po velké finanční krizi v roce 2008, aby svět vybavil platebním systémem, který by unikl veškeré manipulaci generované ústředními úřady, které byly jednou ze skutečných příčin velké hypoteční krize.
Úlohou hlavních centrálních bank je kontrolovat inflaci a omezovat její růst pomocí vhodné úrokové politiky nebo prostřednictvím rozsáhlých politik nákupu cenných papírů za účelem financování ekonomického systému, jak se to stalo v roce 2008 a jak se to děje nyní po velké ekonomické krizi způsobené pandemií.
Jak kroky FEDu ovlivňují Bitcoin
Podle některých ekonomů by adopce kryptoměn mohlo dopady měnové politiky FEDu a dalších centrálních bank snížit, protože by se snížila poptávka po fiat měnách. Bitcoin a kryptoměny by proto snížily riziko inflace, kterou musí centrální banky ovládat snížením nebo zvýšením úrokových sazeb podle potřeby.
Ceny dolaru a Bitcoinu jsou nepřímo korelovány a velmi často růst jednoho odpovídá poklesu druhého.
Stejně tak tedy růst amerických sazeb ze strany Fedu často odpovídá poklesu cen Bitcoinu v důsledku alokace investic do dolarových aktiv a následně sníží expozice vůči spekulativnějším aktivům.
U akciových indexů se zdá, že je korelace méně přímá, ale v posledním období převládá synergický trend zejména mezi Bitcoinem a Dow Jonesem, hlavním americkým akciovým indexem. Když jeden stoupá, druhý také stoupá a naopak.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!