Ministerstvo financí USA navrhlo regulovat emitenty stablecoinů jako bankovní instituce, což může být skvělý nápad, pokud budou emitentům stablecoinů nabídnuta stejná privilegia jako regulovaným bankám.
Nenechte si ujít naše video návod: Jak obchodovat na Binance – návod
Zpráva ministerstva financí USA: Regulace stablecoinů je nezbytná
Vzestup stablecoinů v rámci krypto ekosystému slouží jako připomínka toho, že kryptoměny a technologie blockchainu přerostly své skromné začátky a postupně se stávají vyzyvateli stávající hegemonie tradičního financování.
Vzhledem k tomu, že tržní kapitalizace stablecoinů nebývale roste, vlády a finanční regulátoři po celém světě se začali zaměřovat na lepší regulaci této rostoucí třídy aktiv. Stablecoiny zajištěny „stabilními“ aktivy, která jim umožňují udržovat konstantní hodnotu vzhledem k podkladovému aktivu. Díky této funkci se stablecoiny stále častěji používají k usnadnění půjčování a obchodování s jinými digitálními aktivy.
Trh stablecoinů má v současnosti kapitalizaci více než 135 miliard USD, s významnými šancemi na další růst, protože začíná získávat pozornost firem a jednotlivců jako způsob platby. Vlády a finanční regulátoři po celém světě se je proto snaží regulovat.
Myšlenka regulace stablecoinů jako bank
V tuto chvíli téměř každá země buď vytváří, nebo již zavedla regulační pokyny pro kryptoměny. Americká vláda je ale jednou z prvních, která se velmi zajímá o stablecoiny .
Od předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který naléhá na potřebu regulovat stablecoiny – zejména ty, které jsou vázány 1:1 s americkým dolarem – až po předsedu Komise pro cenné papíry (SEC) Garyho Genslera, který zdůrazňuje výhody regulace pro poskytovatele služeb i spotřebitele, se stablecoiny staly hlavním tématem regulátorů.
Dalším rizikem, které znepokojuje regulátory, je transparentnost. I když se coiny mohou zdát vázané na americký dolar, významné části nejoblíbenějších stablecoinů, jako jsou USDT, USDC a BUSD, jsou ve skutečnosti kryty komerčními papíry a americkými státními dluhopisy, které fungují jako cenné papíry „podobné hotovosti“.
Nejnovější zpráva amerického ministerstva financí uvádí, že je naléhavě potřeba regulace týkající se stablecoinů, protože představují rizika pro integritu finančních trhů. Zpráva dále poukazuje na to, že jelikož stablecoiny hrají v tradiční ekonomice stejnou roli jako bankou regulované fiat měny, měly by být stablecoinové společnosti regulovány jako banky.
Aby tak učinily, musí vlády a regulační orgány také zajistit aby se společnostem také dostalo podobného zacházení jako regulovaným bankám.
Pokud tedy chce americké ministerstvo financí regulovat stablecoiny jako banky, mělo by také umožnit stablecoinovým společnostem udržovat model frakčních rezerv. Pro srovnání, banky přijímající vklady v USA jsou obecně povinny držet pouze určitý podíl (obvykle kolem 10 %) všech úhrnných vkladů v hotovosti.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny