Banka pro mezinárodní platby nebo BIS, známá také jako centrální banka centrálních bank v evropském regionu, vyjádřila své obavy z rostoucí popularity DeFi. Její zpráva poskytuje podrobné vysvětlení ekosystému DeFi, jeho stavebních kamenů, výzev, problémů a popisuje inherentní rizika, která DeFi představuje.
DeFi se pomalu zakořenují na trhu s kryptoměnami s cílem nabízet tradiční finanční produkty bez jakéhokoli prostředníka, jako jsou banky. Odkazují na finanční aplikace, které běží na blockchainu prostřednictvím řady smart kontraktů. Důvody, proč si získává důvěru a popularitu, jsou aspekty digitalizace a automatizace a pocit anonymity, který nabízí ve srovnání s jinými finančními systémy.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Důležité připomínky ve zprávě BIS
BIS je mezinárodní finanční instituce, která pracuje na usnadnění měnové a finanční stability prostřednictvím úsilí zaměřeného na sladění měnových politik napříč různými centrálními bankami. Kromě umožnění koordinace nabízí Banka pro mezinárodní platby také bankovní služby finančním institucím, jako je zapojení do krátkodobých zajištěných půjček, transakcí se zlatem atd.
Zpráva BIS vysvětluje, proč je decentralizace v DeFi mýtem nebo iluzí a také hlavním důvodem jejich obav. Agustin Carstens, generální ředitel BIS, zdůraznil iluzorní povahu systému. Hovořil o budoucí možnosti vzniku agentů v ekosystému DeFi a o tom, že by to mohlo být proti zájmům uživatelů DeFi.
Se zaměřením na iluzorní funkci decentralizace uváděnou nadšenci DeFi měla BIS důležité připomínky založené na klíčových ekonomických principech a zásadních rysech DeFi vedoucích ke koncentraci moci v rukou těch investorů, kteří vlastní velké podíly coinů na trhu. .
BIS se domnívá, že aby se zabránilo nárůstu zranitelnosti, musí být DeFi regulovány dobře definovanými rámci, aby byli investoři a uživatelé těchto finančních služeb chráněni. Role úřadů se v tomto scénáři stává důležitou. Aby se zabránilo riziku finanční nestability, potřebuje DeFi určitou míru centralizace.
Rizika DeFi
Překvapivě mnoho lidí v kryptosvětě nevidí pravděpodobnost regulace kolem DeFi jako problém. Takové rámce by zajistily ochranu investorů a přímý přístup na hlavní trh. Dnes jsou podle dat uzamčeny v protokolech Defi založených na Ethereu aktiva v hodnotě téměř 100 miliard dolarů.
Vzhledem k příslibu vyšších výnosů u tradičních produktů, jako je spoření a půjčky, přitahují služby DeFi stále více investorů. Zde však přicházejí rizika spojená s finančními podvody a hackery. Zpráva od Elliptic, firmy zabývající se analýzou blockchainu, uvádí, že kvůli hackerům a podvodníkům došlo v roce 2021 v sektoru DeFi ke ztrátě více než 10 miliard dolarů.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny