Globální výpočetní síla bitcoinové sítě prudce klesla, protože tento týden kazašská vláda přerušila komunikaci a internetu v reakci na masivní protesty, což ihned zasáhlo sektor těžby kryptoměn v zemi.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Masivní protesty přerůstají v násilí
Kazachstán je na pokraji energetické a politické krize, protože protesty související s rostoucími cenami pohonných hmot přerostly v útoky na vládní budovy, střety s armádou, desítky mrtvých, zatýkání a vyhlášení výjimečného stavu.
Aby vláda přerušila komunikaci, zakázala internet, mobilní telefony a sociální sítě v naději, že to zabrání výtržníkům v koordinaci. Internet byl ve středu v celé zemi vypnutý, což monitorovací web Netblocks nazval „výpadek internetu v celostátním měřítku“.
Rusko ve čtvrtek vyslalo do Kazachstánu výsadkáře, aby pomohli potlačit celostátní povstání poté, co se rozšířila po bývalém sovětském státě vlna násilí. Policie uvedla, že zlikvidovala desítky výtržníků v hlavním městě Almaty, zatímco státní televize uvedla, že zemřelo 13 členů bezpečnostních sil.
To vše vedlo i k zablokování těžební činnosti, která si v Kazachstánu našla úrodnou půdu právě kvůli vysokému výskytu levných paliv.
Hashrate v hlavních kryptotěžebních poolech – skupinách těžařů na různých místech, které se spojují, aby produkovaly BTC – klesl od úterý do čtvrtka o 14 %, podle údajů analytické platformy BTC.com a to si jistě vybralo svou daň také na ceně Bitcoinu.
Težební hub v Kazachstánu
Podle Financial Times si do roku 2021 téměř 90 000 těžařů vybralo Kazachstán poté, co byly vytlačeni z Číny. V srpnu loňského roku, podle nejnovějších dostupných údajů, Kazachstán představoval 18 % celosvětového hashratu.
Bitcoin ve čtvrtek klesl pod 43 000 dolarů a testoval několikaměsíční minima poté, co chuť investorů po rizikovějších aktivech klesla, když se americká centrální banka přiklonila k agresivnějším politickým opatřením.
Čím více těžařů v síti, tím větší množství počítačového výkonu je potřeba k těžbě nových BTC. Hashrate klesá, pokud těžaři opustí síť, což teoreticky usnadňuje zbývajícím těžařům výrobu nových coinů.
Kazašské kryptotěžební farmy jsou většinou poháněny stárnoucími uhelnými elektrárnami, které samy o sobě – spolu s uhelnými doly a celými městy postavenými kolem nich – trápí úřady, které se snaží dekarbonizovat ekonomiku.
Kazašská vláda loni uvedla, že plánuje nejprve zakročit proti neregistrovaným těžařům, kteří podle odhadů mohou spotřebovávat dvakrát více energie než oficiálně registrovaní. Ministerstvo energetiky loni uvedlo, že „šedá“ těžba může spotřebovat až 1,2 GWt energie, což spolu s 600 MWt „bílých“ horníků představuje asi 8 % celkové výrobní kapacity Kazachstánu.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny