Datová centra těžící kryptoměny v Kazachstánu byla tento týden odpojena od národní elektrické sítě a po zbytek ledna zůstanou odpojena. Opatření přichází v době, kdy země čelí nedostatku elektřiny a výpadkům proudu v chladných zimních měsících.
Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod
Kryptotěžaři v Kazachstánu zůstali bez energie
Farmy na těžbu kryptoměn v Kazachstánu byly odpojeny od dodávek elektřiny v pondělí 24. ledna a zůstanou odstaveny do 31. ledna, uvedla místní média. Omezení byla zavedena poté, co státní provozovatel sítě, KEGOC, vydal 21. ledna varování před výpadky proudu pro 196 organizací po celé zemi.
Všech 69 registrovaných těžařských společností bylo energetickou společností informováno o škrtech dopisy, které jako hlavní důvod uvedly „napjatou situaci s udržováním rovnováhy elektřiny a kapacity v jednotné energetické soustavě“. Kopii oznámení zveřejnil na Telegramu novinář Serikzhan Mauletbay a jeho kolegové.
Kazachstán se stal hlavním těžařským centrem po zásahu proti tomuto sektoru, který zahájila Čína v květnu 2021. Středoasijská země zpočátku těžaře vítala a podnikla kroky k regulaci tohoto sektoru, ale později je obvinila z rostoucího deficitu elektřiny, který přesáhl 7 %. Nedostatek elektřiny už donutil některé těžařské podniky zemi opustit.
Části země zasáhly v úterý výpadky proudu, když bylo odpojeno hlavní elektrické vedení v jižním Kazachstánu, uvedla agentura Bloomberg. Porucha se dotkla dodávek i v sousedním Uzbekistánu a Kyrgyzstánu a lidé zůstali bez elektřiny ve všech třech zemích.
Výpadky, které zažili obyvatelé jižního Kazachstánu 25. ledna, nejsou vinou těžařů kryptoměn, kteří fungují legálně, poznamenal místní zpravodajský web Informburo.kz. Alan Dorjiyev, prezident Asociace průmyslu blockchainu a datových center v Kazachstánu poznamenal, že problémy souvisí spíše se stárnoucí infrastrukturou než s těžaři kryptoměn.
Kazachstán ponechal limitované sazby za elektřinu a Dorjiyev poukázal na to, že průmysl je vážně podfinancovaný. “A těžaři se v určitém okamžiku stali záminkou pro KEGOC a ministerstvo energetiky,” dodal.
Představitelé Ruska, které muselo zvýšit vývoz elektřiny pro Kazachstán, uvádějí podobné důvody pro současnou situaci, včetně nedostatečných investic do modernizace energetické infrastruktury a výrobní kapacity země.
Rostoucí ceny energií, zejména zemního plynu a dalších paliv, vyvolaly začátkem ledna v Kazachstánu masové protesty, které přerostly v násilné střety s policií. Aby vláda potlačila nepokoje, omezila přístup k internetu a uzavřela místní banky. Situace se dotkla i těžby kryptoměn a ohrozila globální bitcoinový hashrate, jehož podíl v zemi loni přesáhl 18 %.
Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny