Bitcoin (BTC) je všeobecně známý a všemi uznávaný vůdce kryptoměnového světa. Ovšem ihned v závěsu za ním, co se týče tržní kapitalizace, následuje Ethereum (ETH). Tyto dvě nejoblíbenější kryptoměny si jistě zaslouží krátké srovnání a představení jejich plusů a mínusů tak, aby si investoři mohli udělat sami obrázek o tom, která z těchto dvou nejoblíbenějších kryptoměn je pro ně ta pravá.
V čem si jsou BTC a ETH podobné?
Každý z nich je digitální měnou obchodovanou prostřednictvím online směnáren a uloženou v různých typech kryptoměnových peněženek . Oba tyto tokeny jsou decentralizované, což znamená, že nejsou vydávány ani regulovány centrální bankou nebo jiným orgánem. Oba využívají technologii distribuované účetní knihy známou jako blockchain. I přes tyto obecné spojitosti se v mnoha ohledech jedná o různá finanční aktiva. Pojďme si tedy nyní ukázat v čem jsou tyto dvě kryptoměny jedinečné.
Vlastnosti bitcoinu
Autor Satoshi Nakamoto přišel s myšlenkou bitcoinu v roce 2009. Sice se nejednalo o první kryptoměnu, která měla za cíl vytvořit digitální decentralizované platidlo, nicméně byl zdaleka nejúspěšnějším projektem v tomto směru. Jeho zásadní nevýhodou vůči Ethereu je doba blokování, neboli čas, který je potřebný pro potvrzení platby, v případě bitcoinu se jedná o minuty, kdežto v případě etherea se jedná o sekundy.
Bitcoin v současné době a i v dohledné budoucnosti, bude používat protokol proof of work (PoW), který umožňuje komunikaci mezi jednotlivými uzly v blockchainové síti. Jeho nevýhodou je zastaralé kódování, které umožňuje snadnější hacknutí, než nový protokol proof of stake (PoS), na který bude přecházet ethereum. Bitcoin je také oproti ethereu mnohem energeticky náročnější. Tyto vlastnosti bitcoinu jsou mu vtisknuté z toho důvodu, že byl vytvořen jako alternativa (nebo nástupce) klasických národních měn, tedy měl by sloužit především jako uchovatel hodnoty.
Vlastnosti etherea
Tato kryptoměna byla spuštěna v roce 2015 a jedná se o nejlépe zabezpečenou decentralizovanou softwarovou platformu. Ethereum přišlo s vlastním programovacím jazykem, který umožňuje vývojářům vytvářet vlastní unikátní aplikace. Na rozdíl od bitcoinu se jedná o rychlejší krypměnu, co se týče doby kontroly transakce. V roce 2022 bude ethereum přecházet na rychlejší a bezpečnější protokol PoS, jako součást svého upgradu ETH2. Ethereum bylo primárně vytvořeno jako nadstavba nebo rozšíření bitcoinu, ovšem s postupem času se z něj stala konkurenční platforma, která disponuje vlastní obchodovatelnou měnou. Ethereum zaujímá výsostné postavení v oborech jako jsou DeFi (decentralizované finance nebo aplikace), nebo NFT.
Shrnutí
Obě kryptoměny se liší především důvodem svého vzniku. Zatímco bitcoin byl předurčen jako alternativa nebo nástupce klasických FIAT národních měn, ethereum měl sloužit především jako aplikace pro vytváření inteligentních smluv a decentralizovaných aplikací. Díky svému zaměření lze i odvodit jejich plusy a mínusy. Bitcoin je mnohem známější než ethereum, které je ovšem mnohem levnější a rychlejší v případě kontroly platebních transakcí. Bitcoin aspiruje na hlavní světovou měnu budoucnosti, kdežto ethereum se prosazuje především v decentralizovaných financích nebo v NFT. Obě tyto měny mají ale jedno společné. Obě hrají nepostradatelnou roly v technologickém vývoji a evolučním pokroku celého lidstva.