Tvůrci NFT a tržiště se stali terčem SEC kvůli možné nezákonné činnosti v rámci nové vlny regulačních opatření, které se zaměřují na prodej neregistrovaných cenných papírů.
Porušují NFT zákon o cenných papírech?
Americká komise pro cenné papíry (SEC), vedená předsedou Gary Genslerem, podle zprávy agentury Bloomberg údajně vyšetřuje tvůrce NFT a tržiště kvůli porušování cenných papírů. Anonymní zdroje ve zprávě tvrdí, že SEC vyšetřuje, zda: „jsou některé nezaměnitelné tokeny využívány k získávání peněz jako tradiční cenné papíry“.
Během několika posledních měsíců právníci z SEC údajně zaslali předvolání požadující informace o konkrétních NFT a dalších nabídkách tokenů. SEC se zvláště zajímá o to, jak se používají zlomkové NFT. To je místo, kde je cennější NFT tokenizován na menší kousky a dále prodáván.
Varovné signály byly již nějakou dobu jasné, Hester Peirce, známá také jako Crypto Mom, v březnu 2021 uvedla, že prodej rozdělených NFT může být porušením zákona.
„Raději si dejte pozor, abyste nevytvářeli něco, co je investičním produktem – to je cenný papír“
Trh NFT loni explodoval a upoutal pozornost mnohamilionovými prodeji a buy-iny od celebrit. Kromě toho, že slouží jako reprezentace fyzických sběratelských předmětů, podporovatelé tokenů často nabízejí jejich hodnotu jako digitální certifikáty pravosti, které nelze replikovat.
Podle údajů z Chainalysis byly během roku 2021 odeslány kryptoměny v hodnotě asi 44 miliard dolarů na smart kontrakty na blockchainu Ethereum vázané na NFT, což je nárůst ze 106 milionů dolarů o rok dříve. Tržby rostou i nadále a ignorují poklesy trhu – dvě největší burzy NFT LooksRare a OpenSea sdílely za posledních 30 dní objem obchodů ve výši 10,7 miliardy dolarů.
Jak trh vzkvétal, některá NFT tržiště podnikla kroky k odstranění projektů, které by je mohly dostat do hledáčku regulátorů, jako jsou ty, které nabízejí licenční poplatky nebo které zahrnují získávání finančních prostředků pro podnikání.
Klíčovou právní otázkou je, zda digitální aktiva včetně NFT jsou cennými papíry, a proto podléhají stejným pravidlům jako akcie. Přestože SEC uvedla, že mnoho tokenů spadá do její působnosti, někteří kryptoměnoví maximalisté tvrdí, že předpisy, které mají hlídat akciové trhy, by se neměly vztahovat také na virtuální měny.
SEC používá takzvaný Howeyův test, který pochází z rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z roku 1946, aby rozhodl, zda je něco cenný papír. Podle tohoto rámce aktivum obecně spadá do působnosti agentury, pokud zahrnuje investory, kteří investují peníze do financování společnosti s úmyslem profitovat z úsilí vedení organizace.