Další proměnou do otázek ohledně energetické náročnosti těžby kryptoměn vložila společnost Morgan Stenley, která tvrdí, že těžba nejznámější kryptoměny bitcoin je extrémně náročná s tím, že spotřebovává stejně velké množství elektřiny, jako je celoroční spotřeba v Nizozemsku. V globálním měřítku se poté jedná o 0,5 % celkové celosvětové produkce elektřiny. Zároveň Morgan Stenley stanovil důvody, proč by nemohl být bitcoin hlavní světovou měnou.
Proč bitcoin ve světě neuspěje?
- veřejně kotované bitcoinové těžební společnosti začaly prosazovat cíle udržitelnosti a mnoho z nich nakupuje uhlíkové kredity, aby kompenzovalo jejich dopad, nebo se snaží využívat čistší formy energie.
- Bitcoin a ether schvalují transakce vysoce energeticky náročným způsobem známým jako proof-of-work (PoW). Proof-of- stake (PoS) je energeticky účinnější alternativou k PoW, která by mohla snížit dopad na klima.
- Ethereum doufá, že se přesune na PoS koncem roku 2022, a přestože vyžaduje mnohem méně energie než PoW, přináší své vlastní problémy s riziky centralizace.
- vlády omezí využívání energie pro těžbu kryptoměn, přičemž poznamenává, že s rostoucími náklady na energii země jako Čína a Kosova těžbu zakázaly
- potřeba přístupu k internetu, inherentní volatilita poplatků a samotných kryptoměn
- správa krypto aplikací bude důležitým tématem, protože se ukazuje, že tyto aplikace nejsou tak decentralizované, jak se původně slibovalo
- Nové předpisy pravděpodobně změní pravidla investování do produktů souvisejících s kryptoměnami