Velké finanční instituce a hedgingové fondy nejspíše věří bitcoinu jako kvalitnímu uchovateli hodnoty, protože počet bitcoinů držený těmito institucemi se vyhoupl na své maximum. V současné napjaté situaci především na Východě Evropy, je velmi složité odhadnout, jak budou jednotlivá finanční aktiva reagovat. Tato situace dává vzniknout pověstným “černým labutím,” před kterými se investoři potřebují ochránit a podle chování “velkých hráčů” by běl být bitcoin právě oním “bezpečným přístavem”.
Černá labuť: Jedná se o pomyslný fenomén, který popisuje ve své knize Černá labuť N.N. Taleb. Principem tohoto fenoménu je vznik nepředvídatelné události, která zcela nečekaně zasáhne finanční trhy a která způsobí jejich zhroucení.
Bitcoinové ETP fondy mizí z EU
Společnost ByteTree sleduje počet coinů držených americkými, kanadskými a evropskými uzavřený fondy. obchodovaných na burze jako ETF. Výsledek tohoto výzkumu byl překvapující. Tyto fondy mají ve svém majetku 851 841 BTC, což je měsíční nárůst o 10 000 BTC. Analytik finančních trhů Arcane Research popsal, jakým způsobem nyní ETF fondy nakládají se bitcoiny.
“Myslím si, že Evropská unie (EU) v současnosti většinou krvácí ze dvou samostatných důvodů: 1) Zvýšená ‘nabídka’ produktů ETP po celém světě. Více alternativ, konkurování si v poplatkových strukturách vede fondy k přesunu jinam. 2) Některé z EU ETP jsou staré, pocházejí z roku 2015, a proto mají jinou strukturu.“
Těmito slovy komentoval Research trend, který se ve světě nyní realizuje a to je je odliv ETP fondů z Evropské unie, kvůli již zmíněným problémům. Tento odliv ovšem postihuje především evropské investory, kteří se musejí po kvalitních investičních příležitostech poohlédnout za oceánem, což u některých investorů může být poněkud problematické, jednak kvůli jazykové bariéře a také kvůli technickým a legislativním omezením. Na grafech níže je zřetelný přesun digitálních aktiv za poslední 4 měsíce.