Stejně jako v reálném životě i v metaverzu, novém virtuálním světě, o kterém všichni mluví, ceny pozemků a domů podléhají tržním výkyvům a reagují na logiku nabídky a poptávky.
Ceny virtuálních pozemků klesly o 18%
Poté, co ceny pozemků dosáhly v únoru historického maxima, nyní klesly o 18 %, alespoň podle indexu Meta Metriks, který měří 30 hlavních aktuálně přítomných virtuálních světů. To se také odrážína poklesu všech hlavních tokenů, které se zabývají sektorem metaverse a prodejem pozemků a domů ve virtuálním světě.
Podle analytické firmy Decentraland, The Sandbox a Axie Infinity utrpěly propady o 40/50 % z rekordních maxim v listopadu loňského roku.
Ale vždy podle Meta Metriks ceny prudce rostou. Odborníci z analytické společnosti se tedy domnívají, že investice do pozemků nebo do tokenů společností v sektoru metaverse je vynikající investicí, dokonce lepší než bitcoin nebo ethereum.
Metaverse: je to stále dobrá investice?
Meta Metriks uvádí, že v březnu získaly nemovitosti v metaverzech za poslední rok 2,6krát více než ETH. Některé položky prodané v rámci tohoto segmentu mají návratnost investice 14 000 %. Podle odborníků je to, co pohání ceny a návratnost investic do virtuálních pozemků, určeno především nedostatkem na hlavních platformách metaverse, jako je Decentraland nebo The Sandbox.
The Sandbox v současné době má 166 464 pozemků o velikosti asi 96 x 96 m2. Decentraland, který je řízen autonomní decentralizovanou organizací (DAO), má 90 601 pozemků, ale jen asi 44 000 z nich je určeno pro soukromé nákupy a prodeje.
Mnoho velkých společností jako PricewaterhouseCoopers, Adidas a Warner Music Group již investovaly do nákupu virtuálních pozemků v metaverzech. Značky se vyvíjejí a dostávají se před mladší demografické skupiny ponořené do hraní.
Tim Sweeney, generální ředitel Epic Games, společnosti stojící za Fortnite, nedávno tvrdil, že:
„Metaverse má potenciál stát se v nadcházejících desetiletích součástí světové ekonomiky v řádu miliard dolarů“
Největší investice dosud zaznamenané v rámci sektoru byly investice Republic Realm, společnosti specializované na investice do metaverse a NFT, která loni zaplatila 4,3 milionu dolarů za pozemek v The Sandbox a nákup pozemků za 2,4 miliony dolarů v Decentralandu.
Někteří experti jsou ale přesvědčeni, že všechny tyto virtuální pozemky by se nakonec mohly stát bezcennými, protože zatímco platformy tvrdí, že jsou velikostně omezené, ve skutečnosti by metaverza neměla být prostorově omezena. Brzy by se tak mohlo přidat mnoho společností, což by nevyhnutelně způsobilo pokles hodnoty samotných pozemků.
Navzdory těmto prohlášením vidí tradiční investoři potenciál ve virtuálních způsobech, jak vlastnit stávající budovy: Citi a britská investiční skupina Abrdn také zkoumají způsoby, jak nakupovat a prodávat tokeny stávajících nemovitostí.