Tržní segment digitálních aktiv nabízí mnohem více, než je pouhé obchodování s kryptoměnami. Kromě dalšího aktiva, například NFT, které je vhodné jako obchodní instrument nebo jako uchovatel hodnoty, existuje i segment digitálních aktiv, jehož působnost zasahuje až do nejhlubších pater finančních trhů a světové ekonomiky. V tomto článku se zaměříme na rizika spojená s decentralizovanými financemi a ukážeme si, v čem tkví podstata těchto rizik.
DeFi a rizika
V poslední době svět digitálních aktiv čelí mnoha útokům hackerů, kteří se neštítí uživatele obchodních a burzovních platforem připravit o nemalé částky. Tomuto negativnímu trendu neuniklo ani DeFi. Obecně rizika spojená s decentralizovanými financemi lze rozdělit do dvou skupin:
- Technická rizika – do této skupiny se řadí nedokonalé programové funkce, které jsou hackery využívány pro přístup k finančním prostředkům připsaných v jednotlivých protokolech
- Ekonomická rizika – nerovnováha nabídky a poptávky, která může vést buď k nekontrolovatelné volatilitě nebo ke ztrátě likvidity, což by znamenalo neschopnost manipulovat s finančními vklady
Nejsnáze představitelný pro uživatele krypto peněženek a digitálních aktiv je útok skrze technická rizika, kdy hacker využije některé z nedokonalostí v programovacím kódu platformy, skrze kterou se dostane do interní databáze klientů, čímž má již snadnou cestu k odcizení uložených kryptoměn. Ovšem z průzkumu společnosti Waves vyplívá, že více jak polovina (51,3 %) finančních ztrát v rámci DeFi, bylo způsobeno finančními riziky.
Největším incidentem způsobeným ekonomickými podmínkami byl kolaps algoritmického stablecoinu TITAN, který měl za následek, že se jeho tržní kapitalizace ve výši 2 miliard dolarů během několika hodin vypařila na nulu.
Investoři, kteří se pustili do zhodnocování svých finančních prostředků musí tedy počítat jak s riziky technickými, před kterými by měla ochránit kvalitní obchodní platforma, případně nově se rodící vládní regulační nařízení, tak s riziky ekonomickými, které opět souvisí s poskytovanou likviditou obchodní platformy. I nadále platí, že by investor měl obchodovat s takovým kapitálem, jehož případná ztráta nikterak neohrozí jeho životní podmínky.