Dnes již bývalý vývojář, který stál u zrodu známého blockchainu Ethereum, Virgil Griffith, bude u New Yorského soudu čelit obvinění ze spiknutí proti sankcím, které byly uvaleny na Severní Koreu (KLDR). Griffith v minulosti již spolupráci s KLDR přiznal, ale hájí se tím, že nejde o žádné spiknutí. Jaké jsou argumenty Griffitha při své obhajobě a co USA považuje za spiknutí? Čtete v tomto článku.
Ethereum Foundation
K zatčení Griffitha došlo po návratu z jeho přednášky o kryptoměnách a technologiích blockchain v Pchjongjangu, hlavním městě Korejské lidově demokratické republiky v roce 2019. Americký zástupce obvinil Griffitha z toho, že učil Severokorejce se vyhýbat sankcím, která na ně byli USA uvaleny. Obvinění je postaveno na základě porušení zákona o mezinárodních mimořádných ekonomických pravomocích. V případě prokázání spiknutí hrozí Griffithovi trest ve výši 5-6 let vězení a pokuta ve výši 1 000 000 dolarů. Griffith ještě před započetím prvního líčení přiznal spolupráci s KLDR, což překvapilo nejen jeho právníky, kteří rozhodnutí svého klienta nijak nekomentovali. Svého bývalého kolegu u soudu podpořil i spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin.
“Jeho postoje a činy v průběhu let pomohly podpořit otevřenost a orientaci na spolupráci, které vedou mé jednání dodnes, způsobem, který před pěti lety mé osobnosti chyběl.”
Navrhovaný trest se pohybuje v nižší sazbě, než je v takovýchto případech neobvyklé. Za spiknutí proti sankcím by mohlo hrozit i 20 let vězení, pokud by byla vina prokázána před porotou. Vzhledem k tomu, že do této fáze soudní řízení nedošlo, spekuluje se o tom, že již dříve došlo k dohodě mezi Griffithem a státním žalobcem, což by potvrzovalo i ono rychlé přiznání viny.
“Pracuji pro skupinu s názvem
Ethereum Foundation,” řekl Griffith. “Myslím, že to nejcennější, co můžeme KLDR nabídnout, je číslo jedna… blockchain vám poskytuje platby, které USA nemohou zastavit.”
Zobrazeno: 141