Od té doby, co Čína zakázala těžbu kryptoměn na svém území, kvůli obavám z dramatických dopadů na životní prostředí, je toto téma v krypto komunitě velmi žhavé. Ale nejen tam. Jedním z hlavních argumentů, proč jsou kryptoměny jednotlivými vládami odmítány, je právě jejich neekologická těžba, respektive závazky států ohledně snižování uhlíkové stopy, které by nemohly kvůli těžbě kryptoměn plnit. Právě na svou neekologickou stránku opět doplatil bitcoin, se kterým jeden z nejpoužívanějších vyhledávačů Mozilla, již nebude počítat.
Bitcoin a ekologie
Obdobná situace, která se řeší na vládní úrovni, je řešena i na úrovni podnikové. Některé globálně působící společnosti mají rovněž své závazky, které mají vést k ekologičtějším zítřkům. Jednou z takových společností je i Mozilla, jejíž vedení se rozhodlo pozastavit platby v kryptoměnách, které využívají protokol Proof-of-Work (POW), mezi které patří i BTC.
„Tato rozhodnutí vycházejí z našich klimatických závazků. V lednu 2021 se Mozilla zavázala každoročně výrazně snížit naši stopu skleníkových plynů s cílem překročit závazek nulových čistých emisí stanovený Pařížskou dohodou o klimatu.”
Řešením pro bitcoin stále zůstává přechod ze současného POW na modernější, ekologičtější a lépe přijímaný protokol Proof-of-Stake (POS). Ke změně kódu bitcoinu vyzvala i organizace Greenpeace.