Zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech a také konec programů monetární expanze investoři vnímají opatrně. Mnozí věří, že tato opatření stlačí ceny různých rizikových aktiv, jako je Bitcoin (BTC).
To však není názor renomovaného ekonoma Mohammeda El-Eriana, prezidenta Queen’s College. Opatření Fedu byla podle něj oznámena příliš pozdě a nebudou mít očekávaný efekt. A v případě BTC a zlata mohou dokonce přispět ke zhodnocení těchto aktiv.
Pozdní oznámení Fedu o zvýšení úrokových sazeb
Během pondělního rozhovoru pro CNBC byl El-Erian dotázán na novou politiku oznámenou Federálním rezervním systémem (Fed). Americká centrální banka nesměle zvýšila úrokové sazby a slíbila, že každý měsíc prodá aktiva za 100 miliard dolarů.
Tento prodej aktiv je mechanismus, kterým Fed musí odstranit likviditu, to znamená stáhnout peníze z trhu. Tímto způsobem centrální banka doufá, že odlehčí svou rozvahu a ukončí politiku peněžní expanze.
Cílem opatření je kontrolovat inflaci, která v USA již za 12 měsíců přesáhla 8,5 % a je nejvyšší za posledních 40 let. El-Erian však řekl, že tato politika Fedu měla přijít již v roce 2021.
„Měli jsme začít odstraňovat likviditu v loňském roce. Neudělali jsme to. A nyní vidíme důsledky tohoto zpoždění ze strany Fedu.”
Ekonom byl dotázán, co se stane s kryptoměnami a zlatem. Na rozdíl od obecného mínění El-Erian věří, že hodnota obou poroste.
Podle El-Erianova názoru se inflace stala přítomným faktorem a není přechodná, jak v minulosti tvrdil Fed. Za druhé, zvýšení úrokových sazeb je velmi slabé – první zvýšení činilo pouhých 25 bazických bodů (0,25 %). V důsledku toho vzrostly úrokové sazby v USA z 0%-0,25% (je tam úrokové pásmo) na 0,25-0,5%, zatímco inflace je na 8,5%. El-Erian však varuje, že Fed nemůže provést větší zvýšení bez rizika kolapsu americké ekonomiky.
Ve skutečnosti je Fed zahnán do kouta. Pokud se úrokové sazby nezvýší, inflace bude pokračovat bez kontroly. Pokud úrokové sazby příliš stoupnou, akcie by mohly klesnout, což by vyvolalo velkou recesi. Goldman Sachs uvedla, že existuje 35% šance, že tato recese nastane do roku 2024.
„Velkou otázkou tedy je, zda se dokážeme orientovat v tomto prostředí inflačního růstu, který se stal mnohem obtížnějším? Generální ředitelé bank se obávají makroekonomického prostředí,“ řekl El-Erian
Ekonom byl také dotázán na obavy, že tyto politiky srazí cenu kryptoměn. Pro El-Eriana má strach smysl a je opodstatněný.
V tomto smyslu působí poklesy trhu jako druh přizpůsobení pro investory paradigmatu, ve kterém již není likvidita bohatá nebo předvídatelná. Brzy by se aktiva blížila ke své „skutečné“ hodnotě, vysvětluje ekonom.
“To má svůj důvod. Na rozdíl od zlata, kryptoměny ze všech injekcí likvidity enormně těžily. Zároveň jsou vnímány jako důležitá diverzifikační aktiva. Dochází tedy k přetahování lanem mezi uznáním, že likvidita opouští systém jako celek, a atraktivitou jako diverzifikací. Zatím vítězí prvek likvidity.“