Pro MiamiCoin (MIA) to nevypadá dobře. Před necelým rokem byl projekt City Coin velkým příslibem starosty Francise Suareze, který chtěl pomocí tokenu proměnit floridskou metropoli v daňový ráj. Mělo se jednat o revoluční projekt.
Po spuštění na konci srpna 2021 dostali občané možnost těžit MIA doma prostřednictvím protokolu Stacks a darovat podíl městu. Peníze chtěla správa následně použít například na financování akcí nebo na stavbu náměstí a komunikací.
Pokles o více než 90%
V době jeho uvedení na trh byla cena MIA 1,4 amerických centů, která se během několika dní okamžitě zvýšila na 4,9 centů. 20. září dosáhla svého historického maxima na 5,5 centů, ale od té doby začal skutečný propad.
K dnešnímu dni, téměř o devět měsíců později, se zdá, že vizionářské plány ztroskotaly. MIA zažívá nebývalý pokles. Z 0,055 USD v září loňského roku na 0,00099 USD, což je pokles o více než 90 procent.
Jinými slovy, zatím se ukázalo, že to byla neúspěšná investice, ale ve skutečnosti to nevypadalo jako skutečná investice již od začátku.
Koupě MiamiCoinu sloužila především k financování činnosti městské správy, tak trochu jako forma daru, a že až v pozdější fázi by to snad mohla být také investice. Zdá se, že tato druhá hypotéza se zatím nenaplnila. Objemy obchodů na burzách ukazují, že o tento token nebyl nikdy žádný zvláštní zájem, i když ze svých maxim nikdy příliš neklesl, a to ani v době obrovského poklesu hodnoty během roku 2022.
Naopak, objemy obchodů byly relativně vysoké pouze v prvních dnech po uvedení, poté klesly a zůstaly nízké a prakticky konstantní. Například za posledních 24 hodin se token MIA obchodoval pouze za 66 000 USD.
Jaké jsou však důvody krachu?
Žádné případy použití pro MiamiCoin
Jedním z hlavních problémů MiamiCoinu je stále nedostatek možných aplikací. Neexistují téměř žádná akceptační místa, kde by občané mohli utratit vytěženou kryptoměnu. Ekosystém je zaplaven mincemi, kterých se hodlerové nemohou zbavit. Zdá se, že cenový propad je nevyhnutelný.
Počáteční euforie z projektu nyní téměř vyprchala. Několik uživatelů na kanálu Discord si již stěžovalo na úplnou ztrátu. A zdá se, že se vytratil i starostův býčí postoj. Pro Miami Herald Suarez přiznal, že neví, zda bude kryptoměna nakonec úspěšná či nikoliv. “Inovace ne vždy fungují,” řekl 44letý starosta.
A zdá se, že také odložil téma City Coins na Twitteru. Od února je na toto téma ticho po pěšině. Zdá se, že projekt MiamiCoin selhal.
Stejná společnost, která vydala MiamiCoin, také vydala NewYorkCoin (NYC). Také nedošlo k žádnému skoku v objemech obchodů kromě dnů uvedení, jako u MIA, a od té doby zůstaly nízké a poměrně konstantní.
Nezájem kryptotrhů o tyto tokeny ukazuje, že byly všechno, jen ne úspěšné, navzdory velkému jménu, které nesou a kdo za nimi stojí. Je velmi pravděpodobné, že kryptoinvestoři se jen málo starají o darování svého kapitálu městským vládám a zdá se, že nevěří, že tyto krypto projekty mohou mít velkou budoucnost.