Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Pokud čtenáři přemýšlejí nad expozicí vůči elektromobilitě, kromě Tesly nebo NIO jsou další možností akcie Xpeng.
V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Xpeng akcie společně s ostatními firmami nakupovat.
Seznam nejlepších brokerů pro koupi Xpeng akcie
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Xpeng akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Xpeng akcie? Zbývá už pouze jediný klik.
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Základní informace o firmě
Příběh čínské společnosti Xpeng se začal psát v roce 2014, přičemž mezi zakladatele patří velká jména jako He Xiaopeng, vysoce postavený manažer z Alibaby a zakladatel společnosti Xiaomi, Lei Jun. Dalším zajímavým faktem je to, že počáteční investoři byli subjekty typu Alibaba, Foxconn a IDG Capital.
Společnost Xpeng, co se týče tržní kapitalizace, se nachází v době psaní článku na 6. místě v oblasti elektromobilů. V této šestce nejhodnotnějších elektromobilek se nachází až tři podniky z Číny, vedle Xpeng ještě NIO a Li Auto. Výše na grafu mohou čtenáři vidět cenový vývoj akcií Xpeng.
Kdo za firmou stojí?
Samotný zakladatel Xpengu, He Xiaopeng, se po založení společnosti chopil funkce generálního ředitele a předsedy představenstva, kterým je až do dnes. Zkušenosti z byznysu nasbíral primárně v Alibabě, kde působil v jedné z dceřiných platforem jako president. Ještě k tomu založil UCWeb, nejpopulárnější mobilní prohlížeč v Indii a Indonésii.
Ačkoliv podíl retailových investorů není znám, institucionální investoři mají o akcie Xpeng zájem. Největšími akcionáři jsou Fidelity Management spolu s Vanguardem. Podobnou velikost podílu institucionálních investorů můžeme pozorovat i u konkurenční čínské automobilky, NIO.
Vyplácí společnost dividendy?
Bohužel, společnost Xpeng prozatím své akcionáře neodměňuje v podobě dividend. Pokud se podíváme na šest největších elektromobilek dle tržní kapitalizace, dividendový titul tam rozhodně nenajdeme. U Xpengu to ještě ke všemu umocňuje fakt, že firma prozatím nevykazuje zisk, takže by ani nebylo z čeho finanční prostředky vyplácet.
Oblast působení
Činnost Xpengu spočívá primárně ve vývoji, výrobě a následném prodeji chytrých elektromobilů v Číně. Do arzenálu automobilů prozatím patří výroba SUV (G3), sportovního sedanu (P7) a rodinného sedanu (P3). Společnost také vyvíjí vlastní asistenční službu pro řidiče, kterou zákazníkům poskytuje za poplatek. Jedná se o software XPILOT, jež je základem pro budoucí kompletní autonomní automobil.
Nedílnou součástí elektromobilů je možnost jejich dobití, což Xpeng řeší domácími nabíjecími stanicemi, přibližně osmi sty veřejnými stanicemi v 300 městech po Číně nebo nabíjecími možnostmi u třetích stran. Elektromobily si pak zákazníci mohou prohlédnout až v 360 obchodech a 140 servisních center. Díky této síti se společnosti Xpeng podařilo za rok 2021 doručit téměř 100 000 vozidel, zatímco v roce 2020 to bylo pouhých 27 000 kusů.
Konkurence
Ačkoliv růst prodejů vozidel z roku na rok byl v roce 2021 impozantní, rozrůstající nebo stálá konkurence by tento růst mohla pozastavit. Xpeng se svými vozidly a cenami zaměřuje na střední a vyšší třídu čínského trhu osobních vozidel, kam své výrobky směřuje i Tesla společně s NIO. Nicméně podle čínské asociace osobních automobilů v srpnu roku 2021 byl Xpengův model G7 nejprodávanějším startupovým elektromobilem.
Právě technologie společně s designem dávají výrobci Xpeng konkurenční výhodu a společnost evidentně neplánuje usnout na vavřínech, neboť do oblasti R&D investovala v roce 2021 až 20 % veškerých výnosů. Výše na grafu můžete vidět podíl největších hráčů na prodeji elektromobilů v Číně během 1. poloviny roku 2020.
Jak vydělám?
Již jste si koupili akcie Xpeng a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.
Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Xpeng v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.
Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.
Závěr
Společnost Xpeng je rychle rostoucím výrobcem a především vývojářem chytrých elektromobilů, které prodává v Číně a mimo jiné plánuje doručovat vozidla i do Evropy. Konkurenční výhodou oproti ostatním výrobcům je její technologie XPILOT, která je základem budoucího autonomního systému. Nicméně při investování do této společnosti by si měli být investoři vědomi umístění podniku – v Číně.