Pro mnohé je DeFi ztělesněním krypto ducha decentralizovaného řízení financí. Koneckonců, myšlenka je založena na krypto protokolech, které využívají smart kontrakty k automatizaci finančních transakcí, jako je půjčování nebo obchodování – bez jakýchkoli třetích stran.
Není proto divu, že DeFi udělala na býčím trhu v roce 2021 skutečné obrovské skoky.
Decentralizované vs. centralizované burzy
Chainalysis se nyní rozhodla prozkoumat jeden aspekt tohoto růstu. Společnost zabývající se analýzou blockchainu zkoumá sektor decentralizovaných burz, takzvaných DEX, z hlediska růstu, trendů a speciálních funkcí v poměru k centralizovaným burzám (CEX), což jsou klasické BTC burzy jako Binance.
Nejprve vzestup: Na jaře roku 2021 poprvé objem na řetězci obchodovaný na decentralizovaných burzách překonal objem na centralizovaných burzách. V polovině roku byl on-chain objem DEX dokonce více než dvakrát vyšší, a to 230 miliard dolarů. Vyplývá to z nových údajů z Chainalysis.
„Dominance DEX dosáhla vrcholu v červnu 2021; tento měsíc bylo více než 80 procent objemu transakcí na řetězci zpracováno prostřednictvím DEX,“ uvádí se ve zprávě Chainalysis.
Ale, a to je velké ale: Toto je výslovně pouze o objemu na řetězci. Převážná část objemu obchodů obchodovaných na CEX je zaznamenána v interních knihách burz. Na rozdíl od DEX ne každý obchod spouští pohyb zaznamenaný on-chain. Výsledkem je, že objem na řetězci je u DEX vyšší.
Distribuce a centralizace
Podobně jako jejich centralizované protějšky vykazují i decentralizované burzy rostoucí koncentraci tržní síly.
„Pět největších decentralizovaných burz je aktuálně zodpovědných za přibližně 85 procent celkového objemu transakcí DEX během zkoumaného období. To zahrnuje Uniswap, SushiSwap, Curve, dYdX a 0x -Protocol.
Jinými slovy: 85 procent objemu transakcí tvoří pouhých pět služeb. Jak je vidět na grafu, koncentrace trhu v CEX je méně výrazná.
Podle Chainalysis je však vysoká koncentrace trhu způsobena „mladým věkem sektoru“. S rostoucí vyspělostí trhu by tedy měla klesat i koncentrace.
DeFi: Sektor v plenkách
Sektor DeFi v posledním roce navázal obrovské množství kapitálu. Kvůli někdy až přemrštěným výnosům z takzvaného crypto lendingu se „total value locked“, tedy agregovaný uzamčeny objem krypto aktiv v DeFi protokolech (zkráceně TVL) aby si investoři zajistili výnosy, vyšplhal až na 250 miliard amerických dolarů.
Nakonec pád: Podle údajů analytické služby DeFi Llama likvidita mezitím klesla na 105 miliard dolarů. Korekci samozřejmě urychlily negativní zprávy, jako je pád tokenu LUNA a vlastního stablecoinu sítě Terra, UST. Přesto je to pád o téměř 60 %.