Takzvaná „krypto zima“, tedy prodloužené období současných nízkých cen, ovlivnila společnosti v tomto sektoru. Několik z nich hromadně propouštělo, čelily finančním potížím a musely být „zachráněny“, aby se zabránilo krachu.
Navíc v tomto medvědím trhu již mnoho kryptoměnových burz zavřelo své dveře. Přesněji, průzkum ukázal, že v období 30 dnů 25 krypto obchodních platforem ukončilo své operace.
Medvědí trh kosí burzy
Aby bylo možno dospět k těmto číslům, analytici webu Finbold prozkoumali data z CoinMarketCap. Poznamenali, že 6. července byl počet kryptoměnových směnáren na celém světě 500.
Poté pomocí nástroje pro webové soubory Wayback Machine zjistili, že 6. června byl počet burz 525, sektor kryptoměn tedy přišel o 25 burz za 30 dní. Učinili závěr, že zánik těchto 25 kryptoměn je částečně spojen s poklesem celkové tržní hodnoty kryptoaktiv.
Kromě toho tvrdí, že burzy byly kromě poklesu ceny digitálních aktiv ovlivněny i dalšími makroekonomickými podmínkami. Patří sem například rostoucí úrokové sazby a inflace.
Jak analytici Finboldu zdůraznili, krypto společnosti reagovaly na kolaps digitálních měn přehodnocením svých plánů do budoucna. V tomto scénáři, zatímco někteří hromadně propouštěli, jiní se rozhodli sektor opustit.
„Prodeje v hlavních digitálních měnách, jako je BTC, korelovaly s širším poklesem akciových trhů, zejména v technologickém sektoru. Krize se prohloubila kolapsem ekosystému Terra, což je aspekt, který mohl narušit důvěru v tento sektor.“
V tomto kontextu „kryptozimy“ byly krizí nejvíce postiženy menší společnosti. Ale to neznamená, že velké burzy a společnosti neutrpěly.
Coinbase například propustila 1100 zaměstnanců. Tedy asi 18 % její pracovní síly. Navíc přestalo nabírat zaměstnance. Generální ředitel burzy Brian Armstrong poukázal na pokles trhu a zdůraznil potřebu zvýšit efektivitu.
Stejně tak Gemini, Crypto.com, BlockFi. Pro některé hráče na trhu není toto „čištění“ společností špatné, protože je to dobrá šance vyřadit špatné projekty z trhu.