Ripple (XRP) je nativní kryptoměna RippleNet a jejím cílem je být lídrem v oblasti digitálních plateb.
Ripple a přeshraniční platební systém
Ve skutečnosti není Ripple založen na skutečném blockchainu, ale na DLT (Distributed Ledger Technology) v širším smyslu této technologie. Ve srovnání s Bitcoinem, Ethereem nebo jinými blockchainy třetí generace není jeho konsensuální algoritmus založen ani na PoW ani PoS modelu.
Ve skutečnosti je ověřování transakcí a celkový stav účetní knihy založeno výhradně na důvěře, kterou řídí několik uzlů validátorů.
Pokud kdokoli, kdo má na starosti ověřování aktualizací sítě, tvrdí, že tyto informace jsou pravdivé, pak jsou platné pro všechny. Ukládání stavu transakce navíc není založeno na blokové struktuře, jak je tomu obvykle u tradičních blockchainů.
Ripple tak ušetří značné množství energie, což se proměnilo ve velkou výhodu: zanedbatelné síťové poplatky . Tento faktor jistě hraje klíčovou roli a mohl by změnit roli Ripple jako budoucího lídra v oblasti digitálních plateb.
V současné době jsou transakční poplatky v síti Ripple 0,00001 XRP, přibližně 0,0000034 USD v době psaní tohoto článku. Nic jako minimum 5-6 dolarů vyžadovaných blockchainem Ethereum, které ve špičkách může dokonce přesáhnout 100 dolarů.
Kromě toho XRP Ledger zvládne 1500 tps s průměrnou rychlostí provádění 3 až 5 sekund .
Žhavé téma úrovně decentralizace
Existuje však velký problém související s bezpečností a decentralizace sítě. Zastánci decentralizace, ti, kteří mají opravdu rádi ideály, které podporují čistě blockchainovou technologii a kryptoměny, tento aspekt Ripplu vždy kritizovali.
XRP je skutečně kryptoměna, ale systém a infrastruktura, které ji podporují, jsou extrémně centralizované. Stačí říci, že Ripple Labs kontroluje asi 80 % rezerv XRP. Mohou se pochlubit určitou mírou decentralizace, částečně díky 150 validátorovým uzlům rozesetým po celém světě.
Ať je to jak chce, je dobře známo, že Ripple nikdy nemířil na decentralizaci. Spíše se chce etablovat jako centrum digitálních plateb a využít XRP k podpoře procesů, které jsou základem nabídky finančních produktů a služeb. V tomto ohledu navázala významná partnerství s velkými bankami. Mezi nimi stojí za zmínku Santander a HSBC.