Německo a USA si nárokují první místo v novém žebříčku zemí, které nejvíce podporují kryptoměny. To vše díky stále progresivnějším regulacím a většímu zapojení institucí v obou zemích.
USA na seznamu nejvíce pro-krypto zemí letos postoupily
Analytická společnost Coincub zveřejnila žebříček pro druhé čtvrtletí v roce 2022 zemí nejvíce přátelských ke kryptoměnám.
Ve zprávě zveřejněné na konci 1. čtvrtletí 2022 se Německo umístilo na prvním místě světového žebříčku. V té době se Spojené státy dostaly na vzdálené třetí místo. Dosavadní dominanci Německa podpořila překvapivým rozhodnutím spořitelna Sparkasse povolit bitcoinové investice. Zapojení Sparkasse znamenalo, že jeho 50 milionů uživatelů si mohlo koupit BTC přímo ze svých bankovních účtů.
Německo má progresivní krypto legislativu, patří mezi nejpropracovanější kdekoli. Má také velké objemy držitelů kryptoměn a bitcoinových uzlů. K ratingu Německa přispívá jeho výhodný daňový režim pro kryptoměnové investory. Umožňuje komukoli, kdo drží kryptoměny vyhnout se dani za předpokladu, že taková aktiva jsou držena déle než jeden rok.
Mezitím, v tom, že se Spojené státy ve 2. čtvrtletí připojily k Německu, bezpochyby pomohl prezident Joe Biden a jeho exekutivní příkaz. Cílem směrnice je udržet sektor pod kontrolou, zajistit finanční stabilitu, omezit nelegální aktivity a ochranu investorů. Biden neustále prosazuje jasné kryptoregulace a zákony proti praní špinavých peněz (AML).
Coincub se ve své analýze také domnívá, že s posunem USA v žebříčku souvisí nedávné rozhodnutí Fidelity. V dubnu globální investiční společnost zahrnula Bitcoin do amerických penzijních fondů a podle očekávání to vytvořilo masivní expozici.
Další země s nejvyšším hodnocením
Na třetím místě světového žebříčku je Švýcarsko. Nedávno kanton Lugano schválil Bitcoin jako zákonné platidlo. A díky tomuto kroku se mnoho obyvatel v oblasti brzy uchýlili k provádění každodenních plateb v BTC.
Singapur je nyní překvapivě čtvrtý. Možná by stálo za to poznamenat, že od 4. čtvrtletí 2021 byla tato země na prvním místě seznamu. Nynější pořadí je však ospravedlnitelné, zejména s ohledem na nedávné regulační zpřísnění ze strany centrální banky země.
První pětku doplnila Austrálie, která zaznamenala výrazně vysoký počet počátečních nabídek mincí (ICO). Přispěly k tomu také zprávy, že australské instituce nyní nabízejí blockchainové a kryptoměnové akademické kurzy.
Hlavním poznatkem ze zprávy Coincub je, že regulační prostředí a způsob podpory siršího přijetí, jsou klíčové pro klasifikaci země jako pro-krypto. Možná proto se Česká republika do žebříčku nedostala.