Kryptoměny mohou být dobrou alternativou ke konvenčním procesům vypořádání, protože jsou založeny na technologii blockchain, která umožňuje okamžitou finalizaci transakcí bez zapojení zprostředkovatelů, uvedla nová zpráva. Někteří hráči v odvětví přeshraničních převodů peněz vnímají blockchain a kryptoměny jako technologie, které mohou zlepšit procesy převodů peněz.
Kryptoměny eliminují drahé praktiky pro poskytovatele remitencí
Používání kryptoměn pro vypořádání transakcí může být užitečnou „alternativou k tradičním vypořádacím procesům“, uvádí nejnovější zpráva Mezinárodní asociace sítí pro převod peněz (IAMTN). Podle zprávy je to způsobeno tím, že na blockchainu – technologii, která je základem kryptoměn – jsou transakce vypořádávány okamžitě, aniž by bylo nutné procházet prostředníky, jako jsou korespondenční banky.
Kombinace upadajících vztahů korespondenčního bankovnictví a rostoucího objemu přeshraničních transakcí dále zvýrazňuje význam blockchainu nejen pro snížení nákladů na převod finančních prostředků, ale také pro mnohem rychlejší přeshraniční převody peněz.
„Přeshraniční transakce lze vypořádat téměř okamžitě, čímž odpadá potřeba předfinancování účtů v přijímajících zemích, což je pro poskytovatele remitencí nákladná praxe. Řada podniků, od tradičních poskytovatelů remitenčních služeb po kryptoměnové fintechy, využívá technologii blockchain ke zlepšení procesů remitencí,“ vysvětluje zpráva.
Na podporu tohoto tvrzení zpráva zahrnuje zjištění studie IAMTN, která zjišťovala názory pžedstavitele tohoto sektoru na inovativní technologie, které mohou zlepšit proces zasílání finančních prostředků přes hranice. Jak naznačují zjištění, jak blockchain, tak kryptoměny jsou považovány za inovace, které „přinášejí nekonečné množství možností v oblasti přeshraničních plateb“.
Otevřené aplikační programovací rozhraní (API) a umělá inteligence (AI) jsou další dvě technologie, které mají potenciál zlepšit proces převodů, zjistila také studie IAMTN. Kromě narušení finančního průmyslu může mnoho z těchto nových technologií „trvale zlepšit infrastrukturu přeshraničních plateb v zájmu koncových uživatelů“.
Regulační nejistota zpomaluje přijímání nových technologií
Zpráva nicméně uvádí, že poskytovatelé remitenčních služeb, kteří mají zájem o integraci nových technologií do svých operací, se často potýkají s problémy v podobě rigidních národních předpisů nebo absence jakýchkoli zákonů, které by takové technologie upravovaly. Podle IAMTN fakt, že jen několik zemí reguluje používání blockchainu, vytváří „určitou úroveň nejistoty pro podniky, které používají nebo by chtěly používat tuto technologii“.
Zpráva také uvádí, že překážky, jako je dostupnost, nedostatek povědomí, gramotnost a důvěra, často působí proti novým technologiím nebo je činí neatraktivními, i když jejich používání vede k významným úsporám. K překonání některých z těchto výzev proto IAMTN vyzývá tvůrce politik, aby přizpůsobili svá řešení těmto skutečnostem.