„Nedělejte vůbec nic, pokud nemáte konkrétní důvod udělat ten či onen krok,“ je jedno z nejdůležitějších doporučení US Forest Service pro rekreanty ztracené v lese. V zásadě platí tato rada i pro investice. Nepanikař. Nedělat nic, dokud nemáte plán, je ta správná cesta. Ale když dojde k lesnímu požáru, musíte jednat rychle …
Nedělat nic, dokud nemáte plán
Byl jsem trochu zmaten tím posledním nárůstem rizikových aktiv. Když říkám „riziková aktiva“, mám na mysli především akciový trh, BTC a ETH.
Ano, ETH má příběh o nadcházející aktualizaci: humbuk, naděje, obchodníci nakupující na „přeprodaném“ trhu – to vše dohromady může vysvětlit pumpu.
Ale pokud jde o akciový trh nebo Bitcoin, za tímto růstem není žádný pozitivní narativ. Vysoká inflace, špatná ekonomická data, očekávání recese nejsou věci, u kterých lze očekávat, že povedou k růstu rizikových aktiv. Proto mě tento růst trochu zarazil. Možná to někteří z vás cítili stejně.
Samozřejmě, že na medvědích trzích může dojít k odskokům a místním růstům. Jen se obvykle vyskytují na pozadí nějakého “hopia” (z naděje [hope] + opium) a/nebo ze silného “technického” nastavení. Tentokrát nevidím ani jedno.
Ale ve skutečnosti může mít toto shromáždění racionální vysvětlení. Jen je potřeba se na situaci podívat z trochu jiného úhlu. Představte si, že jste investor sedící na hromadě hotovosti. Jaké jsou možnosti:
- nedělat nic
- koupit dluhopisy,
- nakupovat komoditní aktiva,
- nakupovat riziková aktiva.
Co se ale skrývá za každou z těchto možností?
Pokud neuděláte nic a budete jen držet hotovost, ztratí kupní sílu kvůli vysoké inflaci. Dluhopisy jsou podobný příběh. Nejen, že dostáváte záporné reálné sazby, ale trh s dluhopisy byl v posledním roce velmi volatilní.
Stačí se podívat na srovnání VIX (index volatility akciového trhu) a MOVE (index volatility dluhopisového trhu). Jsou umístěny na stejnou stupnici pomocí z-skóre, které měří odchylku těchto indexů od průměru normalizovaným způsobem. Za posledních 6 měsíců nebyl velký rozdíl.
Komodity se mohou zdát jako dobrý nápad, protože jsou dobrým zajištěním proti inflaci. Nebylo by to ale opožděné rozhodnutí? Tato možnost už vypadá dost přeplněná a šok poptávky, který přichází s recesí, by mohl tato aktiva poslat dolů.
Zdá se, že se to již začíná dít. Podívejte se na grafy ropy (CL), mědi (HG) nebo sóji (ZS) za poslední rok: klesají.
Takže z uvedených možností zbýbají riziková aktiva. Mohly by klesnout ještě dále, jakmile oficiálně vstoupíme do recese a ekonomická data se ještě zhorší? Ano. Ale korekce začala již před 6 měsíci. Můžeme tedy říci, že riziková aktiva se již obchodují relativně levně. Navíc se dokonce ukázalo, že nejsou o nic volatilnější než trh dluhopisů. A během několika příštích let je pravděpodobnost, že porostou rychleji než inflace, vysoká.
Takže když to řeknete takto a vyberete si z těchto možností, můžete pochopit, proč jsou v dnešní situaci obchodovatelná aktiva relativně žádaná. Z dlouhodobého hlediska pravděpodobně ponesou nejmenší nejistotu.
Obvykle, abyste pochopili, co se děje, nemusíte z tohoto pohledu zvažovat dostupné investiční možnosti. Je to proto, že nečinnost je obvykle nejbezpečnější možností v době nejistoty. To, co tentokrát není nejbezpečnější možností, je inflace. Pokud držíte hotovost a nic neděláte, jste ve výchozím nastavení ve špatné pozici.
Vrátíme-li se k obrázku z úvodu, inflace je na finančních trzích jako požár. Když vzplane, nemáte čas jen sedět, sledovat scenérii a čekat, až uhasne. Je čas se rozhlédnout a vybrat si ze špatných možností „menší zlo“. A právě teď vám riziková aktiva paradoxně dávají největší šanci předběhnout oheň inflace.
Institucionální “slabé ruce”
Medvědí trh byl pro podnikové bitcoinové držby zajímavou dobou. V zásadě spadají do dvou kategorií:
- Společnosti s horší pozicí pro medvědí trh prodávaly své mince, aby uvolnily hotovost.
- Silnější společnosti neudělaly nic. Někteří dokonce nakoupili více BTC.
Mnozí hovořili o tom, co to znamená pro Bitcoin. Ale to je v zásadě špatný pohled na věc. To, zda společnost prodává nebo kupuje BTC na tomto medvědím trhu, vypovídá více o společnosti než o Bitcoinu.
Pokud potřebujete likviditu, samozřejmě aktiva prodáte. Pokud se ukáže, že jedním z vašich aktiv je BTC, prodáte je. 3AC, Voyager, Celsius nebo Luna Foundation vlastně neměly na výběr. Zkrachovali. Potřebovali získat hotovost. Vyměnili BTC za hotovost, konec příběhu.
To samé s Teslou. Jejich finanční situace je nestabilní. Hodling BTC není jejich hlavní činností. Prodali tedy část svých rozvah, aby se lépe připravili na nadcházející recesi. Na tom není nic zvláštního.
Dá se očekávat, že podobné věci se budou dít častěji, až se Bitcoin stane více rozšířeným mezi tradičními společnostmi a institucionálním kapitálem.