V roce 2013 James Howells – občan Newportu ve Walesu – omylem vyhodil svůj pevný disk velikosti iPhone obsahující 8 000 BTC. Aby 36letý muž našel svůj ztracený majetek (v současné době v hodnotě přibližně 169 milionů dolarů), přišel s plánem v hodnotě 11 milionů dolarů zahrnujícím robotické psy a stroje poháněné umělou inteligencí.
Jak najít pevný disk s 8 000 BTC na skládce?
Jamese Howells v roce 2009 vytěžil 8 000 BTC. Tehdy měla primární kryptoměna hodnotu pouhých centů, takže svému disku nevěnoval velkou pozornost. V roce 2013 Velšan reorganizoval svůj stůl a vyhodil všechny nepotřebné věci.
K jeho smůle měl dva identické pevné disky notebooku – jeden prázdný a jeden s 8 000 BTC. Netřeba dodávat, že ten skončila v pytli na odpadky a nyní leží pod 110 000 tunami odpadu.
Howells strávil dalších devět let hledáním povolení od místních úřadů, aby vykopal svůj pevný disk. Městská rada Newportu však jeho žádosti několikrát zamítla a varovala, že pátrání by mohlo poškodit životní prostředí a zničit zemi.
36letý muž, který se zoufale snažil najít své kryptoměny (v současných cenách 169 milionů dolarů), předložil úřadům návrh, který ho bude stát 11 milionů dolarů, odhalil Business Insider Plán zahrnuje zaměstnávání robotických psů, lidské práce a strojů umělé inteligence, které by měly prozkoumat oblast způsobem, který nepoškodí přírodní krajinu.
Podle jeho propočtů by pátrání mohlo trvat až tři roky. Stroje by vyhrabaly odpadky a připravily skládku k průzkumu. Pak by 24hodinové CCTV kamery, robotičtí psi a stroje s umělou inteligencí zametali oblast dnem i nocí, dokud nezaznamenají pevný disk. Jakmile bude mise dokončena, tým vše vyčistí a recykluje odpadky.
„Nechceme žádným způsobem poškozovat životní prostředí. Pokud něco, chceme vše zanechat v lepším stavu,“ řekl Howells.
Nicméně se zdá, že Newportské úřady nejsou jeho nápadu otevřené. Zástupce rady médiím řekl, že návrh stále představuje významná ekologická rizika, která jsou nepřijatelná.
I kdyby Howells našel svůj pevný disk, mohl by být poškozen za ty roky, co byl pod tunami odpadků. Velšané však odhadli, že pokud se disk vyrobený z kovu nebo skla, na kterém jsou uložena data – nerozbije, je 80% až 90% šance, že zařízení bude fungovat.
Aby ukázal svou vděčnost, slíbil, že dá 30 % svých kryptoměnových držeb pracovníkům, kteří mu pomohou v misi, rozdá 60 dolarů v BTC každému obyvateli Newportu a nechá si pro sebe pouze 30 % z celkové částky.
Další podobný případ
Udržování pevného disku v bezpečí není jediným krokem, který by investoři kryptoměn měli udělat. Ti by také měli uložit své soukromé klíče (heslo, které odemyká peněženku) na vhodném místě, které znají a které je kdykoli dostupné.
Tomu však programátor německého původu – Stefan Thomas – nevěnoval velkou pozornost. Muž, který měl 7 002 BTC (148 milionů dolarů v dnešních cenách), ztratil své heslo.
Muž zkoušel vše, co mohl, aby našel soukromé klíče. Dokonce použil osm ze svých deseti možných možností k uhodnutí správné kombinace slov, ale bez úspěchu.
„Jen ležím v posteli a přemýšlým o tom. Pak jdu k počítači s nějakou novou strategií a nefunguje to a jsem zase zoufalý,“ přiznal tehdy.