Americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) v pátek oznámilo, že Alexander Vinnik, 42letý Rus, byl vydán z Řecka do Spojených států, aby čelil mnoha obviněním z praní špinavých peněz a provozování nelegální směnárny kryptoměn.
Vinnik se poprvé dostal do právních problémů s DOJ v roce 2017 za to, že údajně provozoval dnes již neexistující krypto obchodní platformu BTC-e v USA bez řádného oprávnění a pomáhal zločincům prát prostřednictvím Bitcoinu nejméně 4 miliardy dolarů.
Alexander Vinnik byl vydán do USA
Téhož roku byl na žádost vlády USA zatčen v Řecku. Po jeho zatčení byl Vinnikův majetek v hodnotě 90 milionů dolarů zabaven policií novozélandské policie. V té době úřady poznamenaly, že BTC-e údajně nemá žádné zásady proti praní špinavých peněz, což usnadňuje řadě kybernetických zločinů praní nezákonných výnosů z ransomwarových útoků, podvodů, krádeží a drogové trestné činnosti.
V lednu 2020 byl poté 42letý muž vydán do Francie po letech trvajících tahanic mezi Ruskem, Francií a Spojenými státy.
Po svém vydání do Francie Vinnik obvinění popřel a požádal o převoz do Ruska, kde čelí menšímu trestu. Jeho žádost zamítl soudce sídlící v Paříži, který rozhodl, že bude ve Francii čelit obvinění z podvodení nejméně 100 lidí prostřednictvím ransomwaru v letech 2016 až 2018.
V prosinci 2020 francouzští prokurátoři odsoudili Vinnika k pěti letům vězení za praní špinavých peněz. Byl však zproštěn původního obvinění, že podváděl lidi prostřednictvím ransomwaru.
Ve čtvrtek byl zločinec převezen zpět do Řecka a vydán do USA. Nyní čelí 21 obviněním, včetně provozování nelicencovaného podnikání v oblasti peněžních služeb, spiknutí za účelem praní špinavých peněz, a nezákonných peněžních transakcí.
„Po více než pěti letech soudních sporů byl včera ruský státní příslušník Alexander Vinnik vydán do Spojených států, aby byl pohnán k odpovědnosti za provozování BTC-e, kryptoměnové burzy, která vyprala více než 4 miliardy dolarů z výnosů z trestné činnosti,“ řekl zástupce generálního prokurátora Kenneth A. Polite, Jr. z trestního oddělení ministerstva spravedlnosti.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI), vyšetřování vnitřní bezpečnosti a kriminální vyšetřovací oddělení americké tajné služby případ stále vyšetřují. Vinnik v případě prokázání viny stráví až 50 let v americkém vězení.