Výzkumník uvedl, že ztráta zdrojového kódu Tornado Cash poškodí vědecké a technické komunity v USA.
Umístění populárního kryptomixéru Tornado Cash na sankčním seznamu SDN (Specally Designated Nationals) ze strany amerického Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) vyvolalo mnoho diskuzí.
Následné odstranění jeho zdrojového kódu z GitHubu vlastněného Microsoftem, který také uzavřel uživatelské účty tří jednotlivců, kteří přispěli kódem do projektu, vyvolalo pobouření zastánců soukromí a svobody slova.
Je odstranění kódu vhodnou reakcí na sankce?
Matthew Green, profesor kryptografie na Johns Hopkins University, tento týden zveřejnil další fork softwaru s podporou Electronic Frontier Foundation (EFF). Green a jeho kolega z EFF Kurt Opsahl nebyli spokojeni s odstraněním zdrojového kódu Tornado Cash z Githubu a tvrdili, že hostingová služba tímto krokem potlačila svobodu.
Hlavním důvodem opětovného nahrání kódu je otestovat, zda je jeho odstranění vůbec vhodnou reakcí na sankce. Opsahl, který je shodou okolností hlavním právním zástupcem EFF, tvrdil, že „vylepšení a další příspěvky na tento nebo jakýkoli jiný fork jsou chráněným projevem a jejich zveřejnění nemůže být ústavně zakázáno vládou podle žádného ze standardů kontroly“.
Green také vyjádřil podobný sentiment a odhalil, že pokud jej GitHub znovu deaktivuje, advokátní organizace plánuje napadnout toto rozhodnutí u soudu. Ve vysvětlující poznámce výzkumník napsal,
„Ve své práci výzkumného pracovníka a instruktora naJohns Hopkins jsem hojně využíval zdrojový kód Tornado Cash a Tornado Nova k výuce konceptů souvisejících s ochranou soukromí v oblasti kryptoměn a technologií zero-knowledge.
Nejednoznačný příkaz OFAC
Jablkem sváru je nedostatečná srozumitelnost příkazu OFAC, který definuje „Tornado Cash“ nejen jako technologii, ale také jako subjekt, na který se vztahují sankce. EFF tvrdí, že název „Tornado Cash“ sám o sobě odkazuje na různé věci, čímž vytváří nejednoznačnost v tom, co přesně je sankcionováno.
Jedná se o základní open-source projekt, který vyvinul a zveřejnil kód na GitHubu. Je to také název tohoto softwaru pro míchání mincí, který přetrvává jako smart kontrakt v síti Ethereum atd. Rozsah toho, co pro OFAC znamená „Tornado Cash“, stále visí ve vzduchu, a proto EFF oslovil ministerstvo financí. Oddělení se ale zatím nedočkalo žádné odpovědi.
Mezitím neziskový kryptopolitický think-tank Coin Center také zvažuje právní kroky proti OFAC.