Více než 90 % celkové nabídky Bitcoinu je již vytěženo. Díky tomu je obtížnost těžby extrémně vysoká. V současné době jsou průměrné náklady na těžbu jednoho Bitcoinu 12 000 USD. Těžaři používají stohy drahých ASIC minerů, to však neznamená, že nemůžete těžit BTC na méně výkonných zařízeních, jako je Game Boy. Jen to trvá déle.
Jak dlouho trvá vytěžit jeden Bitcoin na Game Boyi?
Před rokem youtuber Thomas ‘stacksmashing’ Roth zveřejnil video, ve kterém nechal původní Game Boy těžit BTC. Konzole měla pouze jednojádrový 4,19 MHz procesor a 8 Kbytes RAM. Pro srovnání, některé moderní GPU mají takt 1,7 GHz a 16-24 GB paměti.
Aby se Game Boy propojil s bitcoinovou sítí, upravil jeho původní Link Cable, který mu umožnil propojit dva Game Boye a ty propojil s kapesním počítačem Raspberry Pi Pico, na kterém běží bitcoinový uzel, zatímco Game Boy spouští hashovací program nahraný na flash kartu, která je vložena do Game Boye jako běžná herní kazeta. Software samozřejmě napsal sám Tom. Dokonce přidal malou animaci loga bitcoinu, která se pohybuje zleva doprava.
Podle Toma je Game Boy schopen vypočítat 0,8 hashe za sekundu. Pro srovnání, moderní těžař pracuje rychlostí 100 teraashů za sekundu, což je 120 bilionkrát rychleji. Navíc obtížnost od té doby vzrostla o 33 %.
To znamená, že vytěžení jednoho Bitcoinu na Game Boyi by trvalo několik kvadrilionů let!
Jaký je nejpomalejší způsob těžby BTC?
Další youtuber Ken Shirriff zašel ještě dál. Co je ještě méně výkonný stroj ve srovnání s Game Boyem? Samozřejmě mohl použít jednu z prvních domácích konzolí Pong, ale bylo by těžké je přimět komunikovat s bitcoinovým uzlem, protože se neuměly připojit k ničemu jinému než k televizi, takže žádné magické propojovací kabely.
Rozhodl se tedy použít tužku a papír k výpočtu hashe. Je zřejmé, že první známou kalkulačkou je lidský mozek! A každý počítač je jen extrémně pokročilá kalkulačka.
Ukázalo se, že Kenův mozek byl schopen „těžit“ jedno kolo bloku za 16 minut a 45 sekund. Při této rychlosti by těžba jednoho bitcoinového bloku, který se skládá ze 128 kol, trvala 1,49 dne, což se rovná hash rate 0,67 hashe denně.
Nejzábavnější částí jeho výzkumu byly výpočty spotřeby energie:
„…za předpokladu klidového metabolismu 1500 kcal/den vyjde manuální hašování na téměř 10 megajoulů/hash. Typická spotřeba energie pro těžební hardware je 1000 megahashe/joule. Takže jsem méně energeticky účinný o faktor 10^16, neboli 10 kvadrilionů,“ zmínil Ken na svém blogu.
„Levným zdrojem potravinové energie jsou koblihy Elektřina je zde 6,7-násobně levnější. Moje energetické náklady na hash jsou tedy asi 67 kvadrilionkrát vyšší než u těžebního hardwaru,“ dodal.