Investoři se ohlíží za medvědím obchodním týdnem. Index spotřebitelských cen (CPI) v USA oproti očekávání vzrostl z 8,1 procenta na 8,3 procenta po nedávném klesajícím trendu cen v předchozích měsících. Účastníci trhu tento vývoj brali jako důkaz toho, že inflace prozatím nepolevuje. V důsledku toho investoři hromadně vyhazovali své akcie a kryptoměny, což skončilo černým úterým.
Americký technologický index Nasdaq100 ztratil téměř šest procentních bodů – více než v březnu 2020. Ušetřeny nebyly ani technologické jako Apple a Amazon, které klesaly o šest až osm procentních bodů. Byly potrestány i ceny údajně rizikových tříd aktiv, jako jsou americké státní dluhopisy, zlato a akcie z farmaceutického sektoru. Index amerického dolaru DXY zároveň vzrostl na nové maximum za rok. Všeobecný výprodej také způsobil, že ceny na kryptotrhu byly výrazně korigovány směrem dolů.
Ani úspěšná konverze konsenzuálního mechanismu blockchainu Ethereum z Proof of Work na Proof of Stake minulý čtvrtek ráno nemohla neovlivnila medvědí týdenní trend. Cena druhé největší kryptoměny následně klesla o 12 procentních bodů. Na týdenní bázi je propad ceny dokonce 19 procent. Co nás čeká tento týden?
Stavební povolení v USA v úterý
Zítra, v úterý 20. září ve 14:30, Consensus Bureau nejprve zveřejní počet stavebních povolení za měsíc srpen v USA. Stejně jako v předchozím měsíci by nárůst stavebních povolení mohl způsobit růst cen na americkém akciovém trhu. Odhad expertů na minulý měsíc je 1,610 milionu. Analytici opět snížili svá očekávání. V červenci bylo vydáno 1,685 milionu stavebních povolení. Počet stavebních povolení v USA je považován za hlavní ukazatel pro trh s bydlením.
Pokud by schválené souhlasy opět předčily očekávání odborníků, znamenalo by to nezměněný robustní realitní sektor v USA. Trvale silný realitní sektor by však měl povzbudit americkou centrální banku, aby se držela plánovaného zvyšování úrokových sazeb a dále zpřísňovala měnovou politiku, jak minulý týden oznámil předseda Fedu Powell. Těžko předvídat, zda silná čísla z trhu s bydlením pozitivně ovlivní ceny na akciovém a kryptotrhu, jako tomu bylo v poslední době. Statisticky mají silná čísla na trhu s nemovitostmi pozitivní vliv na americký dolar, a tak mají tendenci mít negativní vliv na BTC a spol.
Stávající údaje o prodeji domů v polovině týdne
Obchodní den ve středu 21. září začíná v 16:00 s údaji o prodejích za měsíc srpen za stávající nemovitosti. Údaje zveřejňované měsíčně Asociací amerických realitních kanceláří odrážejí současnou úroveň spotřebitelských výdajů. Vyšší než předpokládané tržby naznačují rostoucí spotřebitelské výdaje v USA.
Pokud bude prodej stávajících nemovitostí nadále klesat jako v předchozím měsíci a počet 4,70 milionu prodejů nemovitostí očekávaný tržními analytiky bude podhodnocen, negativní trend trvalé zdrženlivosti spotřebitelů by se ještě více upevnil. Slabá prodejní čísla mají obvykle negativní dopad na sílu amerického dolaru, což by mohlo mít pozitivní dopad na ceny kryptotrhů v současném klimatu.
Rozhodnutí o úrokových sazbách a tisková konference amerického Federálního rezervního systému ve středu večer
Ve 20:00 americké měnové úřady oznámí poslední úpravu úrokových sazeb. Až donedávna většina analytiků předpokládala, že úrokové sazby vzrostou o 50 bazických bodů. Index spotřebitelských cen CPI z minulého týdne, který byl vyšší, než předpovídali odborníci, by však mohl přimět předsedu Fedu Powella, aby znovu zvýšil klíčovou úrokovou sazbu o 75 bazických bodů, aby tak vyrovnal nedávný nárůst inflace. Někteří analytici dokonce v posledních dnech zvažovali 100 základních bodů za rozumné a myslitelné.
Vyšší než očekávané zvýšení sazeb by zase mohlo povzbudit investory, aby se nadále zbavovali rizikových tříd aktiv, jako jsou kryptoměny. Poté Powell jako obvykle odpovídal na dotazy novinářů. Odborníci budou v nadcházejících měsících zkoumat Powellovy poznámky k měnové politice Fedu, aby odvodili možné vodítka ke změně nastavení fiskální politiky.
Ve čtvrtek dlouho očekávaný hard fork Vasil
Den po rozhodnutí o úrokové sazbě v USA čeká druhá důležitá událost v sektoru kryptoměn s hard forkem Vasil na blockchainu Cardano, pouhý týden po úspěšně dokončeném upgradu Etherea. Investoři by neměli očekávat skoky ve vzduchu na celém kryptotrhu. I když se kurz Cardano (ADA) může po dokončení hard forku zvýšit, dopad na celkový trh lze klasifikovat jako nízký. Ve skutečnosti opatření úrokové politiky Fedu oznámená předchozí noc pravděpodobně budou mít v následujících dnech významný dopad na vývoj cen na globálních finančních trzích a zatlačí Vasil do pozadí.
Několik indexů nákupních manažerů v USA na konci týdne
V pátek 23. září budou investoři sledovat zveřejnění indexu ISM Purchasing Managers’ Index (PMI) pro sektory výroby a služeb v USA. V 16:00 představí Institut pro řízení zásob v USA výsledky obou indexů nákupních manažerů. Aktuální prognóza expertů pro zpracovatelský sektor na září je 51,2. V předchozím měsíci již index klesl více, než se očekávalo, na 51,5.
Očekávání v sektoru služeb jsou ještě slabší. Zde tržní experti předpovídají mírné zlepšení na 45,0 po zářijové hodnotě 43,7, ale k hranici 50 je to ještě hodně daleko. Pro kryptoměnový trh je však pozitivní, že slabé indexy nákupních manažerů obvykle mají negativní vliv na vývoj amerického dolaru. V důsledku toho by se krypto sektor mohl prosadit. Zda Fed přehodnotí svou úrokovou politiku, pokud budou ekonomická čísla i nadále slabá, lze přesněji posoudit až po zvážení dalších klíčových dat v následujících měsících.