Offshore směnný kurz čínské fiat měny vůči americkému dolaru nedávno poprvé po více než dvou letech prolomil hranici 7:1 poté, co se 15. září dotkl nového minima pro rok 2022 ve výši 7,0188 juanů (RMB) za každý dolar. Podobně jako u jiných světových měn které v roce 2022 oslabily, je pokles juanu tažen posílením amerického dolaru.
Pokles juanu
Offshore směnný kurz čínské měny vůči americkému dolaru překročil sedm RMB za každý dolar poté, co se obchodoval za 7,0188 dne 15. září 2022. Je to poprvé za více než dva roky, kdy směnný kurz těchto dvou měn klesl. za touto hranicí.
Podle zprávy v Economic Times dochází k oslabení juanu vůči dolaru na pozadí posilujícího dolaru. Pokles měny také přišel uprostřed množících se obav, že čínská ekonomika může zpomalovat.
Jak však uvádí zpráva, pokusy čínské centrální banky pomoci ekonomice prostřednictvím snížení úrokových sazeb v srpnu pomohly vyvolat 3% znehodnocení juanu.
Ken Cheung, hlavní asijský FX stratég v Mizuho Bank, poznamenal k dilematu, kterému nyní čelí Čínská lidová banka (PBOC):
PBOC prokázala svůj postoj k ochraně směnného kurzu RMB před prolomením nad [7] a snížení sazby bude v rozporu s tímto cílem.
Cheung je také citován v jiné zprávě, která uvádí, že nyní věří, že PBOC již nemá zájem zabránit měně v prolomení 7 juanů za každý dolar, ale pokusí se „zpozdit a zpomalit tempo depreciace juanu“.
Rostoucí dolar
Zpráva Economic Daily uvádí, že juan není jedinou měnou, která se potýká se silnějším dolarem. Podle zprávy jsou úřady v Japonsku také obezřetné vůči posilujícímu dolaru, kvůli kterému se směnný kurz mezi měnami 2. ledna 2022 posunul ze 115:1 na více než 143:1 do 20. září 2022.
Měna Evropské unie – euro – se začala obchodovat kolem 0,88 EUR za každý dolar, ale 21. srpna 2022 dosáhla parity s dolarem. S výjimkou několika měn, jako je zambijská kwacha a ruský rubl, se mnoho dalších měn potýkalo s dolarem.
Někteří ekonomové se domnívají, že pokusy amerického Federálního rezervního systému snížit míru inflace ve Spojených státech prostřednictvím pravidelného marginálního zvyšování úrokových sazeb by mohly být jedním z důvodů, proč dolar oproti jiným měnám získal.