Předseda Federálního rezervního systému diskutoval v Paříži o úloze, kterou by centrální banky mohly hrát při tokenizaci financí.
Jerome Powell, Christine Lagarde, Ravi Menon a Agustín Carstens se podělili o své myšlenky na několik témat, včetně regulace DeFi, stablecoinů a digitálních měn centrálních bank.
Předseda Federálního rezervního systému o stablecoinech
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell se na konferenci v úterý v Paříži připojil k prezidentce Evropské centrální banky Christine Lagardeové, výkonné ředitelce měnové správy Singapuru Ravi Menonovi a generálnímu řediteli Bank of International Settlements Agustínu Carstensovi. diskutovat o roli centrálních bank v rychle rostoucí krypto ekonomice.
Během hodinového segmentu skupina diskutovala o několika tématech. Převládající linie diskuse se však soustředila kolem regulace kryptoměn. Na otázku, zda by stablecoiny soukromého sektoru, jako je USDC společnosti Circle nebo USDT společnosti Tether, měly být regulovány podobně jako současné bankovní vklady a fondy peněžního trhu.
Powell souhlasil, že tyto nástroje sdílejí některé podobnosti. Dodal však, že stablecoiny potřebují přísnou regulaci, aby bylo zajištěno, že jsou dostatečně podporovány, přičemž jako důvod uvedl tendenci široké veřejnosti pohlížet na stablecoiny jako na ekvivalenty dolaru. „Stablecoinové rezervy musí být pro veřejnost transparentní a musí sestávat z typu úvěrových aktiv, která budou vždy k dispozici pro financování výběrů,“ vysvětlil.
Powell se také podělil o další poznatky o digitálních měnách centrálních bank a uvedl, že americký digitální dolar by musel být zprostředkovaný, chráněné soukromí, ověření identity a přenositelnost. Dodal však, že Fed nemá žádné bezprostřední plány na spuštění digitálního dolaru.
Powellovy komentáře ke stablecoinům připomínají komentáře ministryně financí Janet Yellenové, když mluvila o otázce regulace soukromých stablecoinů na začátku tohoto roku. Yellenová požadovala regulační rámec pro stablecoiny, který zajistí, že tokeny navázané na dolary budou dostatečně kryty kvalitním zajištěním.
Tlak na regulaci stablecoinů přichází poté, co několik incidentů způsobilo, že investoři ztratili důvěru v určitá aktiva vázaná na dolar. V květnu způsobil kolaps nekrytého stablecoinu TerraUSD otřesy kryptoprostorem a během několika dní vymazal hodnotu přes 40 miliard dolarů. Krátce po implozi TerraUSD také poklesla důvěra ve stablecoin USDT společnosti Tether, což způsobilo, že dočasně ztratil paritu s dolarem.
Přesto pro mnoho členů vlády USA mají takové záruky malou hodnotu, pokud nebudou zavedeny řádné právní předpisy, které je budou dodržovat. Powellovy komentáře ukazují rostoucí touhu regulovat soukromé stablecoiny. Zdá se tedy pravděpodobné, že komplexní regulace pro stablecoiny bude první velkou součástí kryptoměnové legislativy v USA.