Investoři v kryptoměnovém průmyslu jsou již dlouho ostražití před pokusy úřadů odradit lidi od investování prostředků v tomto sektoru. Různé vládní úřady po celém světě mnohokrát varovaly své občany před údajným nebezpečím vkládání jejich prostředků do kryptoměn. Digitální aktiva jsou zjevně nejistá a velmi volatilní a lidé by s nimi měli být opatrní.
Zdá se však, že tato varování nefungují. Stále více investorů vkládá mnoho finančních prostředků do kryptoměn.
65 % drobných investorů se věnuje kryptoměnám
Podle zprávy zveřejněné agenturou Bloomberg je více než 65 % drobných investorů pro kryptoměnové investice.
Samostatný průzkum agentury Bloomberg ukázal, že přibližně 56 % investorů je stále ochotno investovat své finanční prostředky do kryptoměn, a to i přes zvýšené zásahy ze strany regulačních orgánů. Přibližně 44 % uvedlo, že se rozhodlo držet se stranou od tohoto odvětví kvůli zvýšeným právním krokům ze strany regulátorů. V podstatě to ukazuje, že existuje více lidí, kteří jsou dostatečně odvážní, aby získali expozici vůči tomuti odvětví, než těch, kteří chtějí čekat, až bude plně regulováno.
SEC zintenzivnila zátahy
SEC v poslední době zintenzivnila svůj pokračující boj proti různým entitám spojeným s kryptoměnami. Dvě z nich jsou Three Arrows Capital a Celsius. Úřady chtějí zjistit, co přesně vedlo ke kolapsu úvěrových a investičních firem. V oblasti NFT úřady v současné době vyšetřují Yuga Labs, firmu stojící za populárními NFT Bored Apes, kvůli podezření z porušení některých pravidel. SEC již dloho vede chaotickou bitvu v soudní síni s Ripple, tvůrcem XRP.
Pozitivní je, že zátahy jsou snahou vyřadit špatné aktéry z odvětví a vytvořit bezpečné prostředí pro investice a také zabránit podvodům a praní špinavých peněz. Negativní stránkou je, že vzbuzují určitou míru strachu u investorů, kteří považují investice do sektoru za nejisté, protože úřady mohou kdykoli způsobit, že jakékoli investiční nástroje přestanou fungovat.
Je potřeba jasná regulační politika
Je pravda, že každý v kryptoměnovém sektoru je toho názoru, že průmysl zoufale potřebuje řádné regulace, které mu pomohou růst. Různí nejvyšší vládní představitelé také sdíleli tento názori, i když od doby, kdy se kryptoměny staly populární, nebylo podniknuto mnoho kroků k realizaci tohoto cíle.
To se však nyní může změnit, protože se zdá, že sám prezident USA má zájem o nějaké změny v tomto sektoru. V březnu prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který nařídil příslušným orgánům, aby začaly zkoumat a formulovat účinné regulační rámce.
Mnoho investorů si léta stěžovalo, že nedostatek řádné právní politiky, která by řídila tento sektor. Mnozí požadovali, aby se SEC vzchopila a regulovala toto odvětví. SEC se však této povinnosti do značné míry vyhnula a často vydala vágní prohlášení.
Také akce zaměřené na některé kryptoměnové entity, jako je Ripple, jej postavily proti mnoha nadšencům z oboru, kteří tyto akce považují za pokus sabotovat průmysl.