[NÁVOD] Arbitráž na Bitcoinu
V dnešním článku se podíváme na možnosti bitcoinové arbitráže a povíme si, co to vlastně je.
Bitcoinová arbitráž je nakupování bitcoinů na směnárně, kde je cena velmi nízká a jejich prodej na směnárně, kde je relativně vysoká. Rozdílná cena Bitcoinů na různých směnárnách je způsobena tím, že trhy nejsou přímo propojené a objem se kterým se obchoduje je dostatečně nízký na to, aby nějakou dobu trvalo, než se cena přiblíží průměru.
Zjednodušený příklad příležitosti pro bitcoinovou arbitráž
Cena BTC na Coinbase je 650$ a cena BTC na BTC-E je 636$. Rozdíl cen 14$ představuje docela dobrou příležitost. Řekněme, že nakoupíme 100 bitcoinů na BTC-E a následně je prodáme na Coinbase s tím, že z každého získáme výdělek 14$.
Počet bitcoinů nakoupených na BTC-E = 100
Cena každého BTC = 636$
Celková cena = 636$*100 = 63 600$
Množství BTC prodaných na Coinbase = 100
Cena každého BTC = 650$
Celková cena = 650$*100 = 65 000$
Celkový zisk = 65 000$ – 63 600$ = 1 400$
Jak vidíte, bitcoinová arbitráž se může zdát jako fantastický zdroj pasivního příjmu, má ale několik překážek.
TIP: Přečtěte si recenzi o největších BTC směnárnách
Překážky bitcoinové arbitráže
- Nějakou dobu trvá ověřit každou transakci (nákup a prodej) a během této doby se cena bitcoinu může změnit
- Mnoho směnáren vyžaduje při převodu velkého množství financí složité ověřování
- Vklad fiatní měny může být zdlouhavý (v závislosti na typu platby může trvat až 10 dní)
- Mnoho směnáren má poplatky, které je nutno vzít v potaz
- Je nutné sledovat objem s jakým je na směnárnách obchodováno. Mohlo by se vám stát, že nebudete schopni prodat všechny BTC které jste na “levnější” směnárně nakoupili.
- Rozdíly v cenách také vypovídají o reputaci směnárny. Například BTC-E má v poslední době tak nízké ceny ,protože je méně lidí ochotných svěřit jí své peníze. Méně důvěry = méně nakupujících = nižší ceny.
Detailní kalkulačka bitcoinové arbitráže
Pojďme se teď podívat na skutečný příklad místo zjednodušeného a zahrnout do něj všechny poplatky, na které člověk při provádění arbitráže narazí. Tyto poplatky jsou:
– Poplatky za vklad hotovosti
– Poplatky za výběr hotovosti
– Poplatky za vklad BTC
– Poplatky za výběr BTC
– Poplatky za transakce
Dovolil jsem si vytvořit jednoduchou kalkulačku s pomocí Google spreadsheets, abych vám ukázal jak těžké může být reálně na arbitráži vydělat.
Chcete-li si tuto kalkulačku vyzkoušet sami, stčí následovat tento odkaz: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1javVaEPCn-TBQxz5pV2HmQCDJzuFz1_m3k6acXai7YM/edit?usp=sharing
Jak vidíte, provádění bitcoinové arbitráže není jednoduchý úkol. Když si trochu pohrajete s čísly, zjistíte, že aby byla skutečně výdělečná, potřebujete dostatečný rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. V našem modelovém případě bychom reálně prodělali.
Když se ale zamyslíte ještě hlouběji, zjistíte, že BTC-E trvá až 10 dní než přijme váš vklad. Nejlepší taktika by proto byla mít peníze na směnárně připravené předem a nakoupit v pravou chvíli.
Měl bych zkusit bitcoinovou arbitráž?
Pokud máte bitcoiny nebo hotovost navíc, jen do toho. Jen musíte být opatrní a nastavit si (a dodržovat) pevné hranice toho jak, kdy a kde se do tohoto procesu budete pouštět. Na rozdíl od spekulací, obchodování na margin a jiných činností na které se dá dívat jako na manipulaci s trhem, a které mohou být pro trh i potenciálně škodlivé, arbitráž je pozitivní věc.
Bitcoin by neměl stát různě na různých směnárnách, obzvláště když se člověk může ze svého počítače snadno dostat ke všem směnárnám na trhu. Arbitráž zajišťuje, že se všechny směnárny srovnají na průměrné ceně. Jak bitcoin roste, rozdíl mezi směnárnami se zužuje díky tomu že se o arbitráž snaží více a více lidí. V současném stavu může něco vydělat jednotlivec, ale ne velké firmy.
Vzato kolem a kolem, arbitráž s3 notificationsice může být dobrým pasivním příjmem, ale rozhodně má svá rizika. Mnoho směnáren navíc nabízí služby, které vám s arbitráží pomohou, případně si můžete naprogramovat BOTa, nebo si najmout někoho, kdo bude arbitráž provádět za vás. Pakliže chcete obchodovat manuálně, stačí vám pečlivě sledovat všechny vaše souběžné obchody.
Můj osobní názor je, že pokud chcete na arbitrážích SKUTEČNĚ vydělat, musíte být profesionál. S největší pravděpodobností nebudete mít úspěch na první, ani druhý pokus. Jako se vším jiným i zde je třeba trpělivost a zkušenost.
Tip! Zjistěte kolik stojí momentálně kryptoměny v korunách!
Nově jsme založili také CHAT skupinu. Připojte se k nám zde https://discord.gg/WQpH8xt
Bitcoinovou arbitráž běžně neužívám, dosud jsem tento termín ani neznal. Rozdíly v kurzech zpravidla nejsou tak velké a posilání bitcoinů je nyní pomalé nebo celkem drahé. Takže je to, jak píšete, zajímavé pouze pro odborníky, kteří na to mají znalosti, dost času a nervy.
Ceny u různých směnáren a btc dealerů se však často chvíli dost rozcházejí v okamžiku, kdy dochází k nečekaným propadům kurzů. Na podzim v roku 2013 jsem si jednou (v noci evropského času) náhodou všiml, že jsem dostal mail, že jsem u směnárny bitcoin.de koupil něco btc. (Bitcoin.de zpravidla reagovala dost pomaleji na změny kurzu, protože tehdy tam platby transakcí probíhaly pouze přes SEPA bankovní transakce, a teprve po příjmu platby byl btc připsán kupci.) Mrkl jsem na bitcoin.de a všiml jsem si, že kurz se značně propadl a že se též propadl – a to více – u jiných směnáren. Můj btc dealer, kde jsem tehdy občas nakupoval, nebo jeho program, propadl panice a začal bitcoiny prodávat významně levněji, než byl kurz na bitcoin.de. Tak jsem u toho dealera okamžitě něco btc nakoupil, poslal si na bitcoin.de (v roce 2013 byly transakce rychlé a levné) a tam okamžitě prodal. Něco jsem vydělal, už si nepamatuji přesně kolik, rozdíl kurzu u mého dealera a na btc byl v tu chvíli více než 10%. Byly to trochu nervy, ale vyplatilo se mi to.
Až později jsem na webu zjistil, že důvod náhlého propadu ceny btc bylo to, že FBI zavřela Silk Road. Během několika dnů kurz bitcoinu opět stoupl na původní cenu a pokračoval dál v růstu. Bylo to na podzim roku 2013, jó to byly časy. Bitcoin byl levný a rychle rostl v ceně.
Kdybych tehdy narychlo koupené bitcoiny opět narychlo neprodal a pár dní s prodejem počkal, tak bych vydělal mnohem více. Škoda, avšak netřeba litovat, když jsem vydělal. 🙂
Upřesnění
Bitcoin.de reaguje pomaleji na změny kurzu především proto, že tam nákupy a prodeje neprobíhají automaticky, ale více méně manuálně. Uživatelé tam mohou umístit své nabídky a poptávky. Teprve, když nějaký konkrétní uživatel klikne na nabídku nebo poptávku nějakého jiného uživatele, tak se inicializuje obchod s btc mezi těmito dvěma uživateli pod dohledem bitcoin.de. Má to své výhody (fiat měnu máte stále u své banky, tedy pojištěnou a k dispozici pro jiné platby) i nevýhody (je s tím více práce a nákupy a prodeje btc probíhají pomaleji).