Globální oteplování se stalo jedním z nejnaléhavějších problémů dnešního světa, což přimělo mnoho společností k implementaci postupů udržitelnosti. Nejinak je tomu i na kryptoměnovém trhu, kde se objevuje množství ekologických projektů, které se snaží snížit spotřebu energie a mít pozitivní dopad na životní prostředí.
V tomto průvodci tak probereme nejlepší ekologické kryptoměny na trhu a prozkoumáme technologii, která jim umožňuje fungovat udržitelně, a poté zdůrazníme i několik strategií, které mohou investoři použít k identifikaci ekologických kryptoměnových projektů.
Top ekologické kryptoměny – přehled
Níže je uvedeno několik nejudržitelnějších kryptoměnových projektů roku 2025, z nichž každý byl důkladně prověřen, aby bylo zajištěno, že bude mít pozitivní dopad na životní prostředí. Tyto nejlepší kryptoměny zaměřené na udržitelnost a ekologii podrobně prozkoumáme v následující části a pokryjeme jejich základní technologie a budoucí plány.
- Wall Street Pepe – Inovativní projekt, který propojuje humor a obchodní nástroje, aby podpořil růst svých investorů. Nabízí štědré odměny ze staking, exkluzivní tržní signály („alpha calls“) a komunitu Wepe Army, kde členové sdílejí strategie a spolupracují. Tento projekt přináší novou úroveň příležitostí na trh meme coinů a cílí na dlouhodobý úspěch. V tuto chvíli můžete tuto slibnou kryptoměnu zakoupit prostřednictvím předprodeje na webu projektu.
- Solaxy – Zbrusu nová kryptoměna implementovaná na druhé vrstvě Solany, která funguje na konsenzu Proof-of-Stake (PoS). Díky tomu nevznikají při jejím používání téměř žádné negativní vlivy na životní prostředí, jelikož tento mechanismus nespotřebovává příliš mnoho energie v porovnání s Proof-of-Work. Solaxy pak představuje škálovatelný ekosystém, který má mít k dispozici velice rychlé transakce a minimální poplatky.
- Mind of Pepe – Revoluční kryptoměna fungující na blockchainu Ethereum, která představuje jedinečné spojení meme coinů a umělé inteligence. Na držitele tokenů MIND navíc čekají nejen exkluzivní výhody, ale také možnost získat kryptoměny zdarma prostřednictvím stakingu. V počátečních fázích předprodeje dosahuje roční výnos až 1 200 %. Součástí projektu je i průlomová technologie v podobě samořídícího AI agenta, který analyzuje trhy a identifikuje nové investiční příležitosti, čímž přidává projektu další vrstvu inovace a hodnoty.
- CatSlap – Virální meme coin fungující na blockchainu Ethereum, který byl kótován přímo na DEX Uniswap, což zajistilo spravedlivé spuštění pro všechny investory. Tento kočičí meme coin by však rád sesadit z trůnu dosavadní vládce, jako je PEPE, MEW nebo PNUT, k čemuž mu má pomoci i jeho vlastní zábavná hra, ve které hráči klikáním na obrazovku fackují další virální meme Pepe. Navíc mají investoři možnost se i zapojit do stakingu s APY ve výši až 40 % a zajistit si tak atraktivní pasivní příjem.
- Meme Index – Nový projekt soustředící se na meme coiny, který poskytuje možnost investovat do celých košů těchto aktiv. Investoři ocení nejen diverzifikaci, ale také atraktivní výnosy ze stakingu, které mohou začít získávat hned po zakoupení tokenů MEMEX v předprodeji. Nezapomeňte využít nízkou cenu tokenů v předprodeji a získejte výhody, které čekají na včasné investory.
- Chia – blockchainová platforma, která nabízí udržitelná řešení v oblasti kryptoměn. Jedná se o inovativní protokol založený na konsensuálním algoritmu Proof-of-Space and Time, který využívá nevyužité místo na pevném disku. Kryptografická technika Proof-of-Space dokazuje, že těžaři přidělují síti nevyužitý úložný prostor. Proof of Time zase zajišťuje, že časy bloků jsou konzistentní a vzájemně synchronizované, což zvyšuje celkovou bezpečnost blockchainu.
- Nano – Kryptoměna, která vznikla s cílem převzít podíl na trhu od tradičních zpracovatelů plateb, jako jsou banky nebo instituce vydávající kreditní karty typu VISA nebo Mastercard. Startup NANO se proto pokusil implementovat řešení na míru pro každý problém. Coiny nelze generovat prostřednictvím činností, jako je těžba.
- Stellar Lumens – Jedná se o rozsáhlou open-source platformu založenou na veřejné a distribuované blockchainové síti se stejnojmennou kryptoměnou. Posláním Stellar je umožnit budování finančních produktů a služeb, které spojují lidi z celého světa, včetně těch, kteří v současnosti nemají přístup k bankovním službám. Stellar poskytuje efektivní platební síť, která vám umožňuje provádět jakékoli transakce s okamžitým potvrzením a téměř nulovými transakčními poplatky.
- IOTA – Projekt částečně decentralizované, open source vypořádací platformy založené na architektuře DAG (directed acyclic graph), vytvořené pro budoucí potřeby tzv. internetu věcí. IOTA má být využívána jako platební prostředek a databáze pro zařízení a služby fungující v síti IoT. Jde tak v mnoha ohledech o velmi unikátní projekt.
- Hedera Hashgraph – Jedna z mála kryptoměn šetrných k životnímu prostředí, která se odklání od technologie blockchain a místo toho používá jedinečný algoritmus „hashgraph“. Tento algoritmus byl navržen zakladatelem Leemonem Bairdem a k ukládání dat používá „hashe“ místo bloků. Díky tomuto přístupu se síť Hedera ve skutečnosti stává rychlejší, protože ji používá více lidí.
- Algorand – Blockchain s podporou smart kontraktů, který založil profesor MIT Silvio Micali. Micali získal Turingovu cenu již v roce 2012 a zajistil, že síť Algorand využívá ekologicky šetrné technologie, aby zůstala udržitelná. I z toho důvodu využívá jedinečný konsensuální mechanismus „Pure Proof-of-Stake“ (PPoS).
- Tezos – Projekt známý svým vysoce profilovaným partnerstvím s Manchester United a McLaren Racing, což mu velmi pomohlo dostat se do povědomí širší veřejnosti. Aktuálně projekt pracuje na tom, jak vytvořit síť schopnou zpracovat neuvěřitelný milion transakcí za sekundu (TPS) v nadcházejících letech. Toho by mělo být samozřejmě dosaženo s ohledem na udržitelnost.
- Polkadot – Inovativní protokol, který podporuje interoperabilitu mezi blockchainy. Protokol má centrální hub, nazývaný relay chain, který může zpracovávat transakce v řetězcích, které jsou vytvořeny na blockchainu. Polkadot má rovněž i nejnižší celkovou spotřebu elektřiny a uhlíkové emise ze šesti předních PoS řetězců.
- Cardano – Funguje hlavně jako digitální měna, ale lze ji použít také pro smart kontrakty, DApps a další účely. Ve srovnání s Bitcoinem, který dosáhne sedmi transakcí za sekundu, jich může Cardano dosáhnout až 1 000 za sekundu. Cardano je energeticky účinnější, protože využívá mechanismus konsensu „Proof of Stake“. To pomáhá ušetřit ohromující množství energie, přičemž zakladatel společnosti Cardano tvrdí, že síť spotřebuje pouze 6 GWh energie.
- Near Protocol – Jde o vrstvu infrastruktury, koncepčně podobnou mnoha dalším vývojovým platformám, jako je Ethereum. Vývojáři nasazují dApps a provozní činnosti na platformě, jako je vytvoření účtu nebo provádění transakcí, díky čemuž jsou spravovány uzly v síti.
KOUPIT nejlepší ekologickou kryptoměnu roku 2025
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Kompletní seznam ekologických kryptoměnových projektů
Při hledání ekologické kryptoměny musí investoři zajistit, aby vývojářský tým zařadil udržitelnost na svůj seznam priorit. Projekty, kde tomu tak je, často využívají špičkové technologie ke snížení svých energetických požadavků – nebo dokonce zcela kompenzují svou uhlíkovou stopu.
S ohledem na to, se pojďme ponořit a prozkoumat ty nejekologičtější kryptoměnové projekty na trhu právě teď. Jen dodáme, pokud byste měli zájem o jejich nákup, některé z kryptoměn na našem seznamu se dají pořídit na kryptoměnové burze Binance.
Wall Street Pepe – Inovativní projekt, který propojuje humor a obchodní nástroje
Wall Street Pepe (WEPE) není jen další meme coin – je to inovativní projekt, který mění pohled na kryptoměny. WEPE běžící na síti Ethereum jako ERC-20 token, což z něj činí ekologickou kryptoměnu, spojuje populární meme kulturu s praktickými finančními nástroji. Díky zaměření na obchodníky všech úrovní a exkluzivní komunitu Wepe Army projekt posouvá hranice toho, co mohou meme coiny nabídnout. Celková nabídka 200 miliard tokenů a promyšlená tokenomika vytvářejí pevný základ pro dlouhodobý růst.
Jedním z klíčových pilířů Wall Street Pepe je možnost stakingu, který držitelům WEPE nabízí až 203 % APY. Tato dynamická struktura odměn motivuje investory k dlouhodobému zapojení a zároveň dodává stabilitu ekosystému projektu. Kromě toho platforma poskytne přístup k exkluzivním obchodním přehledům, známým jako „alpha calls“. Tyto prémiové tržní signály pomohou členům Wepe Army identifikovat ziskové příležitosti a obchodovat s jistotou.
Wall Street Pepe klade důraz na budování komunity. Wepe Army je uzavřená skupina držitelů tokenů, kteří sdílejí obchodní strategie, analyzují tržní trendy a spolupracují na kolektivním růstu. Tento komunitní přístup posiluje hodnotu projektu a dává každému členovi možnost podílet se na úspěchu. Navíc Wall Street Pepe aktivně podporuje malé obchodníky tím, že bojuje proti dominanci velkých hráčů na trhu.
Wall Street Pepe překračuje rámec tradičních meme coinů. Kombinuje zábavu a humor s inovativními nástroji, jako jsou stakingové odměny, obchodní přehledy a exkluzivní komunita. Tím vytváří most mezi tradičními investory a nadšenci do meme kultury. Projekt tak nabízí nejen potenciál vysokých výnosů, ale také prostor pro zapojení a růst.
Wall Street Pepe je více než jen investice – je to hnutí. Připojte se k Wepe Army a získejte přístup k obchodním strategiím, pasivním příjmům a komunitě, která podporuje váš úspěch. Více informací najdete ve whitepaperu nebo se přidejte k diskuzi na X a Telegramu.
Výhody:
- Atraktivní stakingové odměny
- Silná komunita Wepe Army
- Exkluzivní tržní přehledy „alpha calls“
- Projekt bojuje proti dominanci velkých hráčů a vytváří férové prostředí pro všechny investory
- Kombinace humoru a inovace
Nevýhody:
- Vysoká volatilita meme coinů
- Úspěch projektu je úzce spojen s aktivním zapojením komunity
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Solaxy – Zbrusu nová meme kryptoměna fungující na blockchainu Solany
Solaxy (SOLX) představuje zbrusu nový meme coin, který může investorům přinést velmi atraktivní zisky ze stakingu a také expozici vůči tomuto zábavnému trhu. Čím se liší od ostatních kryptoměn, je především škálovatelnost díky blockchainu Solany, který i do Solaxy přináší velice rychlé transakce a téměř nulové poplatky.
Před několika málo dny byla Solaxy spuštěna v rámci svého předprodeje, kde se jí podařilo získat cca 1 milion dolarů, a to v prvních 24 hodinách. Již nyní tak můžeme vidět, že za touto novou kryptoměnou stojí velmi silná komunita, která se pravděpodobně bude výrazně podílet na růstu ceny po zalistování Solaxy na decentralizovaných burzách.
Co se týče roadmapy, tvůrci mají stanoveny celkem 3 fáze:
- Předprodej – V této fázi se aktuálně nacházíme, přičemž hlavní zaměření je zde na samotný předprodej a jeho průběh. V této úvodní prodejní nabídce si brzcí investoři mohou pořídit tokeny SOLX za velmi nízkou cenu, která se postupně s každou další fází zvyšuje.
- Implementace na druhou vrstvu Solany – Jakmile předprodej skončí, ekosystém Solaxy bude implementován na blockchain Solany, což zajistí jeho bezpečné a velmi rychlé transakce. V plánech se nachází také možnost multichainu, tedy funkce, skrze kterou budou moci držitelé přemostit své tokeny mezi více chainy.
- Zalistování na burzy – Nakonec je plánováno zalistování na první decentralizované burzy, kde budou moci držitelé a obchodníci tokeny obchodovat.
Pakliže by vás tento nový meme token zaujal, neváhejte navštívit webové stránky projektu a do předprodeje investovat pomocí kryptoměn ETH, USDT nebo BNB. Ihned po nákupu je také možnost uzamknout své tokeny ve stakingu, čímž si zajistíte atraktivní odměny.
Výhody:
- Předprodej získal v prvních 24 hodinách téměř 1 milion dolarů
- Meme coin s potenciálem pro škálovatelnost svého ekosystému
- Velmi rychlé a levné transakce
- Zajímavé odměny za staking
Nevýhody:
- Volatilita spojená s novými meme coiny
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Mind of Pepe – Revoluční kryptoměna s vlastním AI agentem
Zbrusu nový projekt Mind of Pepe (MIND) představuje revoluci v kryptoměnovém světě tím, že využívá umělou inteligenci k řešení klíčových výzev trhu. Hlavním rysem projektu je samo-evoluční AI agent, který dokáže autonomně analyzovat trhy, zapojovat se do komunit a poskytovat uživatelům cenné poznatky v reálném čase. Tím pomáhá uživatelům identifikovat skryté příležitosti a reagovat na rychlé změny v kryptoměnovém prostředí.
Klíčovým prvkem tohoto projektu je token ovšem nativní token MIND, který slouží jako vstupenka do celého ekosystému. Jelikož se jedná o ERC-20 token fungující na blockchainu Ethereum, tak je můžeme rovnou zařadit i mezi ekologické kryptoměny, které příliš nezatěžují životní prostředí. Držitelé tokenu MIND se dále mohou těšit i na exkluzivní přístup k analýzám a dalším výhodám, včetně možnosti stakingu s atraktivními odměnami. Včasní investoři mohou také využít možnosti nákupu tokenu MIND v předprodeji za výhodnější cenu, který nabízí limitovaný počet tokenů a tím i vyšší potenciál pro růst hodnoty jejich investic.
Tokenomika projektu je navržena tak, aby maximálně podpořila dlouhodobou udržitelnost a růst Mind of Pepe. Z celkového množství 100 miliard tokenů je 30 % určeno na vývoj, 25 % spravuje AI agent, 20 % je alokováno na marketing, 15 % na staking odměny a 10 % na burzovní listingy. Tato struktura zajišťuje, že projekt má dostatek prostředků na další rozvoj a zároveň odměňuje komunitu.
Z výše uvedených informací se tak Mind of Pepe jeví jako jeden z nejperspektivnějších projektů na trhu, který přináší inovace i praktické výhody pro své uživatele. Kromě toho také spojuje špičkovou technologii s konkrétními investičními příležitostmi, což z něj činí ideální volbu pro ty, kteří hledají dlouhodobou hodnotu a benefity v kryptoměnovém sektoru. Více informací o tomto projektu najdete ve whitepaperu nebo na sociálních sítích X a Telegram.
Výhody:
- Projekt přináší inovativní přístup k využití umělé inteligence
- Exkluzivní přístup k informacím pro držitele MIND
- AI agent se neustále zdokonaluje pomocí nejnovějších modelů a technologií
- Možnost prvního přístupu k tokenům, které AI autonomně vytvoří
- Vysoké stakingové odměny
Nevýhody:
- Vysoké riziko volatility
- Závislost na komunitě a popularitě
Kryptoměny jsou vysoce volatilní aktiva a do značné míry neregulována.
CatSlap – Virální meme coin kótovaný přímo na DEX Uniswap
CatSlap (SLAP) je virální meme coin fungující na blockchainu Ethereum, který byl spuštěn přímo na DEX Uniswap, tedy neprobíhal zde žádný kryptoměnový předprodej. Jedná se o meme coin věnovaný agresivní kočce, která ráda “fackuje” vše, co se jí postaví do cesty.
Zásadní ovšem je, že meme coiny s kočičí tematikou jsou aktuálně velmi trendy napříč kryptoměnovým sektorem. Koneckonců, meme coiny inspirované nejrůznějšími plemeny psů se už delší dobu těší obrovskému zájmu investorů, takže je nyní na čase, aby vládu nad nimi přebraly právě kočky. Mezi nejžhavější meme coiny, které se inspirovaly právě kočkami, patří například Simon’s Cat, Michi, Cat in a Dogs World, Mog Coin nebo Popcat. Pokud jste však tyto projekty nestihli, tak by mohl být CatSlap onou skvělou alternativou.
V případě zájmu je možné si tokeny SLAP koupit na DEX stále ještě za výhodnou cenu nebo prostřednictvím oficiálních webových stránek projektu. CatSlap dále klade i silný důraz na transparentnost a komunitu, pro kterou si připravil neotřelou hru s názvem Slapometr, kde hráči klikáním na obrazovky “fackují” známé meme postavičky a zároveň i soutěží o body, které se sčítat v rámci jednotlivých zemí.
Investoři vyhledávající různé možnosti, jak si zajistit pasivní příjem, zde mohou využít funkci stakingu s aktuálním APY ve výši až 40 %. Na staking bylo navíc přiděleno z celkového počtu 9 miliard tokenů SLAP hned 20 %. Jestliže investoři disponují i peněženkou Best Wallet, tak mohou díky spolupráci těchto dvou projektů získat bezpečný a jednoduchý přístup k nákupu tokenů SLAP s menším náskokem před širší veřejností. Pro více informací sledujte CatSlap na X, připojte se ke skupině na Telegramu nebo si přečtěte whitepaper.
Výhody:
- Meme coin s kočičí tematikou s potenciálem překonat POPCAT nebo MEW
- Zábavná fackující hra
- Zvířecí meme coiny jsou aktuálně velmi trendy
- Férové spuštění, kdy si investoři mohou token okamžitě koupit na DEX
- Štědré odměny za staking
Nevýhody:
- Velká konkurence v oblasti meme coinů
- Spekulativní investice
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Meme Index – Unikátní meme coin postavený na blockchainu Ethereum
Meme Index (MEMEX) je revoluční projekt, který přináší jedinečnou možnost investování do meme coinů prostřednictvím specializovaných indexů. Tato platforma umožňuje investorům diverzifikovat své portfolio díky přístupu ke čtyřem různým košům aktiv, které jsou rozděleny podle volatility a velikosti tržní kapitalizace. Držením tokenů MEMEX můžete zvolit svůj preferovaný investiční styl, ať už preferujete stabilnější coiny z top 10, nebo chcete zkusit štěstí v rizikovějších, ale potenciálně výnosnějších oblastech trhu.
Token MEMEX přináší více než jen investiční možnosti. Funguje také jako nástroj správy, který držitelům umožňuje hlasovat o budoucím směřování platformy a o tom, které meme coiny budou přidány do jednotlivých indexů. Tím se zajišťuje dynamická aktualizace indexů, které vždy reflektují aktuální trendy na trhu. Kromě toho nabízí staking programu atraktivní roční výnosy (APY), což z MEMEX činí nejen investiční příležitost, ale i zdroj pasivního příjmu.
Platforma nabízí čtyři různé indexy: Titan Index zaměřený na stabilní a osvědčené coiny, Moonshot Index pro coiny s potenciálem růstu, Midcap Index pro odvážné investory hledající volatilní aktiva a Frenzy Index určený pro ty, kteří chtějí zkusit nejrizikovější možnosti s vysokou odměnou. Tato flexibilita umožňuje investorům přizpůsobit své strategie podle vlastních preferencí a míry tolerance k riziku.
Token MEMEX se zároveň i řadí mezi ekologické kryptoměny, jelikož využívá blockchain Ethereum s mechanismem Proof-of-Stake (PoS), což výrazně snižuje energetickou náročnost oproti staršímu Proof-of-Work (PoW). Tento přechod na PoS činí MEMEX šetrným k životnímu prostředí, protože spotřebovává mnohem méně energie. Investováním do MEMEX tak podporujete nejen inovativní technologii, ale i ekologicky udržitelné řešení v kryptoměnovém prostoru.
Meme Index je více než jen investiční platforma – je to hnutí, které kombinuje inovace, decentralizaci a komunitní zapojení. Díky transparentnosti založené na auditovaných chytrých kontraktech a dynamickým indexům spravovaným komunitou přináší MEMEX bezpečné, přehledné a moderní prostředí pro všechny investory, kteří chtějí využít potenciál meme coinů. Více informací se dozvíte také ve whitepaperu projektu nebo na sociálních sítích X a Telegram.
Výhody:
- Vysoké odměny za staking
- Inovativní projekt s konceptem investic do meme coinů
- Na výběr celkem 4 košíky meme aktiv podle volatility a tržní kapitalizace
- Vstupuje na trh ve skvělý moment, kdy jsou meme projekty velmi populární
Nevýhody:
- Vysoká volatilita meme coinů
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Chia – Kryptoměna založená na modelu Proof-of-Space, kterou lze těžit pomocí místa na pevném disku
Chia je blockchainová platforma, která nabízí udržitelná řešení v oblasti kryptoměn. Jedná se o inovativní protokol založený na konsensuálním algoritmu Proof of Space and Time, který využívá nevyužité místo na pevném disku. Kolem vydání chia coinu vznikl obrovský humbuk a nedostatek pevných disků dostupných po celém světě. To šlo ruku v ruce s tím, jak lze novou kryptoměnu těžit. Na rozdíl od bitcoinu se nové coiny nevytvářejí těžbou, tento proces se místo toho v Chia nazývá „farming“.
Jak to funguje? Kryptografická technika Proof of Space dokazuje, že těžaři přidělují síti nevyužitý úložný prostor. Proof of Time zase zajišťuje, že časy bloků jsou konzistentní a vzájemně synchronizované, což zvyšuje celkovou bezpečnost blockchainu. Pouze kombinace těchto dvou technik tvoří konsensuální algoritmus. Účinky jsou působivé – výzkum vykazuje odolnost vůči útokům 51 % téměř za všech podmínek.
Chia blockchain využívá inovativní programovací jazyk Chialisp. Jedná se o jazyk „smart coin“, který je výkonný a snadno se ovládá, a co je nejdůležitější – je bezpečný. Poskytuje to, co je u kryptoměn nejdůležitější, tedy transparentnost a jednoduchost použití. Chialisp umožňuje vytváření smart kontraktů na platformě Chia. Díky tomu mohou vývojáři využívat širokou škálu funkcí, jako jsou decentralizované aplikace (dApps), autorizované transakce a tokeny reprezentující jakékoli hodnoty.
To vše přispívá k budování udržitelného, inovativního a funkčního ekosystému. Zpřístupněním procesu farmingu každému uživateli, který má volný úložný prostor, se projekt snaží přiblížit svému cíli, kterým je skutečně decentralizovaný blockchain. Základem ekosystému je token XCH, který lze použít k nákupu zboží a služeb. V současné době je v oběhu více než 30 milionů XCH, ale cena se nachází hluboko po svým ATH z roku 2021. Token je v době psaní článku 142. největší kryptoměnou v žebříčku CoinMarketCap s tržní kapitalizací téměř 350 milionů dolarů.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Nano – Ekologická kryptoměna s ultrarychlým potvrzením transakcí a minimálními poplatky
Bitcoin (BTC) má některé problémy související s protokolem, kvůli kterým je víceméně nepoužitelný mimo ukládání hodnoty. Stručně řečeno, jde o špatnou škálovatelnost, poměrně dlouhou dobu potvrzení transakce a spotřebu energie, což zužuje tuto síť. Kryptoměna NANO byla založena v roce 2015 pod názvem RaiBlocks v reakci na uvedené problémy s ambiciózním cílem převzít podíl na trhu od tradičních zpracovatelů plateb, jako jsou banky nebo instituce vydávající kreditní karty typu VISA nebo Mastercard.
Nano se od tradičních kryptoměn a altcoinů v mnoha ohledech liší. Každý účet má svůj vlastní blockchain, na kterém je vedena účetní kniha (technologie distribuované knihy). Různé blockchainy účtů jsou vzájemně propojeny v datové struktuře Block Lattice. NANO je také jednou z prvních kryptoměn založených na směrovaném acyklickém grafu (DAG). Shoda je nalezena prostřednictvím úpravy PoS. Prostřednictvím otevřeného hlasování zástupců (ORV) určují držitelé účtů zástupce. Jejich hlasovací síla závisí na množství tokenů, které drží. Transakce, která jako první dosáhne 51 %, bude potvrzena.
Tým vidí problém v tom, že mnoho kryptoměn spoléhá na řešení dobře známých problémů. Tato cesta řeší otázky, ale vždy zahrnuje kompromisy. Startup NANO se proto pokusil implementovat řešení na míru pro každý problém. Coiny nelze generovat prostřednictvím činností, jako je těžba. Všechny XNO nebyly uvedeny do oběhu prostřednictvím ICO, ale prostřednictvím „počáteční distribuce captcha faucetu“ – kdo vyřešil úkol, dostal pevně stanovené množství tokenů. Kromě toho nemusí být k dosažení konsensu zpřístupněno využití zdrojů (energie pro stále větší výpočetní výkon), jako je tomu v případě jiných blockchainů, což XNO řadí mezi ekologické kryptoměny.
Již bylo rozděleno 133 248 297 XNO, což je nabídka v oběhu v době psaní. Cena tokenu se však nachází více než 97 % pod svým ATH, takže v žebříčku největších kryptoměn na CoinMarketCap figuruje na 287. místě. XNO se odlišuje od ostatních kryptoměn pro svou inovativní technologii a díky extrémně rychlému ověření transakcí stojí v popředí škálovací konkurence v blockchainovém sektoru. S napětím se tedy očekává, zda se XNO dočká širší adopce. Zatím se zdá, že jde správným směrem.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Stellar Lumens – Ekologická alternativa XRP usnadňující přeshraniční transakce
Stellar (XLM) je rozsáhlá open-source platforma založená na veřejné a distribuované blockchainové síti s vlastní kryptoměnou nazvanou Stellar Lumens. Posláním Stellar je umožnit budování finančních produktů a služeb, které spojují lidi z celého světa, včetně těch, kteří v současnosti nemají přístup k bankovním službám. Stellar poskytuje efektivní platební síť, která vám umožňuje provádět jakékoli transakce s okamžitým potvrzením a téměř nulovými transakčními poplatky. Platforma také umožňuje mimo jiné vydávání tokenů a organizaci fundraisingu ve formě ICO.
Ekosystém Stellar obsahuje také decentralizovanou burzu (DEX), která podporuje nejen nejoblíbenější kryptoměny, včetně bitcoinu nebo litecoinu, ale také fiat měny jako USD, EUR. Název platformy pochází z anglického přídavného jména stellar (hvězdný) a samotná kryptoměna byla pojmenována podle základní jednotky měření světelného toku – lumen. Stellar Lumens je inflační kryptoměna (pevná míra inflace je 1 % ročně) bez omezené maximální nabídky.
Aktuálně je v oběhu necelých 29 milionů XLM, což stačí na tržní kapitalizaci přes 3,6 miliard USD a 25. místo v žebříčku CoinMarketCap. Historie platformy Stellar sahá až do roku 2014, kdy programátor Jed Caleb a právnička Joyce Kim spustili web s názvem „Secret Bitcoin Project“, prostřednictvím kterého hledali softwarové testery pro svou platformu. Stellar od samého začátku spolupracuje se startupem Stripe, který nabízí online platby. Cílem tohoto partnerství je inkluze lidí, kteří nemají přístup k bankovním službám.
Síť Stellar je sice stejně jako ripple schopna zpracovávat platby ve fiat měnách. V síti Stellar musí mít každý účet minimální základní rezervu, aktuálně 0,5 XLM. Transakční poplatky dosahují 100 Stroopů (0,00001 XLM) za každou uskutečněnou transakci, což z XLM dělá jednu z nejlevnějších kryptoměn z hlediska transakčních nákladů. Stroop je nejmenší jednotka Lumenu, podobná satoshi v BTC. Doba potvrzení transakce na Stellar je v průměru 3 až 5 sekund a aktuálně je schopna zpracovat přes tisíc transakcí za vteřinu (TPS), což je ve srovnání například s bitcoinem (cca 10 TPS) impozantní výsledek.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
IOTA – Škálovatelná síť, navržená pro podporu bezproblémového přenosu dat a hodnot bez poplatků
Mezi nejznámější kryptoměny s ekologickým směřováním patří také IOTA (IOTA), což je projekt částečně decentralizované, open source vypořádací platformy založené na architektuře DAG (directed acyclic graph), vytvořené pro budoucí potřeby tzv. internetu věcí. IOTA má být využívána jako platební prostředek a databáze pro zařízení a služby fungující v síti IoT. IOTA je v mnoha ohledech unikátní projekt. V první řadě byl ekosystém vytvořen pro zajištění teoreticky neomezené škálovatelnosti, a to díky použití architektury DAG s názvem Tangle namísto blockchainu. IOTA nemá transakční poplatky, protože je určena k použití pro automatizované mikro platby.
Zásadně se liší od všech systémů založených na technologii blockchain, lze dokonce říci, že byl vytvořen pro řešení problémů blockchainových sítí, mezi které patří mimo jiné omezená škálovatelnost, ale především dynamické a často vysoké transakční poplatky. V Tangle nejsou uplatňovány žádné transakční bloky. Zjednodušeně řečeno, síť funguje tak, že roste jako pavučina, ne jako řetězec.
Na rozdíl od běžně známých blockchainů není síť IOTA trvalé datové médium. V průměru jednou za pár měsíců proběhne tzv. snapshot, který zahrnuje odstranění všech prázdných veřejných adres a předchozí historie transakcí ze sítě, aby se zabránilo nadměrnému růstu celé sítě. IOTA je unikátní projekt. Dalším aspektem, který hovoří pro budoucí potenciál IOTA, je zabezpečení před narušením kvantovým počítačem.
Zúčtovací jednotkou v síti IOTA je stejnojmenná kryptoměna. Maximální zásoba IOTA je 4,6 miliard tokenů, z čehož je v oběhu více než 3 miliardy. Cena tokenu se v době psaní nachází 97 % pod svým ATH, takže tržní kapitalizace 978 milionů USD stačí projektu na 78. místo v žebříčku CoinMarketCap. Pamatujte prosím, že nejmenší účetní jednotka v síti je IOTA a MIOTA, což je často uváděný ticker, odpovídá 1 milionu IOTA – MegaIOTA.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Hedera Hashgraph (HBAR) – Ekologicky šetrná alternativa k technologii blockchain
Hedera je jednou z mála kryptoměn šetrných k životnímu prostředí, které se odklánějí od technologie blockchain a místo toho se rozhodly používat jedinečný algoritmus „hashgraph“. Tento algoritmus byl navržen zakladatelem Leemonem Bairdem a k ukládání dat používá „hashe“ místo bloků. Díky tomuto přístupu se síť Hedera ve skutečnosti stává rychlejší, protože ji používá více lidí.
To znamená, že Hedera je životaschopnou alternativou k nejlepším coinům Proof-of-Stake, protože je vysoce škálovatelná a přitom zůstává ekologická. Udržitelnost je jednou ze základních hodnot Hedery, která přiměla tým k nákupu emisních povolenek každé čtvrtletí ve spolupráci s předním sociálním podnikem Terrapass.
Zajímavé je, že tým Hedery nakupuje dostatek uhlíkových kompenzací, aby zajistil, že síť bude uhlíkově neutrální. Například tým zakoupil kompenzace na 17 tun CO2 ve 3. čtvrtletí 2022 – ekvivalent 3,7 osobních vozidel řízených za celý rok. Prostřednictvím tohoto přístupu se Hedera snaží stát se nejekologičtější alternativou k blockchainu.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Algorand (ALGO) – Uhlíkově negativní blockchain
Náš seznam nejekologičtějších kryptoměn rozšiřuje Algorand, což je blockchain s podporou smart kontraktů, který založil profesor MIT Silvio Micali. Ten rovněž získal Turingovu cenu již v roce 2012 a zajistil, že síť Algorand využívá ekologicky šetrné technologie, aby zůstala udržitelná.
Algorand používá jedinečný konsensuální mechanismus „Pure Proof-of-Stake“ (PPoS), což znamená, že každá transakce v síti spotřebuje pouze 0,0000004 kg CO2. To znamená, že roční spotřeba energie Algorandu je zhruba stejná jako u pouhých sedmi průměrných domácností.
Tým navíc aktivně kompenzuje uhlíkovou stopu sítě pomocí smart kontraktů k nákupu emisních povolenek. Prostřednictvím tohoto procesu se Algorand stal uhlíkově negativní na čisté bázi, což z něj činí jednu z nejekologičtějších kryptoměn na našem seznamu.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Tezos (XTZ) – Populární ekologicky šetrná kryptoměna
Tezos si udělal jméno díky vysoce profilovaným partnerstvím s Manchester United a McLaren Racing, což pomáhá zvýšit povědomí o tomto vzrušujícím projektu. Toto povědomí pomohlo týmu Tezos rozšířit síť a učinit ji šetrnější k životnímu prostředí.
Na nedávné TezDev konference vývojový tým prozradil, že pracuje na tom, jak vytvořit síť schopnou zpracovat neuvěřitelný milion transakcí za sekundu (TPS) v nadcházejících letech. Toho bude dosaženo s ohledem na udržitelnost.
Tyto prvky učinily Tezos jedním z nejvyhledávanějších krypto projektů na trhu, přičemž investory také oslovilo tvrzení vývojového týmu, že síť bude s růstem spotřebovávat méně energie. A konečně, tým Tezos dokonce každý měsíc poskytuje přesné údaje o emisích pro blockchain – přičemž emise s přibývajícími roky jasně klesají.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Polkadot (DOT) – Ekologický protokol navržený pro interoperabilitu
Polkadot si vydobyl pověst jedné z nejvolatilnějších kryptoměn na trhu, přesto si u investorů udržel popularitu díky svému nízko výkonnému přístupu. Pro ty, kteří nevědí, Polkadot je inovativní protokol, který podporuje interoperabilitu mezi blockchainy. Protokol má centrální hub, nazývaný relay chain, který může zpracovávat transakce v řetězcích, které jsou vytvořeny na blockchainu.
Tyto okolní řetězce se nazývají „parachainy“, což jsou v podstatě blockchainy se specifickými případy použití. Vzhledem k tomu, že relay chain zpracovává veškeré ověřování, mohou se vývojáři těchto parachainů soustředit pouze na rozšiřování sítě, nikoli na její zabezpečení.
Podle Bloombergu má Polkadot nejnižší celkovou spotřebu elektřiny a uhlíkové emise ze šesti předních PoS řetězců. A co víc, inovativní mechanismus Nominated Proof-of-Stake (NPoS) blockchainu Polkadot znamená, že využívá zlomek energie než bitcoin – což zdůrazňuje, jak je tento projekt ekologický.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Cardano (ADA) – Síť šetrná k životnímu prostředí
Cardano bylo vyvinuto spoluzakladatelem Etherea Charlesem Hoskinsonem a bylo testováno akademiky a vědci. Funguje hlavně jako digitální měna, ale lze ji použít také pro smart kontrakty, DApps a další účely. Ve srovnání se sedmi transakcemi, kterých dosahuje Bitcoin za sekundu, může Cardano dosáhnout až tisíc transakcí za sekundu.
Cardano je energeticky účinnější, protože využívá mechanismus konsensu „Proof of Stake“. To pomáhá ušetřit ohromující množství energie, přičemž zakladatel společnosti Cardano tvrdí, že síť spotřebuje pouze 6 GWh energie. Cardano má základní vrstvu, která se podobně jako bitcoin používá pro zúčtování plateb. Navíc je tu kontrolní vrstva, která spouští smart kontrakty. Je to, jako byste Bitcoin a Ethereum spojili do jedné sítě.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Near Protocol (NEAR) – Kryptoměny nejšetrnější k životnímu prostředí v sektoru blockchainu
NEAR Protocol nabízí různé funkce navržené tak, aby oslovily každý z jeho klíčových uživatelských segmentů – vývojáře, koncové uživatele a validátory. Ve všech případech se principy návrhu platformy drží pilířů použitelnosti, škálovatelnosti, jednoduchosti a udržitelné decentralizace.
Platforma NEAR je vrstva infrastruktury, koncepčně podobná mnoha dalším vývojovým platformám, jako je Ethereum. Vývojáři nasazují dApps a provozní činnosti na platformě, jako je vytvoření účtu nebo provádění transakcí, jsou spravovány uzly v síti.
Vývojová sada NEAR je sada nástrojů a referenčních implementací, včetně sad pro vývoj softwaru (SDK), peněženky a průzkumníka blockchainu. Mezi další prvky protokolu NEAR patří token NEAR a tokeny nebo aktiva vydaná na platformě NEAR. Nakonec bude také možné, aby se aktiva vytvořená na jiných blockchainech přesunula do protokolu NEAR. Nedávno tým NEAR vyvinul „Rainbow Bridge“, který spojuje platformy NEAR a Ethereum.
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
Jak poznat ekologické kryptoměny
Nyní, když jsme zdůraznili, které ekologické kryptoměny stojí za to vyzkoušet, pojďme se blíže podívat na to, jak takové kryptoměny vlastně poznat. Mnoho nových kryptoměnových projektů tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí – přesto existuje zásadní rozdíl mezi těmi, které chtějí být, a těmi, které skutečně jsou.
Můžete se řídit několika základními faktory:
- Spotřeba energie jednoho uzlu – Hlavním ukazatelem je energetická spotřeba kryptoměnového projektu. Obecně je to tak, že čím méně energie daný projekt používá, tím je ekologičtější. Například Cardano si vede v tomto ohledu velmi dobře.
- Spotřeba energie všech uzlů – Další ukazatel udržitelnosti sítě dostaneme tak, že sečteme spotřebu všech uzlů dohromady. Opět platí platí – čím nižší číslo, tím lépe pro životní prostředí. Pokud vezmeme v úvahu tento faktor, nejnižší spotřebu všech nodů má Polkadot.
- Výpočet spotřeby na transakci – Jistě bychom se také měli podívat na to, zda je kryptoměna energeticky nenáročná při ověřování transakcí. Energeticky nejméně náročné transakce provádí blockchainy Hashgraph a Solana.
- Typ použitého protokolu – Obrovské energetické požadavky Bitcoinu přirozeně vyvolaly poptávku po alternativách, což je místo, kde tyto projekty šetrné k životnímu prostředí přicházejí na scénu. Většina z nich používá protokol nazvaný „Proof-of-Stake“ (PoS). Na PoS brzy poběží například IBAT nebo TAMA.
- Spolupráce v odvětví ekologie – V našem seznamu jsem uvedli několik kryptoměn, které se snaží o ochranu životního prostředí také několika dalšími způsoby. Mnoho kryptoměnových projektů navázalo spolupráci s nějakou organizací. Jako příklad můžeme uvést C+Charge a jeho partnerství s Flowcarbon nebo Algorand s ClimateTrade.
Mnoho kryptoměnových projektů, například Cardano a Near Protocol, se zapojilo do snahy o zpomalení klimatických změna zastavení odlesňování. Jiné projekty také často podporují charity. Takové aktivity o projektu a jeho hodnotách mohou leccos vypovídat.
Je těžba kryptoměn ekologická?
Nyní se trochu blíže zaměříme na problematiku protokolu Proof-of-Work. Energetická náročnost těžby kryptoměn je vlastnost, nikoli chyba. Těžba BTC je automatický proces ověřování bitcoinových transakcí bez zásahu důvěryhodných třetích stran, jako jsou banky. Způsob, jakým je proces ověřování transakcí navržen, využívá velké množství energie – síť závisí na výpočetním výkonu tisíců těžařských strojů. Tato závislost zachovává bezpečnost kryptoměnových blockchainů, které využívají konsensus Proof-of-Work.
Těžaři kryptoměn se často nacházejí tam, kde je energie dostatek, spolehlivá a levná. Ale zpracování kryptoměnových transakcí a ražba nových coinů nemusí být energeticky náročné. Znamená to, že těžba jako taková nemusí být neekologická za předpokladu, že je k ní použita obnovitelná energie. Problémem však zůstává proměnlivost její dostupnosti.
Alternativou by mohl být konsensus Proof-of-Stake. Metoda Proof-of- Stake (PoS) ověřování kryptoměnových transakcí a ražby nových coinů je alternativou k těžbě kryptoměn, která nevyužívá rozsáhlý výpočetní výkon. Oprávnění ověřovat transakce a provozovat krypto síť je místo toho uděleno na základě množství kryptoměny, kterou validátor „stakuje“ nebo souhlasil, že nebude obchodovat ani prodávat. Musíme ale dodat, že protokol PoS s sebou přináší jisté nevýhody (např. snížení míry decentralizace), kvůli čemuž by mohla být jeho implementace problematická.
Závěr
Stručně řečeno, v tomto průvodci jsme si shrnuli několik ekologických kryptoměn a prozkoumali, jak snižují své energetické požadavky a mají pozitivní dopad na globální životní prostředí. Mnoho z těchto ekologických kryptoměn lze zakoupit na kryptoměnové burze Binance, což je jedna z nejlepších a nejbezpečnějších burz na světě. Jiné kryptoměny ovšem na své uvedení na vybrané burzy ještě čekají, a proto je mohou investoři koupit v rámci probíhajících předprodejů za nižší cenu.
Naší nejlepší volbou pro nejekologičtější kryptoměnu jsou již zavedené kryptoměny chia nebo nano, které obě přinášejí na trh inovativní řešení respektující principy udržitelného a ekologického ekosystému. A v rámci těch předprodejních kryptoměn poté Wall Street Pepe, Solaxy, Mind of Pepe, CatSlap, Meme Index.
KOUPIT nejlepší ekologickou kryptoměnu roku 2025
Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.