Zatímco svět zachvátila bankovní krize na pokraji chaosu, Federální rezervní systém (Fed) přijal drastická opatření k napumpování likvidity na trh. Tato iniciativa vedla k neočekávané reakci kryptotrhu, zejména Bitcoinu (BTC).
Uprostřed rostoucích úrokových sazeb a záchrany rády bank mnoho investorů zpochybňuje bezpečnost svých aktiv.
Může být Bitcoin řešením bankovní krize?
Banky a finanční instituce velkých jmen stále sdílejí ideologii, že jsou příliš velké a propojené s národními ekonomikami na to, aby zkrachovaly – a pokud by došlo k finančnímu selhání, vlády a regulační orgány by je zachránily.
Nedávná bankovní krize v USA není jiná. Velká korporátní banka opět nedokázala vyvážit své vklady a investice, což vedlo vládu k tomu, aby zasáhla a vložila dostatek prostředků, aby si všichni spotřebitelé mohli ponechat své vklady.
Evropské banky jako Credit Suisse a Deutsche Bank se také snaží udržet nad vodou. Vlády a centrální banky po celém světě zasáhly, aby zmírnily krizi, aby zajistily likviditu.
Hospodářské krize a recese vedou k vládní záchraně – často z peněz daňových poplatníků. Pro mnohé je to jasná známka toho, že starý, centralizovaný finanční systém selhává, protože elitní hrstka bankéřů udržuje globální ekonomiku a vedou finanční operace, aniž by přebírali jakékoli skutečné závazky.
Co se týká největší ekonomiky na světě, trh zůstává ohledně strategie Fedu nejistý. Zatímco úrokové sazby nadále rostly, masivní injekce likvidity trh zmátla.
APOLLO: The spread between Fed Funds and interest rates on checking accounts “is the fundamental reason why money is being moved out of bank deposits .. highly unusual compared to previous banking crises, where the source of instability has typically been credit losses ..” [Slok] pic.twitter.com/0PWDLKr0Af
— Carl Quintanilla (@carlquintanilla) March 25, 2023
Takže, jaké je řešení? Jak jsme opakovaně viděli, jediným vítězem, který zatím vyšel z bankovní krize, je Bitcoin.
Bitcoin výtězí, když tradiční finance selhávají
O Bitcoinu se často mluví pouze jako o investičním nástroji, jako jsou akcie. Ale Bitcoin je podstatou decentralizovaných financí. Omezená měna s omezenou nabídkou postavená na transparentní síti peer-to-peer, která je mimo kontrolu jakéhokoli centralizovaného subjektu nebo jednotlivce.
Ve skutečnosti byla tato kryptoměna vytvořena pro incidenty, jako je bankovní krize. Vývoj Bitcoinu přišel na pozadí Velké finanční krize v roce 2008, kdy se náklady na záchranu bankovnictví v USA odhadovaly na 498 miliard USD. V té době mezi mmnoha lidmi panoval jasný názor, že vláda a centralizované finanční systémy pracují proti nim. Tento sentiment byl hnacím motorem inovace Bitcoinu.
To je důvod, proč má Bitcoin tendenci růst , kdykoli dojde k velké finanční krizi. Například, cena BTC prudce vzrostla během kyperské finanční krize v roce 2013. Podobně tak v roce 2016, kdy Brexit způsobil kolaps evropských finančních trhů. Všichni si pamatujeme na to, že Bitcoin dosáhl svého historického maxima v roce 2021, během ekonomických turbulencí způsobených COVID-19.
Tentokrát je scénář podobný. 10. března, než se objevily zprávy o krizi Silicon Valley Bank, se Bitcoin obchodoval okolo 20 000 USD. Od té doby překonal 28 000 USD, protože mnozí klíčoví hráči na trhu zajišťují své prostředky do Bitcoinu.
Decentralizovaná infrastruktura primární kryptoměny, omezená nabídka, odolnost vůči cenzuře a bez zprostředkovatelů z ní činí mnohem důvěryhodnější finanční nástroj během ekonomické krize.
Může Bitcoin nahradit centralizovaný finanční systém?
Navzdory rostoucímu přijetí a transparentnosti největší kryptoměna stále trpí volatilitou, což nakonec nastavuje laťku toho, jak dalece mohou lidé tomuto digitálnímu aktivu důvěřovat. Je tedy nereálné tvrdit, že Bitcoin v blízké budoucnosti nahradí tradiční centralizovaný finanční systém.
S přibývajícími bankovní krachy a ekonomickou krizí však důvěra a přijetí Bitcoinu nadále roste. V důsledku toho budeme i nadále svědky dalších finančních ekosystémů vybudovaných na této decentralizované síti, více tradičních podniků zahrnujících BTC a více spotřebitelů, kteří přijmou primární kryptoměnu. A to nejen jako investiční možnost, ale také jako finanční nástroj pro obchodování, vydělávání a transakce.
Je také zřejmé, že Bitcoin bude procházet četnými regulačními kontrolami, jak se jeho přijetí zvyšuje. Ale nakonec to přinese větší důvěru v decentralizovanou měnu. Mezitím investoři stále více diverzifikují svá portfolia a zkoušejí alternativy pro získání vyšších výnosů. Mezi takové kryptoměny patří C+Charge a RobotEra.
C+Charge (CCHG)
C+Charge je ekologická kryptoměna. Jedná se o kryptoměnový projekt propagující alternativní řešení pro snižování znečištění a udržování čistého životního prostředí pomocí technologie blockchain. Nabízením odměn C+Charge povzbuzuje řidiče EV, aby se účastnili tohoto procesu.
C+Charge se spojila s předními organizacemi v sektoru elektromobilů, aby nabídla řešení stávajících problémů pro rozvoj odvětví. Tento projekt zahrnuje vytvoření pokročilého systému plateb peer-to-peer využívajícího token CCHG jako ústřední prvek ekosystému.
Jedná se o primární token projektu, který mohou řidiči použít jako platební prostředek za nabíjecí služby. Po zplacení za nabití EV řidiči automaticky získávají tokenizované emisní povolenky. Odborníci na kryptoměny předpovídají, že projekt má potenciál zaznamenat velký nárůst hodnoty tokenu.
Aktuální cena C+Charge je 0,007230 USD s 24hodinovým objemem obchodování 191 701 USD. Pokud byste chtěli vědět, kde koupit C+Charge za aktuální kurz, nejlepší kryptoměnové burzy pro obchodování CCHG jsou BitMart a PancakeSwap (V2).
RobotEra (TARO)
RobotEra je zajímavý metaverse projekt, který nabízí různé způsoby, jak vydělat peníze, a přitom vám umožňuje svobodně vytvářet svět tak nekonečný, jako je vaše představivost. Základním konceptem RobotEra je komunitně zaměřená iniciativa, kde se uživatelé podílejí na vývoji, konstrukci a objevování aktiv NFT pro obchodování v rámci stávající komunity.
Hráči mohou vzájemně komunikovat a sdílet své jedinečné zážitky z virtuálního světa prostřednictvím funkce „sdíleného multivesmíru“ RobotEra, který uživatelům umožňuje propojit se s jinými světy. Jak RobotEra funguje? Hráči si mohou užívat vydělávání, zatímco prozkoumávají virtuální svět Taro a zapojují se do těžby zdrojů, zkoumání metaverza a vytváření robotických společníků.
Kromě toho mohou uživatelé zvýšit své výdělky pěstováním posvátných stromů, výměnou NFT ve hře, propagací svých značek a využíváním možností stakingu. Držitelé tokenu TARO mohou své TARO uzamknout výměnou za hlasovací privilegia v rámci řízení DAO.
Centrem ekosystému je nativní token TARO, který je v těchto dnech v předprodeji. Aktuálně je kampaň v první ze tří fází s cenou tokenu 0,020 USD. Proto je nejlepší čas na investování právě teď.