Podpisem zákona o digitálním rublu dal prezident Putin svolení pro spuštění digitální měny. Ruská centrální banka zahájí testy od 1. srpna. Podpis zákonu přichází v období přísných západních sankcí a důsledků inflace způsobené válkou na Ukrajině. Digitální rubl se zavádí jako zákonné platidlo.
Podle návrhu zákona udělil Putin zákonnou pravomoc Bance Ruska, což je Centrální banka země a bude sloužit jako provozovatel platformy pro digitální měnu centrální banky (CBDC). V návrhu zákona je rovněž zakotvena právní definice pro uživatele a upřesnění, jak budou banky v novém rámci fungovat.
I přes Putinovo svolení, které dal návrhu zákona, ruští představitelé neočekávají prosazení digitálního rublu v širokém měřítku v rámci několika let. Podle Olgy Skorobogatové, místopředsedkyně Centrální banky, začne mít většina občanů přístup k online peněženkám nejdříve v roce 2025. Uveda tak v rozhovoru pro časopis Forbes.
Na rozdíl od kryptoměn typu bitcoin je CBDC centralizovaný token, jehož hodnota je vázaná na národní fiat měnu. Kvůli rostoucí inflaci, urychlenou západními sankcemi, je dnes ruský rubl jednou z nejhorších měn na světě. Stalo se tak poté, co Moskva loni v únoru zahájila válku proti Ukrajině.
Aktuálně se ruský rubl obchoduje okolo 90,6 rublů za americký dolar a za 100 rublů za euro. V Rusku rostou také úrokové sazby, k jejichž zvýšení na 8,50 % Centrální banku přiměla minulý týden inflace. Myšlenka na digitální rubl není novinkou, v Rusku se o ní diskutuje už několik let. Její význam ale vzrostl poté, co Spojené státy se spojenci spustili palbu sankcí s cílem izolovat Rusko od mezinárodních finančních trhů. Legislativní kroky vedoucí k zavedení digitálního rublu se tak urychlily na počátku letošního roku.
V průběhu dvou minulých týdnů návrh zákona schválily obě komory ruského parlamentu – Státní duma a Rada federace. Ten byl dále poslán k podpisu prezidentu Putinovi, a právě jeho podpis umožňuje zahájit od 1. srpna testy CBDC.
Podle návrhu zákona budou moci Rusové provádět platby a převody ze svých digitálních peněženek, které budou fungovat v rámci platformy Centrální banky nebo některé z jejích partnerských bank. Půjčky nebo vklady prostřednictvím CBDC zatím umožněny nebudou.
Podle guvernérky ruské Centrální banky Elviry Naibulliny nebudou Rusové povinni přijmout digitální rubl, cílem je však motivovat stále více obyvatel, aby o tomto kroku uvažovali. „Pokud budou chtít, budou ho používat. Pokud nechtějí, nepoužívají ho,” řekla Nabiullina podle ruských státních médií. „Ale opravdu doufáme, že to bude pohodlnější, levnější pro lidi i pro firmy a začnou digitální rubl používat. Je to nová příležitost.”