Ačkoli bitcoin, ethereum nebo další digitální aktiva nezaznamenala v nedávných dnech žádné výrazné cenové pohyby, dogecoin vystřelil o 9 % nahoru poté, co Elon Musk zveřejnil na svém twitterovém účtu propagaci nového loga společnosti.
Nyní se zdá, že jeho vzestup bude pokračovat. V době vzniku tohoto článku se dogecoin obchodoval okolo 0,08 dolarů a jeho hodnota stoupla v sedmidenním výhledu o 14,47 %. To z této kryptoměny aktuálně činí jeden z nejvýkonnějších meme coinů a krypto mincí obecně.
Raketová jízda
Vzestup hodnoty dogecoinu přiživují spekulace, že rebranding Twitteru by mohl být jedním z důvodů k integraci plateb v této kryptoměně do platformy sociální sítě. Už v lednu se potom objevily spekulace, že společnost vyvíjí produkt, který platby v kryptoměnách podporuje.
Počátky dogecoinu se datují do roku 2013, kdy se o něj zasloužila skupina nadšených inženýrů. Původně byl vznik této mince myšlen jako vtip – nicméně dnes je dogecoin 8. kryptoměnou s nejvyšší tržní kapitalizací v hodnotě 11,2 miliardy dolarů. Muskova slabost pro dogecoin je dobře známá – ohledně dogecoinu se začal na svém Twitteru vyjadřovat už od roku 2020, obvykle sdílením memů.
To vyvolalo okolo mince rozruch a získala si kultovní oblibu. Musk šel však ve své náklonnosti k dogecoinu ještě dál a platby v dogecoinech začala přijímat jeho společnost Tesla, která vyrábí elektromobily. Nicméně to, zda některý z Muskových zákazníků možnost platit v dogecoinech využil, nebo ne, zůstává dodnes otázkou. Tesla tento typ informací nikdy nezveřejnila. Později také vyšlo najevo, že se Musk od roku 2019 se angažoval jako poradce pro vývojáře stojící za dogecoinem.
Musk v centru soudních sporů
V červnu loňského roku jsme byli svědky hromadné soudní žaloby v celkové hodnotě 258 miliard dolarů podané na Elona Muska, Space X a Teslu skupinou investorů dogecoinu. Předmětem žaloby bylo tvrzení, že se Musk podílel na vyděračském schématu, jehož cílem bylo tuto kryptoměnu napumpovat.
V minulém měsíci potom přišla pozměněná stížnost, která Muska navíc obviňuje z manipulace trhu a tzv. insider tradingu – obchodování aktiv korporace někým, kdo disponuje neveřejnými informacemi o dané společnosti.
Elon Musk stojí v čele společnosti Twitter od října loňského roku a jeho příchod byl spojen se zemětřesením v podobě propuštění mnoha zaměstnanců, návratem některých bývalých kontroverzních uživatelů a nejaktuálněji s rebrandingem společnosti na X.com.
Pro to, aby se dogecoin mohl etablovat jako seriózní kryptoměna pro platby, se vyslovil také miliardář Mark Cuban, který je současně Muskovým kolegou. Vývojáři dogecoinu zase několik let spolupracují s Muskem na tom, aby se dogecoin stal levnější a ekologičtější alternativou k bitcoinu.