Singapurská Terraform Labs (TFL), společnost, která stojí za digitálním tokenem TerraUSD (UST) a tokenem Luna, zažádala v Delaware o Chapter 11 formulář. Chapter 11 je forma bankrotu, která zahrnuje reorganizaci společnosti a povinností dlužníka – včetně restrukturalizace dluhů a aktiv. Říká se jí také „restrukturalizace“ nebo „reorganizační bankrot“.
Strategické kroky
Terraform Labs potvrdilo, že zažádali o Chapter 11 na území USA. Vedení to považuje za strategický krok, který umožní společnosti pokračovat ve funkci a simultánně řešit problémy v Singapuru a USA. Jedním z hlavních problémů, se kterým se vedení potýká jsou šetření, která provádí Securities and Exchange Commission (SEC).
„Terra, její komunita a ekosystém prokázal obrovskou odolnost tváří v tvář těmto nepříjemným okolnostem a tyto akce jsou nezbytné k tomu, abychom mohli pokračovat a dále pracovat na našem společném cíli během toho, co budeme řešit současné právní problémy,“ prohlásil Chris Amani, CEO Terraform Labs.
Společnost v posledních prohlášeních ujistila investory i své zaměstnance, že během řešení celé záležitosti bude plnit veškeré závazky vůči svým partnerům i zaměstnancům bez toho, aby potřebovala další financování.
Podle dokumentu, který dnes vydal soud, se tak dluhy Terraform Labs pohybují v rozmezí od 100 milionů USD do 500 milionů USD, zatímco množství věřitelů je odhadováno na 100–199 různých entit.
K čemu je Chapter 11?
Klíčové na této formě vyřešení závazků je to, že společnost zůstane aktivní a funkční, ale dojde k restrukturalizaci jejích dluhů a závazků tak, aby postupem času došlo ke kompenzaci závazků vůči třetím stranám. Řídící orgán společnosti navrhne plán, který musí být v nejlepším zájmu věřitelů, pokud tak neučiní ve stanovené lhůtě, mohou přijít s návrhem věřitelé.
Během řešení plánu podle Chapter 11 formuláře dohlíží na celý proces soud, společnost zároveň zpravidla zůstává funkční a operuje jako za normálních okolností. Nejedná se ale o rychlý proces a může se velmi zkomplikovat – třeba v případě, že je dlužník obviněn z podvodu, zatajování informací nebo nekompetence, tak může soud ustanovit zástupce, který bude dohlížet na běh společnosti během celého procesu.
Pozadí události
Terraform Labs byla založena v roce 2018 a od té doby se dostala do ztráty zhruba 40 miliard USD. Její postupný pád vyvrcholil v květnu 2022 a měl poměrně velký vliv na tehdejší stav krypto sektoru. Žádost o řešení bankrotu přišla čtyři dny poté, co Securities and Exchange Commission (SEC) souhlasila s tím, že posune soudní řízení vůči Do Kwonovi, spoluzakladateli Terraform Labs, který je zažalován za kryptoměnový podvod v hodnotě 40 miliard USD – soud byl odložen z 29. ledna na 25. března.
Kwon je v současné chvíli ve vazební věznici v Černé Hoře za to, že používal falešné cestovní doklady k tomu, aby unikl ze země. Právní řízení bude mít velký vliv nejen na celou firmu, ale jedním z vedlejších následků bude i vliv na trh s kryptoměnami, celý dopad ale uvidíme až po rozuzlení celého případu.
V únoru 2023 přikázal americký SEC Kwonovi a Terraform Labs, aby odškodnili americké investory, kteří zakoupili tokeny Terra USD a Luna. SEC – respektive jeho veřejná kauza vůči Terraform Labs a Kwonovi – je spojena s pádem TerraUSD, „stablecoinem“, který měl držet hodnotu 1 USD a tokenem Luna, který je s ním úzce spojený.
Federální soudce nedávno odložil soudní řízení, které řeší konflikt SEC vs. Kwon a Terraform Labs, kde se jedná o podvod v hodnotě 40 miliard USD (částka odráží hodnotu, kterou ztratily kryptoměny v reakci na událost), aby umožnil vydání Kwona, který by následně mohl spolupracovat.
Kwon a Terraform Labs jsou považováni za odpovědné entity v případě obou kryptoměn, jejichž pád způsobil turbulence na světových trzích před více než dvěma lety. Nicméně událost měla dopady i na akademickou sféru, protože hromada investorů věřila v úspěch společnosti. Bankrot by mohl mít daleko horší vliv na trhy, než pouhá negativní pověst majitelů a spoluzakladatelů.
Vzestup a pád Terraform Labs
Společnost spustila svůj první token v roce 2019, přičemž získala od investorů a investičních společností více než 200 milionů USD. Mnoho z těchto společností jsou firmy, které běžně financují projekty v krypto sektoru – například Arrington Capital, Coinbase Ventures, Galaxy Digital nebo Lightspeed Venture Partners.
Společnost nejvíce proslavil její stablecoin Terra a ním spojená kryptoměna Luna, která soužila jako rezervní aktivum. V květnu 2022 byl Terra blockchain dočasně pozastaven poté, co padl stablecoin TerraUSD (UST) a Luna, celá událost způsobila škody v hodnotě 45 miliard USD, které se podepsaly na tržní kapitalizaci během pouhého jednoho týdne.
Navzdory tomu, že se řeší právní stížnosti a spor je v plném proudu, tak se firma dále podílí na vývoji Web3 aplikací a dalších projektů. Společnost nedávno koupila Pulsar Finance, firmu, která figuruje jako portfolio manager a data provider, dále spustila Station v3, krypto peněženku a podporuje další projekty. Tyto kroky evidentně vyjadřují to, že Terraform Labs nevnímá sama sebe jako entitu, která je na konci.
Slova závěrem – finální dopady
Bankrot Terraform Labs je důležitou událostí kryptoměnového průmyslu. Zdůrazňuje to, že jsou zde stále rizika a kryptoměnový trh se vyvíjí velmi rychle. Právní nastavení stále není optimalizované a je důležité brát v úvahu přicházející regulace, které mohou ovlivnit další postup kryptoměn. Investoři by měli důkladně sledovat své investice, protože i stabilní tokeny nemusí být pojistkou bezpečí.