Bitcoin a těžba kryptoměn se stala poměrně velkým tématem – a to zejména v USA. Amerika sice soupeří s Čínou o první místo v soutěži o nejdůležitější světovou ekonomiku, ale kryptoměny a zejména jejich těžba je zde stále větším tématem i ve vládních kruzích – jedná se totiž o stoupající energetickou náročnost a také vliv na směřování ekonomiky státu.
V souvislosti s energeticky méně náročnější těžbou kryptoměn se na trhu začaly objevovat nové ICO projekty, jako níže zmíněný Bitcoin Minetrix, které přinášejí řešení pro udržitelnější těžbu kryptoměn.
Pohled vlády
Americká vláda projevila zájem o těžbu kryptoměn a především bitcoinu. Rozhodla se více do tématu proniknout a pochopit celý proces i související operace. Energy Information Administration vládní agentura spadající pod Ministerstvo energetiky USA, která se doteď zabývala především energetickými zdroji, začala řešit i bitcoin, a to především kvůli jeho energetické náročnosti.
EIA vede statistiky o tom, kolik energie spotřebovávají firmy, které sídlí v USA, a při nedávné kontrole totiž zjistila, že energetická náročnost těžby rozhodně není zanedbatelná. V současné době byl zahájen průzkum, který má zjistit přesné údaje o spotřebě v jednotlivých geografických lokalitách.
Následná reakce by pak měla přijít s řešením, jak snížit energetickou spotřebu, ale zároveň ekonomicky nepoškodit těžaře.
Navrhovaná daň
Dalším faktorem ovlivňujícím finanční náklady na těžbu je daň, kterou navrhuje Bidenova administrativa. Vláda se snaží přijít s řešením vyhovujícím oběma stranám a jedním z návrhů je, že by těžaři mohli platit 30% daň, která by odpovídala 30 % nákladů spotřebované elektřiny.
Energetická spotřeba těžby bitcoinu
Více než dvě procenta vyrobené energie v USA jdou do těžby bitcoinu. V posledních několika letech zažila země boom v oblasti těžby kryptoměn a vláda se nyní snaží zjistit, co to znamená pro energetiku země a spotřebu energie. Energetická informační agentura (EIA) odhaduje, že krypto-těžební průmysl nyní spotřebovává více než 2 % vyprodukované energie, což je zhruba ekvivalent toho, jako by se k síti připojil další stát.
Většina těžby kryptoměn v současné době probíhá skrze specializovaný hardware. Ač je tento hardware v porovnání s osobními počítači celkem drahý, tak největší položkou v nákladech na těžbu je právě elektřina. Významnější jsou proto lokality s malými náklady na energie, zejména taková místa, kde je udržení nízkých cen elektřiny politickou prioritou. Právě zde se začínají tvořit datová centra – podobný trend byl v Číně, když nastal boom tam.
Vliv na centrální rozvodní síť
Růst těžby bitcoinu má dopady na rozvodní síť, poptávka, kterou reprezentují těžaři. Odpovídá 2,3 % z meziročního průměru. Situace se liší podle lokality státu, když jsou v oblasti během roku velké teplotní rozdíly, tak energetická síť vyžaduje větší odbornou péči, tím pádem jsou náklady na její údržbu vyšší a v daném státě je vyšší hodinová sazba.
Těžařské korporáty mohou mít v určitých státech i slušný lobbistický vliv. Vzhledem k faktu, že energie je velmi nákladnou položkou v celém sektoru, se majitelé a provozovatelé těžebních center velmi snaží, aby zachovali výhodné podmínky. Díky tomu, že je regulace kryptoměn stále minimální, tak se rozmohly i alternativní formy kompenzace. Jedním z takových států je například Texas.
Těžba bitcoinu a energetické prostředí
Těžba bitcoinu může ovlivnit energetické prostředí i pozitivně. Může totiž tlačit společnost k tomu, aby více pracovala s obnovitelnou energií. Obnovitelná energie a zdroje, jako jsou například větrné a solární elektrárny, sice fungují pouze za předpokladu, že vítr fouká nebo slunce svítí, ale dovedou náklady na těžbu kryptoměn v některých případech i eliminovat. Při využití baterií a obnovitelných zdrojů lze tedy těžit kryptoměny pouze za cenu počáteční investice do vybavení.
Svítí-li tedy sluníčko a fouká vítr, tak mohou správně nastavené bitcoinové farmy těžit téměř zdarma, jediným nákladem zůstává opotřebení hardwaru.
Cloudová řešení
Konkurencí, která je čím dál tím výraznější, se stává cloud, jelikož těžaři si často pronajímají výkonná cloudová zařízení, na kterých spouští svůj software. Výhodou je, že se zařízení nikdy neopotřebuje a vždy máte přehled, za jaký výpočetní výkon platíte. Přínosem je i konfigurovatelnost zařízení – lze si sestavit vlastní stroj, který bude přesně odpovídat požadavkům.
Jedním z těchto řešení je například Microsoft Azure, cloudový servis, kde si sestavíte vlastní stroj, který si následně jeho uživatel pronajímá. Lze provést různé konfigurace, zaměřit přístroj na procesor nebo grafiku a díky této volnosti roste i popularita těchto variant.
Bitcoin Minetrix
Na trhu se nedávno objevila i nová kryptoměna, Bitcoin Minetrix, která umožňuje kupujícím stát se podílníky v cloudové těžbě. Majitel tokenu může mít zisk z těžby bitcoinu, který probíhá právě na cloudovém hardwaru. Také „riskují“, že hodnota tokenu nabyde na hodnotě.
Koncept Stake-to-Mine je svým způsobem přelomovým řešením, protože z těžby bitcoinu činí udržitelnější záležitost bez toho, aniž by si zájemci o těžbu bitcoinu museli pronajímat drahá hardwarová zařízení. Předprodej této ekologické kryptoměny se pomalu chýlí do svého závěru, nutno však dodat, že do této chvíle do něj investoři vložili již přes 10 milionů dolarů, což poukazuje na značný zájem kryptokomunity o zelenější verzi těžby bitcoinu.
Halving
Halving, což je pokles odměny za těžbu, má obrovský vliv na celý těžební průmysl. Když nastane termín halvingu, tak je odměna za vytěžené bloky snížena na polovinu. Jedná se o to, že těžaři získají o 50 % méně bitcoinů za ověřování transakcí. Halving (nebo také půlení) se děje pokaždé, když se vytěží 210 000 bloků, což při současném tempu odpovídá čtyřletým intervalům.
Na počátku těžby bitcoinu – v roce 2009 – byla odměna za vytěžený blok 50 BTC a první halving nastal v roce 2012. Snížil tak odměnu na 25 BTC, rok 2016 snížil hodnotu vytěženého bloku na 12,5 BTC a třetí, zatím poslední halving, ji snížil na 6,25 BTC. Halving je velmi důležitou událostí, protože snižuje rychlost, kterou se vytváří nové bitcoiny, tím pádem tedy snižuje inflaci bitcoinu. Tento mechanizmus je jednou z klíčových vlastností, proč má bitcoin takovou hodnotu a je sice pravda, že halving sníží množství vytěženého bitcoinu, ale zároveň historicky vedl ke zvýšení jeho hodnoty.