V roce 2012 mě zaujal pro mě nový fenomén Bitcoin, ale až v roce 2013 jsem se odvážil a investoval. A jako velká část krpytospekulantů jsem po čase začal hledal svojí cestu, jak se na tomhle mladém a neklidném trhu mám pohybovat. Nejsem klasický hodler a BTC maximalista, ani mě nebaví věnovat se day tradingu, a abych skupoval každý coin, který má nějakou šanci na zhodnocení a měl desítky různých mincí – na to jsem líný.
Mohl by vás zajímat náš rozbor: Co je Boscoin?
Tak jsem si našel investiční cestu, která vyhovuje mé povaze a snad pro ní mám i vlohy. Snažím se najít coiny, dokud jsou pod radarem a které mají šanci na dlouhodobé zhodnocování, držet jich jen pár – ale s vyšším vkladem, pečlivě je sledovat a pokud možno být v kontaktu s týmem. Asi nejvíc mě zajímá, jestli mají šanci prosadit se ve světě skutečného byznysu. A asi rok jsem v období, kdy mě zajímá zajištění pasivního příjmu z kryptoprojektů.
Před rokem jsem během zkoumání a hledání narazil na Korejský BOScoin (boscoin.io). Ještě před ICO, které bylo ve své době úspěšné a poslední, které mě zaujalo – o pár týdnů později vypukla nesmyslná ICO mánie. Samotný projekt jsem před svojí účastí v ICO porovnával hlavně s Aeternity. To mělo ICO ve stejné době – chtěl jsem vybrat to lepší a netříštit investici. Po prostudování projektů, sledování komunikace týmu ap. jsem se jednoznačně rozhodl pro BOScoin.
První, co mě zaujalo, byly zajímavé odměny pro provozovatele nodů. (pro hrubou orientaci je kalkulačka: https://bosradar.com). Držitelé BOScoinů mohou dosáhnout na 3 odměny. Za freezing 1 jednotky BOS (10.000 BOS) na 14 dní, a provozovatelé nodů s minimálně 4 jednotkami BOS (40.000 BOS) dostávají odměny za transakce a jejich potvrzování.
Dalším důvodem bylo, že BOS nepoužívá, na rozdíl od většiny krypto projektů, problematický Turing complete, ale Timed automata, díky kterému dojde k ukončení úlohy. Vím, že tohle kritérium pro většinu komunity není nejdůležitější – je to věc, která běží na pozadí jako engine a ty ostatní projekty přece také fungují. Ale pro mě to byl důležitý detail, že developeři ze společnosti Blockchain OS, kteří platformu vyvíjejí, myslí i na detaily. Možná si pamatujete na aplikaci cryptokitties, která na několk dnů ochromila síť ETH. Díky Timed automata by kryptokoťata na platformě BOScoinu síť nezajamovaly. I když problém není akutní – cryptokitties byly první a zatím jedinou aplikací, která se více rozšířila, před investováním je dobré zvážit technické pozadí projektů – na ETH mají běhat právě aplikace, jako byly cryptokitties.
Mile mě překvapilo, jak je model fungování platformy promyšlený a jednoduchý. Do roku 2023 půjde 36% mincí do Common budgetu. Ten bude sloužit pro rozvoj a vylepšení platormy, vývoj dapps a další. O možnost využít prostředky a profinanancovat projekt lze požádat držitele nodů sdružené v Congres – každý má 1 hlas bez ohledu na počet nodů. Jedná se o čistý DAO systém, označený jako Public financing. detailem, který ukazuje, že tým o konceptu přemýšlel uvolńování nových mincí – v prvních letech bude inflační, aby se podpořilo nastartování ekonomiky postavené na platformě a naplnil se Common budget.
O dalším směřování platoformy a aplikacích pro reálný byznys bude po spuštění Congressu rozhodovat samotná komunita.
Platforma má cílit i na využití v rámci korporací a měst. Příkladem je pilotní aplikace BOS Solar Project připravená ve spolupráci s hlavním městem Jižní Koreje, Soulem. Ta by měla umožnit profinancování solárních panelů a jejich montáž na střechách obyvatelů města. Výnos z vyrobené energie zjišťuje s využitím IoT, rozpočítá se mezi zúčastněné strany (majitel objektu, město, investor…) a vyplatí je.
Projekt mě zaujal, komunita je shromážděná na Slacku a já obtěžoval členy týmu zvídavými otázkami. Jednou v září jsem ráno pil kávu, ve zprávách byly záběry z Korejského poloostrova, Kim byl rozhodný, Donald se nedal zahanbit, nebe křižovaly severokorejské rakety – a já dostal pozvání zúčastnit se meetupu v Soulu. Rozhodnutí bylo snadné, to sem si nemohl nechat utéct, tak jsem si zařídil, abych měl klid od práce a vyrazil na setkání s BOScoin týmem a dalšími pozvanými lidmi z komunity z různých částí světa.
Na letišti čekal Douglas, kterého jsem znal ze Slacku. Potěšilo mě, že hotel je ve čtvrti Gangnam a poznám nefalšovaný Gangnam style. Opravdu se ze mně za těch pár dní nestal odborník na Soul – je opravdu rozlehlý, moderní živá metropole komerčními centry i historickými částmi. Na ulicích byli milí a vstřícní lidé, překvapilo mě, že mentalita a smysl pro humor byla blízká naší. Jen to písmo mi moc nepomohlo v orientaci.
Těch pár dní bylo hodně intenzivních a i kvůli časovému posunu, se kterým sem se do konce nedokázal vyrovnat, i poměrně náročných. Tým BOScoinu sestává asi ze 40ti lidí a velká část z nich se nám věnovala. Jestli besedy o kryptu, přednášky, výměny názorů, prezentace, krypto, krypto, krypto berete jako práci – tak jsme pracovali fakt tvrdě. Dobře se na nás připravili a dopoledne i odpoledne se nám věnovali a vysvětlovali různé aspekty projektu,od technického pozadí po filozofii, se kterou k projektu přistupují.
Kromě velikosti týmu je působivé i zázemí projektu.
Autor: Prokov