Zatímco může být Bitcoin nazýván první světovou měnou, jsou země, kde je nezákonný, jelikož ho zakázala tamní vláda. Bitcoin není jen první kryptoobchodní měnou na světě, je to také první bezhraniční a apolitická forma peněz v dějinách lidstva. Jedná se o další krok ve vývoji peněžní techniky, který se rychle rozvíjí v dnešním světě propojeném internetem.
Bitcoiny jsou distribuovány po celém světě a vytvářejí decentralizovanou síť bez centrálního bodu selhání. To zajistí, že žádná vláda nebude moci v globálním měřítku vypnout celou síť Bitcoinu.
Podle údajů sestavených společností Coin.dance je Bitcoin ve 107 z 251 zemí nebo regionů neomezený. Zde “neomezené” znamená, že používání Bitcoinu je buď považováno za zákonné ze strany vlády, nebo že v současné době neexistuje žádné explicitní omezení proti používání kryptoměn obecně.
Země, kde je Bitcoin zakázaný
Podíváme-li se blíže, téměř polovina těchto zemí je s rozšířeným islámem s teokratickými politickými systémy, jako je Katar a Afghánistán. A jelikož názory na to, zda je Bitcoin halal nebo haram, jsou stále v rozporu, tyto státy jednoduše způsobily, že Bitcoin je z náboženských důvodů nezákonný.
Bangladéš je například jedinou známou zemí, kde policisté lovili jednotlivé uživatele Bitcoinů. Bitcoin je zde nelegální hlavně proto, aby odradil občany od jeho koupi. Nicméně data z LocalBitcoins ukazují, že i přes zákaz se s Bitcoiny hojně obchoduje třeba i v Maroku nebo Vietnamu. Následující mapa ukazuje, ve kterých místech je Bitcoin zakázaný (červeně) nebo omezený (oranžově).
zdroj: Coinwriting
Různé země mají různé důvody k omezení. Ekvádor byl například první zemí, která v roce 2014 zahájila vlastní digitální měnu, a současně rozhodla o zákazu jakékoli konkurence. Bohužel u Ekvádoru to vypadá, že experiment selhal.
Zákaz kryptoměn nepřináší nic dobrého
Ale bez ohledu na to, zda jsou země většinově-muslimské, nebo ne, základní téma je stejné: centrální banky celé řady národů prostě nechtějí, aby jakákoliv kryptoměna soutěžila s monopolem peněz.
“V Makedonii je zákonným prostředkem v hotovostních a bezhotovostních platebních operacích pouze denár,” uvedl guvernér národní banky Makedonie Dimitar Bogov.
Mezinárodní platební operace jsou prováděny prostřednictvím operátorů platebních operací, kterými jsou banky. Proto je obchodování s Bitcoiny nebo jejich využívání pro platby v Makedonii nezákonné.
Bohužel si tyto národy ještě neuvědomují, že taková politika je marná. Ačkoli mohou být kryptoobchody omezeny, není možné zcela vypnout Bitcoin – stejně jako internet. Technologická inovace bude vždy krok před vládními akcemi a kapitálové kontroly mohou mít za následek pouze únik kapitálu.
Zde se ještě podívejme na procentuální poměr zemí, kde je Bitcoin omezený nebo zakázaný:
Podpora kryptoměn znamená větší bohatství pro všechny
A co víc, Bitcoin není statická technologie jako tradiční fiatové peníze. Neustále se vyvíjí spolu s jeho ekosystémem. Inovace řešení pro odstranění překážek vstupu nejsou pro Bitcoin nic nového.
Zákaz Bitcoinu přináší pouze ještě více pohrom pro každou ekonomiku. Afghánistán a Bangladéš jsou například některé z nejchudších států na světě. Mezitím není náhoda, že bohaté národy, jako je Švýcarsko, Singapur a Japonsko, vítají a dokonce podporují kryptoměny, jak to jen jde. Bitcoiny, a kryptoměny všeobecně, znamenají pokrok a žádné země by se mu neměly vyhýbat.