5 důvodů, proč ještě není pozdě nakoupit Bitcoin
Koncem roku 2017 byl Bitcoin tématem číslo jedna. Nejvyšší cena v prosinci atakovala hranici 20 000 USD a každý se chtěl do tohoto kolotoče zapojit. V roce 2018 ale kryptoměny narazily na regulace a Bitcoin ztratil více než 60 % své ceny. V tomto článku si vypíšeme důvody, proč není ještě pozdě nakoupit Bitcoin.
Podle některých kritiků bublina praskla a s Bitcoinem je konec. Zkušenejší investoři ale vědí, že není důvod na paniku – jedná se o pravidelný cyklus trhu, kde se střídají se bear (medvědí) a bull (býčí) trendy, přičemž označení bear market znamená negativní vývoj trhu a pokles cen, zatímco bull run nebo bull market označuje pozitivní vývoj trhu a cenový boom. Metaforické zvířecí názvy pocházejí ze způsobu, jak tyto zvířata útočí na svou kořist – medvěď kořist ztahuje dolů (pád cen), zatímco býk kořist nabere na rohy a vyhazuje jí směrem nahoru (rost cen).
Následující rady od expertů definují základní trhové principy a vysvětlují, proč ještě není pozdě investovat do kryptoměn.
1. Bitcoin je v roce 2018 v bear trendu
Každý zkušený investor ví, že bear market představuje skvělou příležitost k nákupu komodit. Ceny jsou nízké, proto se oplatí nakupovat ve velkém. Bitcoin v průběhu tohoto roku ztratil více než 60% své ceny, to se ale stalo víckrát i v minulosti – a vždy následně zlomil svůj rekord a vytvořil nové cenové maximum. Podle CEO projektu Blockchain Developers Deana Anastosa proto existuje velká pravděpodobnost, že Bitcoin v tomto roce opět zopakuje tento vývoj a dosáhne nové cenové maximum.
2. Regulace kryptoměn polevuje
Pomalé a těžkopádně zavádění regulací je jedním z důvodů, proč je Bitcoin v současnosti v bear trendu. Začátkem roku ohlásily regulace India, Jižní Korea a obavy vyjádřilo i USA, co mělo na trh kryptoměn dost negativní vliv. Dnes je ale situace pozitivnější – Jižní Korea zvažuje legalizovat ICO a například Malta se díky rychlé implementaci legislativy pro obchodování s kryptoměnou stala významnou zemí pro fanoušky kryptoměn. Zakladatel a CEO projektu Myntum, Kevin Barry, říká: „Prohlášení Komise pro kontrolu cenných papírů USA (SEC) o tom, že kryptoměny nejsou cenné papíre, vnímáme velmi pozitivně. Díky němu může dojít k masové adopci, protože teď si komerční investoři i fyzické osoby můžou koupit Bitcoin s vědomím, že si nekupují cenný papír.“
Mohlo by vás zajímat: Pro začátečníky: Proč vůbec začít investovat do kryptoměn?
3. Příliv globálních investorů
Díky jasně definované státní regulaci dojde k implementaci nové legislativy. Ta následně přiláká nové investory z komerční a podnikatelské sféry, kteří dosud váhali s investicemi kvůli legislativnímu vakuu. Velké společnosti jako Coinbase nebo Gemini pro tyto firmy s kapitálem již mají připravenou infrastrukturu, proto se předpokládá, že k přílivu investic dojde co nevidět. CEO projektu HashChain Technology Patrik Gray říká: „Nadnárodní společnosti a finanční instituce po celém světě výrazně začínají investovat do kryptoměn. Tyto kroky podnikají nejvlivnější společnosti světa a to je jasné znamení, jakým směrem se vývoj bude ubírat.“
4. Nejistota na trhu s komoditami
Obchodní válka USA a Číny je na pokraji vypuknutí a v EU visí stále větší otazník nad Brexitem, proto tradiční akciové trhy začínají propadat panice. Ray Youssef, CEO projektu Paxful věří, že tyto události pomůžou především netradičním investicím: „Snižující se úrokové sazby v USA dostanou pod tlak ceny zlata a podobných investic, které byly tradičně považovány za bezpečné. Kryptoměny však můžou být tou správnou netradiční investicí, která v těchto časech bude prosperovat.“
5. Kryptoměny jako způsob diverzifikace portfolia
Investice do tradičních komodit sebou nese stále větší riziko díky nejistotě na globálních trzích. Spolehlivou obranou je proto diverzifikace portfolia, přičemž kryptoměna představuje zajímavou alternativu, protože není vázaná na ostatní komodity nebo ekonomickou situaci země. Dean Anastos vidí potenciál využití kryptoměn například v ekonomicky nestabilních zemích: „Kryptoměny pomáhají diverzifikovat riziko a uchovávat hodnotu pro investory, výrazný vliv kryptoměn bylo vidět v zemích s hyperinflací jako například Venezuela nebo Zimbabwe“.
Mohlo by vás zajímat: Kryptomeny: Ako správne vytvoriť portfólio kryptomien
Mnoho expertů věří, že adopce kryptoměn bude stoupat exponenciálně a tím bude stoupat i cena a využitelnost jednotlivých tokenů. Patrik Gray předpovídá kryptoměnám skvělé vyhlídky: „Adopce kryptoměn je v současnosti na úrovni 0,2%, meziročně ale stoupá o 100%. Pokud se tento trend udrží, možnosti a potenciál pro využití kryptoměn jsou obrovské. I přes problémy sektoru si nemyslím, že bychom takový potenciál měli ignorovat.“