Co je to decentralizovaná burza? Slůvko decentralizovaný je v poslední době velmi oblíbené. Víte však, co znamená? A jaký je rozdíl mezi decentralizovanou a centralizovanou burzou?
Decentralizovaná burza x Centralizovaná burza
Decentralizace je samotný proces distribuce rozhodovacích pravomocí ústředních orgánů. Právě decentralizace je jednou z nejatraktivnějších vlastností kryptoměn, díky které nemohou být kontrolovány žádnou centrální entitou. V systémech peer-to-peer je to například Bitcon, který pro své transakce nepotřebuje žádné ústřední orgány.
Centralizované obchody
I přesto se však převážná většina obchodů s kryptoměnami uskutečňuje v centralizovaných burzách a směnárnách. Těmi jsou například některé zprostředkovatelské společnosti, které si za zprostředkování vybírají obchodní poplatky. Tyto společnosti jsou často prvním kontaktním místem nováčků, kteří začínají obchodovat s kryptoměnou, protože chtějí mít kontakt jak se samotným krypto-obchodem, tak také reálnou ekonomikou, což tyto společnosti uskutečňují.
Pokud chce například Honza nakoupit 5 Bitcoinů může si buď vyhledat v seznamu nabídek takovou, za kterou je ochoten danou částku Bitcoinů zakoupit, nebo může nakoupit dané mince za aktuální cenovou nabídku. Honza však také může zadat svůj vlastní nákupní příkaz, ve kterém jasně specifikuje pojmy jako je cena a množství.
Decentralizované obchody
Na rozdíl od centralizovaných burz a směnáren, jsou jejich decentralizované “sestry” pouze jakýmsi místem, které spojí dvě osoby, které chtějí provést směnu a zbytek je na nich. Vraťme se k Honzovi a jeho pěti Bitcoinům. Honza jde na decentralizovanou směnárnu s tím, že chce koupit 5 Bitocinů. Směnárna mu pak najde Lenku, která naopak chce svých 5 Bitcoinů prodat. Tito dva to tedy dají dohromady a následně se pak již sami domluví, jak onu směnu provedou.
Díky neexistujícímu zprostředkovateli tak v podstatě na decentralizovaných směnárnách neexistují poplatky. Jsou také mnohem více soukromé, protože centralizované směnárny často vyžadují osobní údaje a doklad totožnosti, jako je občanka nebo cestovní pas. Decentralizovaná výměna nevyžaduje žádné zveřejňování totožnosti. Tu odhalíte jedině až jedinci, se kterým obchodujete. A jiná je také bezpečnost díky neexistenci šifrované měny a vzájemném propojení dvou obchodníků.
Problémy decentralizace
Decentralizované směnárny se však musí potýkat s řadou nepříjemností. Přeci jen obchodování na nich vyžaduje trochu zkušeností a tak na nich není takové množství traderů. Díky tomu mají tyto burzy menší objemy obchodů. Problém se týká také likvidity a také proces směny časově náročnější, což je problém u těch obchodníků, kteří chtějí využívat rychlé změny kurzu.
Závěrem
I přesto, že je kryptoměna spojená s decentralizací, většina obchodníků stejně volí centralizaci. Centralizované burzy jsou pro ně jednodušší a nabízejí jim větší pohodlí ovšem s větším množstvím rizik, které jsou však tradeři ochotni podstoupit.