V posledních měsících a ještě výrazněji v posledním týdnu, utrpěl technologický index Nasdaq studenou sprchu, když viděl hořet miliardy.
Po krypto sektoru se zhroutil i technologický akciový index Nasdaq 100
To, že hodnota technologických akcií byla příliš zkreslená, byl obecný názor. Z mnoha důvodů jsou nejproslulejší akcie, zejména ty velkých technologických společností, které slouží jako majáky pro Nasdaq, nadhodnocené.
Například Apple, Microsoft, Tesla, Amazon atd. těžily z dvou a půl let pandemie, během níž poptávka po technologiích raketově vzrostla kvůli mnoha lockdownům a jejich důsledkům, jako je práce z domova, distanční výuka, e-commerce a digitální zábava (Netflix, Disney+, Amazon Prime, Now, HBO Max atd.).
Zisky dosažené společnostmi v tomto sektoru byly obrovské, protože lidé byli nuceni pracovat a užívat si přímo z domova a to prospělo sektoru Big tech. Jen v roce 2021 získali 27,5 % za jeden rok. Nyní se však melodie změnila.
Nyní však lockdowny a omezení alespoň na chvíli skončily, možná i do budoucna. Zdá se, že pandemie je u konce, a přestože mnohé firmy u práce z domova zůstaly kvůli pohodlí a úsporám, které přináší, lidé se mohou dostat ven a společnosti v indexu Nasdaq se vracejí k boji s dlouhodobým konkurentem, přírodě a společenskému životu lidí.
Faktory propadu byly předpovězeny
K tomuto obrázku se přidávají dva důležité faktory, válka na Ukrajině, která hrozí, že přeroste ve světový konflikt, vedoucí planetu přímo do nového atomového temného věku a téměř dvouciferná inflace.
Válka je velká věc, ale i když je to cynický a morálně pochybný argument, je nevyhnutelné, že přinese zisk; tak to je vždycky. Ve válce zažívá těžký průmysl v postižených zemích boom a právě díky válce by mohla přijít kompenzace pro velké společnosti v indexu Nasdaq, pro které konec pandemie znamenal obrovské ztráty
Podle Janet Yellenové, ministryně financí USA:
“Invaze na Ukrajinu dále zvýšila ekonomickou nejistotu a potenciál pro pokračující volatilitu a nepravidelnost pro globální růst.”
Na druhé straně inflace je poměrně cyklické zlo, které začíná v minulosti a my jsme ho viděli přicházet a na vlně nadšení zase odcházet a proto bylo možná podceněno .
Pád banky Lehman Brothers před dvanácti lety znamenal tento historický okamžik.
JInými slovy, zvyšuje peněžní zásobu a snižuje úrokovou míru. Jerome Powell, současný předseda Federálního rezervního systému, dnes nařizuje konec této fáze.
Fed již od začátku roku zavedl dvě zvýšení sazeb, jedno o 25 bp a druhé o 50 bp. Inflace dosahuje 8,5 %, což je nejvyšší hodnota od Reaganovy vlády.