Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie amazonu jsou mezi investory horkým zbožím, protože se firmě za posledních pár let velice dařilo a investorům to přineslo ovoce. Dále je to také tím, že téměř každý zná služby Amazonu nebo je dokonce využívá a tak ho k firmě váže určité psychické pouto.
V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie amazonu společně s ostatními firmami nakupovat.
Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Amazonu
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Amazonu v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Amazonu? Zbývá už pouze jediný klik.
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Základní informace o firmě
Amazon je momentálně 5. největší veřejně obchodovanou firmou světa dle kapitalizace, která činí téměř 1,5 bilionu dolarů. Ještě během letních dnů v roce 1997 jsme mohli akcie firmy koupit za směšných 1,5 dolarů. Akcie se tak během 30 leté historie dokázaly zhodnotit o impozantních 80 000 %. Ano, čtete dobře, jedná se o akcie americké společnosti a nacházíme se ve světě akcií, nikoliv kryptoměn.
Výše můžeme vidět vývoj ceny akcií Amazonu na týdenním grafu.
Kdo za firmou stojí?
Pokud jste někdy o firmě Amazon slyšely, bylo to určitě v kontextu s jejím zakladatelem a vizionářem – Jeffem Bezosem. Jeff společnost Amazon založil a do roku 2021 byl i jejím generálním ředitelem, přičemž je držitelem největšího podílu akcií – 12 %. Pravidelně se předhání s Elonem Muskem o titul nejbohatšího člověka planety, přičemž momentálně vyhrává CEO Tesly.
Rozhodnutí managementu
V době psaní článku nastal poměrně velký obrat v ceně akcií, ale pro investory se nic nezměnilo. Představenstvo firmy se shodlo na “stock splitu” 20:1 společně s odkoupením akcií v hodnotě 10 miliard dolarů. Pro akcionáře “stock split” znamená, že k momentálně jedné vlastněné akcii dostanou dalších 19. Stane se tak těm, kteří ke dni 27. května budou akcii vlastnit, přičemž dodání 19 akcií proběhne 3. června.
Obchodování na bázi upraveného splitu začne 6. června. Cena bude o 20násobek menší, což vyústí v to, že i uživatelé s menším portfoliem si firmu budou moci dovolit koupit. Jelikož každý obchodník s akciemi si nemůže dovolit za jedinou akcii společnosti utratit 3 000 dolarů v rámci diverzifikace portfolia. Samozřejmě řešením jsou frakce, ale ty opět nenabízí všechny platformy. K podobnému kroku se uchýlila i společnost Google.
Hrozba “Amazonizace”
Jednu dobu se říkalo, že pokud do určitého oboru podnikání vstoupí společnost Amazon, podlehnou stávající podniky působící na trhu “amazonizaci” a firma shrábne většinový podíl na určitém trhu. O bývalém CEO je známo, že rád posouvá firmu do dalších oblastí. Příkladem jsou Amazon Web Services, které jsou největším světovým cloudovým úložištěm. Výjimkou není ani robotizace, umělá inteligence a média.
Vyplácí společnost dividendy?
Jelikož hlavním cílem firmy není zisk, ale expanze – růst, Amazon vše co vydělá zpět reinvestuje do byznysu. To znamená, že pro akcionáře neplyne nic v podobě dividend. Teoreticky by Amazon mohl vyplácet dividendy, kdyby se tak rozhodl. Společnost Amazon disponuje pozitivním free cash flow, což znamená, že generuje free cash flow, které by mohly být použity na výplatu dividend.
Oblast podnikání
Musíme zdůraznit, že Amazon je jedničkou ve světě e-commerce. Svým předplatným Amazon prime válcuje online prostor, kde čítá celosvětově na 150 milionů předplatitelů. Dalším oborem podnikání jsou zmiňované Cloud Amazon Web Services. Tam Amazon čelí obrovské konkurenci v podobě technologických gigantů jako Microsoft nebo Google, nicméně Amazon je stále schopný si udržet 30 % podíl na trhu.
Jak jsme zmiňovali, “amazonizace” je všudy přítomná a firma se angažuje i na poli logistiky. Další příjmy plynou z poskytování služeb týkající se zdravotní péče. Minulý rok společnost oznámila rozšíření programu telematické medicíny na všechny zaměstnance. Amazon dále testuje vlastně vyvinuté chytré prodejny, které nepotřebují člověka za pokladnou.
Jak vydělám?
Již jste si koupili akcie Amazonu a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.
Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Amazonu roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.
Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.
Závěr
Zda akcie Amazonu dokážou nadále akcelerovat nemůžeme s jistotou říci, nicméně pokud se rozhodnete pro cenné papíry této společnosti, v dlouhodobém horizontu pravděpodobně neuděláte chybu. Firma se rozvíjí zejména v oborech, které čeká zářná budoucnost a mohly by tak Amazonu vydělat pořádný balík peněz.