Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie Boeing jsou investory často vyhledávané jako možná expozice vůči leteckému průmyslu, je to ovšem ta správná volba?
Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Boeing
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Boeing v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Boeing? Zbývá už pouze jediný klik.
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Základní informace
Historie firmy sahá až do roku 1916, přičemž vstup na burzu proběhl roku 1968, tedy rok po uvedení legendárního dvouproudového modelu 737, který našel využití až do dnes. S kapitalizací ve výši 100 miliard dolarů se řadí mezi největší výrobce v oblasti leteckého průmyslu. Akcie Boeing se dosud po cenovém propadu z března roku 2020 po vypuknutí pandemie covid-19 nezotavily.
Výše můžete vidět cenový vývoj akcií na měsíčním grafu.
Kdo za firmou stojí?
Roli generálního ředitele a Presidenta společnosti Boeing vykonává od roku 2020, David Calhoun. Již od roku 2009 působil v představenstvu, přičemž rok před nastoupením na pozici CEO vykonával funkci předsedy představenstva. Zájem o akcie společnosti proudí především ze strany institucionálních investorů, kteří vlastní téměř 50 % akcií v oběhu. Největším objemem disponuje firma Newport nebo Vanguard.
Vyplácí Boeing dividendy?
Bohužel, dividendy díky vlastnění akcie Boeing neobdržíte. Nicméně společnost dříve dividendy vyplácela, ale byla nucena kvůli pandemii covid-19 finanční prostředky přestat vyplácet. Jak můžete vidět níže na grafu, Boeing vyplatil před začátkem krize na dividendách až 4,6 miliard dolarů.
Oblast působení
Kromě leteckého průmyslu, kde se zabývá vývojem a výrobou komerčních letadel, tak působí i ve zbrojařském průmyslu, který se podílí 50% výší na příjmech společnosti. Byznys společnosti se dělí na čtyři segmenty – komerční letadla, obrana, vesmír i bezpečnost, globální služby a Boeing Capital. Segment komerčních letadel zahrnuj jejich výrobu, vývoj a následným prodejem těchto letadel.
Odvětví obrany, vesmíru a bezpečnosti se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a modifikací pilotovaných a kosmických letadel. Dále také bezpilotními vojenskými letouny a systémy pro úderné, sledovací a mobilní účely, včetně stíhacích letounů. Zajímavým faktem je, že hlavním zákazníkem je ministerstvo obrany Spojených států amerických.
Oblast globálních služeb zahrnuje poskytování služeb našim komerčně nebo vojensky zaměřeným zákazníkům po celém světě. BGS udržuje letecké platformy a systémy s celým spektrem produktů a služeb, včetně dodavatelského řetězce a řízení logistiky, inženýrské činnosti, údržby a modifikací. Poslední segment Boeing Capital naopak řídí celé portfolio společnosti včetně investic, majetku určenému k prodeji či pronájmu.
Pády letadel
Jelikož se jedná o výrobce letadel, společnost neminuli ani některé z pádů vlastních modelů. Tohoto rizika by si akcionář měl být vědom, proto si tady některé z leteckých katastrof zmíníme v kontextu s tím, jaký vliv to mělo na cenu akcie Boeing.
Akcie společnosti v návaznosti na tragické události reagovaly v obou případech 10% poklesem. V letech 2018 a 2019 během časového úseku pouhých 5 měsíců se zřítily hned dva letouny modelu 737 MAX, což vedlo k zákazu létání tohoto typu.
Jak vydělám?
Již jste si koupili akcie Boeing a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.
Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Boeing v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.
Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.
Jak koupím akcie Boeing?
Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Boeing nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.
- Registrace
Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.
- Ověření účtu
Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.
Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.
- Vklad prostředků
Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.
- Samotný nákup
Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Boeing” , nicméně proces je pro každé aktivum stejný.
Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Boeing nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.
Závěr
Akcie Boeing díky diverzifikace působení v oblasti vojenského i komerčního letectví neutrpěly tak markantní ztráty jako aerolinky, spoléhající na čistě na obnovení cestovního ruchu. Nicméně s vojenskými akciemi zrovna v dnešní době se pojí válka na Ukrajině a investor si tak musí položit otázku, zda je to pro něho morálně správné.