Jak dnešní internetoví giganti přijali kryptoměny a kde by nové nápady mohly najít užitek? Prozkoumáme, jak Amazon, Microsoft a Alibaba používají tyto nové možnosti.
Zatímco by mohl blockchain uspět v zavádění nových decentralizovaných aplikací a technologií, nemnoho moderních internetových gigantů projevilo ochotu takové projekty zavádět a inovativní technologie přijmout.
Za první pololetí roku 2018 se však představili tři klíčoví hráči pro technologii blockchainu – Amazon, Microsoft a Alibaba. Každý z nich si představuje využití trochu jinak. Jak tyto tři giganti prozkoumali blockchain a jak by se v budoucnu mohly objevit nové případy využití kryptoměn v takto velkých firmách?
Amazon a kryptoměny
Zatímco se už mnoho let objevují fámy o tom, že Amazon přijímá Bitcoin, tak tento internetový gigant nakoupil na začátku tohoto roku tři nové domény související s kryptoměnami. První spekulace se objevily v roce 2013, kdy Amazon poprvé zakoupil doménu amazonbitcoin.com – v současnosti však adresa přesměruje uživatele na Amazon.com. Amazon nyní oficiálně vlastní také domény amazonethereum.com, amazoncryptocurrency.com a amazoncryptocurrencies.com.
Zůstává nejisté, jestli má v plánu přijmout digitální měny jako platební metodu. Jedna mnohem spekulativnější hypotéza (a nepodložená konkrétními důkazy) by mohla být, že firma vyšetřuje zahájení své vlastní výměny šifrovacích prostředků.
Internetový gigant však prokázal, že není ochoten nechat za sebou vývoj nových nástrojů na podporu uživatelů, kteří používají šifrované technologie. Podle dokumentu, který vydal americký úřad pro patenty a ochranné známky (USPTO), byl Amazonu na začátku tohoto roku udělen patent, který umožní uživatelům přijímat údaje o transakcích se šifrovanými platbami.
Patent ukázal, že společnost Amazon vyvinula technologii pro zpracování velkých objemů dat s relativně nízkou latencí. To navíc umožňuje vývojářům Amazonu vytvářet v reálném čase nástěnky, vychytávat chyby, generovat výstrahy či posílat různá doporučení. Vícenásobné služby, které Amazon nabízí, budou schopny zpracovávat údaje z různých zdrojů, jako například kliknutí na webové stránky, marketingové a finanční informace, výrobní vybavení a sociální média, provozní protokoly, měřicí data atd.
Microsoft a kryptoměny
Během Světového ekonomického fóra v roce 2018 oznámily společnosti Microsoft, OSN a Hyperledger společný přínos pro rozvoj digitálních identit tím, že využijí technologii blockchainu. Na oficiálním blogu Microsoft Identity Division shrnuly názor, že blockchainová technologie je správným médiem pro ukládání, uchovávání, ochranu a distribuci informací uživatele v prostředí odolném proti zneužití.
Společnost potvrdila, že v rámci své aplikace Microsoft Authenticator bude pokračovat ve “zkoumání možností”, které uživatelé mohou využít při správě svých dvoufaktorových autentizačních potřeb při přihlašování na webové stránky.
Microsoft, společně s OSN a Hyperledger, budou spolupracovat na tom, jak budou moci soukromé osoby chránit a používat své osobní údaje tím, že využijí blokovou technologii pod vlajkou aliance ID2020. ID2020 by vidělo, že konglomeráty a vládní struktury spolupracují na vytvoření autentizačního procesu pro lidi a instituce, kde uživatelé mohou uchovávat své osobní identifikační dokumenty. Aliance nyní obdržela od společnosti Microsoft příspěvek ve výši 1 milionu dolarů, spolu s příspěvky od společnosti Accenture a Rockefeller Foundation. Společnost Microsoft a společnost Accenture představily v červnu roku 2017 prototyp blokchainu pro Alianci ID2020, zatímco Organizace spojených národů použila Ethereum k distribuci nezbytných dodávek uprchlíkům v Sýrii.
Alibaba a kryptoměny
Masivní e-commerce společnost Alibaba na začátku letošního roku oznámila uvedení zkušební platformy, která realizuje objednávky prostřednictvím nové iniciativy společnosti – Food Trust Framework – ve snaze zlepšit sledování dodavatelského řetězce.
Nový pilotní program bude využívat technologii blockchainu s cílem sledovat dodávky potravin do Číny z Austrálie a Nového Zélandu. Alibaba doufá, že pokud bude pilot úspěšný, všechny mezinárodní dodavatelské řetězce aplikované v celé skupině elektronického obchodu Alibaba by se mohly zakládat na blockchainovém rámci vytvořeném pro tento projekt.
Alvin Liu, generální ředitel společnosti T-Mall Import & Export, řekl, že činnost potravinových podvodů je “významnou globální výzvou, zejména s rostoucí složitostí dodavatelských řetězců”.
Cílem společnosti Alibaba je dosáhnout sledovatelnosti a transparentnosti dodavatelského řetězce od začátku přepravy až po konec platformy, což nakonec zlepší důvěru spotřebitelů a vytvoří “důvěryhodné” prostředí pro mezinárodní obchod v globálních systémech Alibaba T-Mall Global. Zprávy uvádějí, že produkty budou navíc k inovativnímu využívání technologie bloků označeny také QR kódy – čárovými kódy, které jsou strojově čitelné. Společnost Alibaba potvrdila, že technologie jsou určeny k ověřování, ověřování, zaznamenávání a průběžnému oznamování převodu vlastnictví a poskytování produktů a zboží.