Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) vyšetřuje poskytovatele kryptopůjček Voyager Digital kvůli tvrzení, že je pojištěn FDIC. Kryptofirma již dříve vysvětlila, že prostřednictvím jejích strategických vztahů s Metropolitan Commercial Bank „všechny dolary zákazníků držené u Voyageru jsou pojištěny FDIC“.
FDIC vyšetřuje společnost Voyager
Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) zkoumá společnost Voyager Digital Ltd. a její marketing depozitních účtů pro nákupy kryptoměn, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na potvrzení úředníka FDIC.
FDIC je nezávislá agentura vytvořená Kongresem k udržení stability a důvěry veřejnosti v národní finanční systém. Reguluje a pojišťuje vklady řady komunitních bank a dalších finančních institucí. „Standardní pojistná částka je 250 000 USD na vkladatele v pojištěné bance pro každou kategorii vlastnictví účtu,“ uvádí podrobnosti webové stránky regulátora.
Ikdyž poskytovatel kryptopůjček Voyager není banka pojištěná FDIC, tvrdil, že je pojištěn FDIC prostřednictvím bankovního partnera. Tým Voyager napsal v blogovém příspěvku v prosinci 2019:
Prostřednictvím našich strategických vztahů s naším bankovním partnerem, Metropolitan Commercial Bank, jsou všechny dolary zákazníků držené u Voyageru pojištěny FDIC.
Oficiální twitterový účet Voyger mnohokrát tweetoval a chlubil se FDIC pojištěním. Jeden z tweetů zní: „Slyšeli jste? USD držený u Voyageru je pojištěn FDIC až do výše 250 000 USD. Bezpečnost našich zákazníků je naší nejvyšší prioritou. Začněte rozšiřovat své krypto portfolio ještě dnes.“
Při několika příležitostech poskytovatel kryptopůjček ujistil uživatele Twitteru, kteří pochybovali o jeho pojištění FDIC, že dolary zákazníků držených u společnosti jsou v bezpečí a pojištěny FDIC.
Když Voyager minulý týden pozastavil obchodování, vklady a výběry, Metropolitan Commercial Bank, banka založená v New Yorku a člen FDIC, vydala prohlášení týkající se pokrytí FDIC dostupné zákazníkům Voyageru.
Banka vysvětlila, že „vede omnibusový účet“ v amerických dolarech ve prospěch zákazníků Voyageru. I když banka poznamenala, že prostředky zákazníků Voyager držené Metropolitan Commercial Bank jsou pojištěny FDIC až do výše 250 000 USD, zdůraznila:
Pojistné krytí FDIC je k dispozici pouze pro ochranu před selháním Metropolitan Commercial Bank. Pojištění FDIC nechrání před selháním Voyageru.
Ve středu Voyager uvedl, že požádal o bankrot podle kapitoly 11 a v neděli tweetoval: „V současné době máme na naší platformě přibližně 1,3 miliardy dolarů kryptoaktiv plus pohledávky vůči Three Arrows Capital ve výši více než 650 milionů dolarů. Máme také více než 350 milionů dolarů v hotovosti v Metropolitan Commercial Bank.”