Republikánští senátoři – Mike Braun, Tom Cotton a Marco Rubio – představili návrh legislativy zaměřené na čínskou CBDC, digitální juan. Zákonodárci jsou proti finančnímu produktu a věří, že by měl být na americké půdě zakázán.
Čínská CBDC by se měla držet dál od USA
Centralizovaná digitální měna vydávaná Čínskou lidovou republikou rozvířila vody mezi dvěma předními světovými ekonomikami. Loni v létě američtí politici – Marsha Blackburn, Roger Wicker a Cynthia Lummis – doporučili americkým sportovcům, aby nepoužívali tento produkt během zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022, s odkazem na obavy ze špionáže.
Krátce poté ministerstvo zahraničí Číny zareagovalo a vyzvalo své americké kolegy, aby „přestali dělat z digitálního juanu problém“. Zhao Lijian – mluvčí ministerstva – šel dále a tvrdil, že USA nemají ponětí, co je digitální měna.
Nedávno tři republikáni – Mike Braun, Tom Cotton a Marco Rubio – opět zdůraznili negativní postoj USA k měnovému produktu. Představili návrh zákona, jehož cílem je omezit používání čínské CBDC v amerických obchodech s aplikacemi. Legislativa nazvaná „Autoritářský zákon o digitálních měnách“ musí být schválena Senátem, Sněmovnou reprezentantů a prezidentem Bidenem, než bude uvedena v platnost.
Senátoři vysvětlili, že termín „obchod s aplikacemi“ popisuje „veřejně dostupnou webovou stránku, softwarovou aplikaci nebo jinou elektronickou službu, která distribuuje aplikace od vývojářů třetích stran uživatelům počítače, mobilního zařízení nebo jakéhokoli jiného univerzálního výpočetního zařízení.“
Podle Cottona je tento krok naléhavý, protože jinak by Čína mohla používat svou digitální měnu ke „kontrole a špehování“ každého, kdo ji používá.
“Nemůžeme dát Číně tu šanci – Spojené státy by měly odmítnout čínský pokus podkopat naši ekonomiku na její nejzákladnější úrovni.”
K návrhu zákona promluvil také senátor Rubio:
„Nemá smysl vázat se na digitální měnu genocidního režimu, který nás nenávidí a chce nás nahradit na světové scéně. Jde o velké finanční a dohledové riziko, které si Spojené státy nemohou dovolit podstoupit.”
Americký dolar v ohrožení
Začátkem tohoto roku Richard Turrin – konzultant finančních technologií v CNBC – uvedl, že digitální juan by mohl v příštích deseti letech podkopat dominanci USD. Konkrétně si myslí, že e-CNY by mohla nahradit svého soupeře jako měnu v mezinárodních obchodních dohodách.
Podle jeho názoru by USA měly dohnat Čínu a zahájit aktivní vývoj digitálního dolaru. Jinak se mnoho zemí stane v nadcházejících letech méně závislými na dolaru.