Dvacet tři amerických zákonodárců vyzvalo americkou Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA), aby posílila dohled nad dopady kryptoměn na životní prostředí. “Požadujeme, aby EPA vyhodnotila soulad těžebních zařízení ‘Proof-of-Work” s ekologickými zákony,” uvedli.
Zákonodárci chtějí větší dohled nad těžbou Bitcoinu
Zástupce USA Jared Huffman (D-CA) a 22 dalších členů Kongresu před několika dny zaslali dopis správci Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Michaelu Reganovi ohledně těžby kryptoměn.
Kongresman z Kalifornie je předsedou podvýboru Spojených států pro přírodní zdroje pro vodu, oceány a divokou zvěř. Je také členem užšího výboru sněmovny pro klimatickou krizi. Dopis vyzývá ke „zvýšenému dohledu nad dopady kryptoměn na životní prostředí,“ oznámila ve čtvrtek Huffmanova kancelář. Zákonodárci ve svém dopise napsali:
Máme vážné obavy týkající se zpráv, že kryptoměnová zařízení po celé zemi znečišťují ekosystém a nadměrně přispívají k emisím skleníkových plynů.
Kromě jiných tvrzení zákonodárci tvrdili, že těžba Proof-of-Work (PoW) „má za následek velké problémy s elektronickým odpadem kvůli vysoce specializovanému a výpočetnímu hardwaru s krátkou životností potřebnému k zabezpečení sítě. “ Zdůraznili: “Tento sektor musí být za tento odpad odpovědný a musí být odrazován od jeho vytváření.”
Členové Kongresu také poukázali na to, že „jsou k dispozici méně energeticky náročné technologie generování kryptoměn, jako je „Proof-of-Stake“ (PoS).
Zákonodárci poznamenali, že komunity žijící kolem zařízení na těžbu kryptoměn „hlásily značné hlukové znečištění“, zdůraznili, že „je kriticky důležité, aby EPA využívala autority k adekvátní ochraně komunit po celých USA, které tato zařízení na kryptoměny narušují.“
Požadujeme, aby EPA vyhodnotila soulad těžebních zařízení „Proof-of-Work“ se zákony o životním prostředí, jako je zákon o čistém ovzduší a zákon o čisté vodě, a aby se zapojila do posuzování povolení.
„Dále žádáme, aby EPA prošetřila a řešila jakékoli škody, které tato stávající zařízení PoW způsobují komunitám,“ dodali zákonodárci.
Mnoho tvrzení týkajících se dopadů Bitcoinu na životní prostředí bylo vyvráceno. Společnost Ark Invest například několikrát vysvětlila, že těžba Bitcoinu z větší části probíhá za použití obnovitelných zdrojů energie a obavy ze spotřeby energie kryptoměny jsou zavádějící.
Společnost Galaxy Digital navíc v květnu loňského roku zveřejnila zprávu, která poukazuje na to, že bankovní systém využívá výrazně více energie než Bitcoin – ale zůstane to tak i v případě, že bitcoinovou síť bude využívat mnohem větší procento uživatelů než doposud?
V lednu Coinshares zveřejnila zprávu, která ukazuje, že těžební infrastruktura BTC představuje 0,08 % dnešní světové produkce oxidu uhličitého. Společnost dále poznamenala , že „využívání energie je sporná a velmi nepochopená funkce měnového systému Bitcoinu“.
Začátkem tohoto měsíce slavný investor Kevin O’Leary řekl, že „těžba Bitcoinu zachrání svět”.