Regulace kryptoměn je velké téma jak na vládní, institucionární, tak i investiční úrovni. Snaha regulačních orgánů vytvořit takový rámec regulací a kontrolních mechanismů má za cíl vytvořit z kryptoměn bezpečná finanční aktiva. Ovšem názory na to, jak by dané regulace měly být určovány a vymáhány se velmi liší. Osobitý postoj k této problematice zaujala Kanadská Centrální Banka, která tvrdí, že by regulace měla odpovídat růstu kryptoměnového trhu a také poukazuje na zásadní hrozbu, kterou neregulovaná krypto aktiva představují pro současný finanční systém.
Bank of Canada a kryptoměny
Počet Kanaďanů, kteří se rozhodli investovat své peníze do digitálních aktiv rok od roku roste, proto se i Bank of Canada snaží vytvořit odpovídající regulační rámec, který by zajistil bezpečné možnosti investování. Hlavní problém, na který se bude Bank of Canada při řešení regulací zaměřovat, je již pokročilá integrace digitálních aktiv do současného finančního systému. To, že se krypto aktiva již staly součástí ekonomiky velmi ztěžuje tvorbu regulací, protože je potřeba dávat pozor na to, aby při aplikování zákonů nedošlo k poškození ekonomiky. Budoucí práci BOC okomentovala zástupkyně guvernéra BOC Carolyn Rogersová.
“Jako u každého aktiva, jehož cena skáče, lidé vidí příležitost k rychlým ziskům. Naše starost je, že možná nechápou rizika. Možná ani nechápou, že to není regulovaná oblast.”
Další výzvou, která zákonodárce při sestavování zákonů čeká, je identifikace digitálních aktiv. Existuje totiž více názorů, jak tato aktiva definovat. Někteří odborníci pracují s tím, že kryptoměny se chovají spíše jako komodity, jiní zastávají názor, že by se s nimi mělo nakládat jako s akciemi. Tato výzva se netýká pouze BOC, ale všech světových centrálních bank, které o regulaci kryptoměn uvažují.