Burza Bitlocus spustila své služby nedávno a dnes se na ní podíváme blíže v rámci této recenze. Hlavní devizou této burzy je bezproblémový transfer prostředků z krypta na bankovní účet, burza Bitlocus totiž poskytuje fiat páry. Loni mi přišel nečekaný email od mé tuzemské banky, v němž stálo zhruba toto: „jelikož na Vašem bankovním účtu evidujeme transfery týkající se kryptoměn, rádi bychom Vás upozornili, že za určitých podmínek můžeme přistoupit k blokaci Vašeho účtu.“ Vyřešil jsem to založením nových bankovních účtů u dalších institucí a své nákupy a prodeje rozprostřel mezi více subjektů. České směnárny vyžadovaly mít poznámku u plateb, že se jedná o transkace spojené s kryptoměnami a nejenom ty české. Současně jsem hledal jiné alternativy, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Určitě nebudu sám, kdo se setkal s podobným problémem při převodech z krypta na bankovní účet.
Burza Bitlocus nabízí EUR páry
Burza Bitlocus zahájila svou činnost v květnu tohoto roku. Je registrovaná ve Velké Británii a přístup k fiat párům zajišťuje jejich partner skrze Litevskou banku. Transfery tak probíhají mezi bankovními účty bez jakékoli poznámky o kryptoměnách, které by mohly dráždit vaši domovskou banku.
Netransparentnost a nekalé praktiky na burzách se dostaly za poslední rok do širšího povědomí celé komunity. Novinové titulky s pojmy jako fake volume a wash trading vychází téměř denně. Wash trading je blokován automatickým systémem a podezřelé obchodní aktivity mezi účty jsou také monitorovány. Celé odvětví obchodování s kryptoměnami čekají velké změny pod tíhou nových regulací, které jsou již částečně zaváděny. Doufejme, že tyto změny přinesou větší transparentnost a důvěryhodnost, které ve finále pomůžou celému krypto průmyslu.
Burza Bitlocus je o krok napřed. Pokud na ní chcete obchodovat a mít přístup k fiat párům, musíte projít procedurou KYC. Nemusíte se ale obávat zdlouhavého ověřování, Bitlocus využívá online aplikaci a celá procedura mi zabrala dvě minuty. Dokonce i uživatelé co nevládnou anglickým jazykem se nemusí strachovat. Průvodce celou ověřovací procedurou obsahuje přehlednou infografiku a animované sekvence, takže každý by měl pochopit, co je po něm vyžadováno. V rámci KYC stačí nahrát ofocený občanský průkaz nebo pas a následně svoje selfie. Do pár minut by měla být vaše žádost schválena.
Redakce doporučuje: Jak správně číst cenové grafy?
Struktura poplatků a nabízené páry
Největší výhodou je asi možnost vkladu a výběru prostřednictvím SEPA platby, pokud tedy máte eurový účet, máte vyhráno. Deposit je zdarma a výběr stojí 5 EUR pokud je částka menší než 10 000 EUR. Pokud uživatel nemá eurový účet, je možno poslat fiat na bankovní účet skrze Swift, tam jsou ale poplatky o dost vyšší. V případě výběru bitcoinů je poplatek velmi malý – 0.0005 BTC. Poplatek za limitní příkaz je 0.1% a pokud nakupujete nebo prodáváte za tržní cenu s okamžitou exekucí, pak je to 0.2%. Minimální velikost obchodního příkazu je ekvivalent 10 EUR.
Velmi zajímavou novinkou je, že burza Bitlocus nabízí uživatelům možnost platit poplatky zpětně, za celý měsíc jednorázově. Pro uživatele kteří obchodují často, je tak toto velmi zajímavá možnost. Bitlocus nabízí projektům možnost zalistovat jejich token zdarma. Zatím se to povedlo dvěma projektům, prvním z nich je Lympo (LYM) a druhý Aidos Kuneen (ADK). Tyto páry tak doplňují původní BTC/EUR a ETH/EUR. Již brzy by měly přibýt další projekty.
Jak si burza Bitlocus stojí v porovnání s konkurencí?
Obchodní poplatky a poplatky za výběry patří mezi ty levnější na současném trhu. Možnost využití odkladu placení poplatků na měsíční bázi, je příjemným bonusem. Pokud budeme srovnávat jen burzy a směnárny co poskytují převody z krypta na bankovní účet, tak zde Bitlocus patří ke špičce. Jedinou nevýhodou jsou tak jen snad vyšší spready kolem 0,5% u hlavního páru EUR/BTC, ale i ony by se měly snížit s příchodem nových uživatelů. Dva měsíce stará burza Bitlocus má slušně našlápnuto vydobýt si svou pozici na trhu.